NOWA FORMA SWARZĘDZ. POTRZEBA MATKĄ PROJEKTU

ŁP

SWARZĘDZ 18.10.2012

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Już po raz drugi dizajnerzy i producenci mieli szansę wspólnie projektować meble podczas warsztatów Nowa Forma Swarzędz. Wzięło w nich udział 12 polskich projektantów oraz dwa zakłady stolarskie i dwóch producentów mebli tapicerowanych. Powstały cztery projekty.

Tegoroczna edycja przebiegała w myśl zasady User Experience Design, czyli projektowania z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. - Pięciodniowy proces jest zbyt krótki, aby dokładnie przeanalizować wszystkie założenia i poszukać odpowiednich rozwiązań. Jednakże spotkanie się projektantów i producentów (dla niektórych po raz pierwszy), stanowi wspaniałe doświadczenie, którego nie sposób przecenić - mówi Wawrzyniec Walczak, pomysłodawca i organizator warsztatów.

Podczas warsztatów powstały cztery prototypy mebli:
• Sofa Buon Giorno, we współpracy z firmą Aris Concept, przeznaczona do przestrzeni publicznych, klubów, kawiarni, poczekalni. Forma sofy została zaprojektowana z myślą o efekcie zminimalizowania ilości odpadów powstających przy produkcji. Jej niezwykła forma, wynikająca z podziałów płaszczyzny, sprawia, że stanowi ona atrakcyjny wizualnie mebel. Projektanci: Tadeusz Dębczyński, Joanna Lisiecka, Olga Mężyńska.

• Regał na książki Krokodyl, we współpracy z Zakładem Stolarskim Aleksander Łoza, łączący w sobie tradycyjne rozwiązania stolarskie z nowoczesną, bardzo precyzyjną technologią produkcyjną, którą zakład dysponuje. Dodatkową zaletą projektu jest element, który może być wykonywany zgodnie z życzeniami klienta, co podkreśla unikatowość obiektu i tym samym odróżnia go od seryjnej produkcji. Projektanci: Monika Potorska, Joanna Sumińska, Patryk Góźdź.

• Krzesło Polka, we współpracy z Wytwórnią Krzeseł Klota. Mebel odpowiadający na potrzeby właścicieli zakładu, poszukujących rozwiązania wyróżniającego ich ofertę na tle konkurencji. Jest to wygodne krzesło do jadalni, wykonane z dwóch gatunków drewna. Projektanci przewidzieli w nim miejsce na zdobienie, wykonywane przez snycerza na indywidualne zamówienie klienta. Projektanci: Dorota Terlecka, Marta Szczepańska, Monika Frisztig.

• Kanapa Famila, we współpracy z marką Bizzarto. Mebel, stanowiący centrum życia rodzinnego, który można przekształcać i dopasowywać do aktualnych potrzeb. Wygodne miejsce do siedzenia, leżanka, niezależny stolik. Wystarczy kilka ruchów, by zaaranżować oddzielne miejsca pracy lub odpoczynku, oferujące prywatność i intymność. Projektanci: Artur Bętkowski, Olga Dziemidowicz, Magdalena Kaproń.

Sofa Buon Giorno. fot. Materiały prasowe

Krzesło Polka. fot. Materiały prasowe

Krzesło Polka. fot. Materiały prasowe

Kanapa Famila. fot. Materiały prasowe

Regał na książki Krokodyl. fot. Materiały prasowe