NA RATUNEK TRUKWA [ZDJĘCIA]

ELIZA ZIEMIŃSKA

LONDYN 24.9.2014

DESIGN RZECZY

Mauricio Affonso, urodzony w Brazylii, a pracujący w Londynie projektant, poszukując nowych zastosowań dla trukwy, stworzył serię innowacyjnych produktów.

We współpracy z lokalną społecznością rolników z Minas Gerais w Brazylii nauczył się całego procesu uprawy tego szybko rosnącego, tropikalnego pnącza. Trukwa, która pochodzi z tej samej rodziny roślin, co ogórki, dynie i cukinie, jest tradycyjnie wykorzystywana do produkcji gąbek kąpielowych. Będąc bardzo wytrzymałym, a zarazem lekkim materiałem, trukwa jest ceniona także ze względu na swoje właściwości absorpcyjnie i bakteriobójcze. Dzięki temu, możliwości jej zastosowań wydają się nieograniczone.

Przy użyciu rozmaitych form, Affonso wypróbował włókien trukwy jako np. biodegradowalnych łubek do usztywnienia złamanych kończyn, paneli akustycznych do wytłumienia dźwięku, czy filtrów do oczyszczania wody. Rozwiązania te mogłyby być alternatywą dla drogich, syntetycznych materiałów, niedostępnych dla osób żyjących w krajach z ograniczonym dostępem do opieki medycznej i technologii.

Więcej na: www.mauricioaffonso.com