NAJLŻEJSZE KRZESŁO Z DREWNA

MAC

19.1.2012

RZECZY

Kim Kihyun stworzył najlżejsze krzesło powstałe z drewna. Jego 1.3 Chair waży zaledwie 1,28 kg. Projektantowi nie chodziło jednak o bicie rekordów.

Dizajner postanowił dobrze poobserwować świat przyrody, aby ocenić właściwości poszczególnych gatunków drzew, którymi posłuży się do realizacji projektu. Jego zainteresowanie wzbudziło drzewo balsy, które w Polsce funkcjonuje również pod nazwą ogorzałki wełnistej.

- To wyjątkowe drzewo, rośnie szybko, ma barwną strukturę, jest miękkie i teksturowo bardzo ciepłe - przyznaje Kim Kihyun, projektant pochodzący z Korei Południowej, zeszłoroczny absolwent Royal College of Art w Londynie.

Wyjątkowe właściwości balsy, która znajduje zastosowanie w bardzo rożnych dziedzinach (powstają z niej opakowania, buduje się modele latające, modele do składania, kajaki, szybowce, protezy ortopedyczne a nawet rekwizyty do sztuczek magicznych), wykorzystał przy tworzeniu lekkiego krzesła, jednak wzmacniając drewno balsy. Połączył je z drewnem limonki.

Nawiązał także do przemysłowego zastosowania drewna w historii: słynny brytyjski "Mosquito" z czasów II wojny światowej był wykonany w dużej części z drewnianych kompozytów przekładkowych z zastosowaniem właśnie drewna balsa.

1.3 Chair, nazwane tak na cześć wagi krzesła, ma wymiary 39 x 42 x 78 cm. Projeknat zaleca stosować je m.in. w jadalniach. Krzesło jest na razie prototypem.

Więcej: www.kihyunkimdesign.com

1.3 Chair waży zaledwie 1,28 kg. Projektantowi nie chodziło jednak o bicie rekordów. fot. Materiały prasowe

1.3 Chair, nazwane tak na cześć wagi krzesła, ma wymiary 39 x 42 x 78 cm. fot. Materiały prasowe

Krzesło jest bardzo ładnie wykończone. fot. Materiały prasowe

Krzesło jest na razie prototypem. fot. Materiały prasowe