MOSIĄDZ W WIEJSKIM DOMU

MAC

22.3.2011

RZECZY

Na tegorocznej edycji Stockholm Furniture Fair pojawiło się mnóstwo nowych projektów i zaskakujących rozwiązań. Wśród projektów w całego świata wiele intrygujących nowych obiektów zaprezentowali Skandynawowie, a wśród nich Carl Hagerling, który premierowo pokazał kolekcję przedmiotów wykonanych z mosiądzu.

Wszystkie obiekty Hageringa powstały we współpracy ze szwedzkim studiem Landet i są przeznaczone do użytkowania w stylowym, choć bez nadmiernego estetycznego szaleństwa livingroomie w wiejskim domu bądź też na taki stylizowanym.

Kolekcję tworzą trzy podstawowe przedmioty: radio, przypominające w swoich kształtach... pieska, lampa naftowa oraz świecznik.Te dwa ostatnie elementy kolekcji są ruchome, i można je regulować i rozkładać - jak choćby świecznik, który możemy rozkładać w celu ochrony przed roztopionym woskiem.

Szwedzki projektant nawiązuje i do XIX-wiecznych skandynawskich tradycji (lampa naftowa), nieobce są mu również pierwsze lata XX wieku (choćby najbliższe skojarzenia ze "Złotymi latami radia" w projekcie połyskującego odbiornika radiowego).

Do tego kolekcję uzupełniają drewniany trójnóg, składający się z siedmiu elementów, który można wykorzystywać jako podstawki oraz uchwyt na ubrania w kształcie ręki, wykonany oczywiście z mosiądzu.

Zresztą wszystkie projekty studia zaprezentowane w Sztokholmie pozostają w bliskim związku z zainteresowaniem i wcześniejszymi projektami grupy. Bowiem zespół z Malmo zajmuje się wzornictwem przemysłowym, projektowaniem mebli czy opakowań a także projektowaniem graficznym. Jak podkreślają szwedzcy projektanci, w większości swoich prac w koncepcie "Livingroom on the countryside" starali się ukazać swoje zainteresowania.

Na razie projekt Szwedów nie został wdrożony, sądząc jednak po dużym zainteresowaniu na targach w Sztokholmie, pewnie niebawem kolekcja trafi do sprzedaży.

Więcej: www.hejlandet.se i www.hagerling.se

Kolekcja wykonanych z mosiądzu przedmiotów dla wiejskiego domu na targach w Sztokholmie. fot. ARC

Radioodbiornik w kształcie pieska zaprojektowany przez Carla Hagerlinga. fot. ARC

Świecznik z regulacją wykonany z mosiądzu. fot. ARC

Kolekcja "Livingroom on the countryside" była prezentowana w tym roku w Sztokholmie. fot. ARC