Minimalistyczny dom pod Opolem. Czysta harmonia!

Ten minimalistyczny dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych oraz dodatkowych 100 metrach kwadratowych powierzchni hali basenowej oparty został na planie litery U. Położony pod Opolem, nieopodal lasu, daje poczucie wytchnienia od miejskiej rzeczywistości.

Rozległy taras stanowi łącznik pomiędzy salonem a przestrzenią basenu. Oprócz sypialni ulokowanej na piętrze układ domu jest rozległy i parterowy co sprzyja wygodnej komunikacji. Wnętrze domu zachowane jest w stonowanych kolorach beżów i szarości. Prosta architektura, pełna przeszkleń i drewnianych okładzin ściennych stanowi tło do starannie dobranych mebli i dodatków, dodając wnętrzu eleganckiego i ponadczasowego charakteru. Architektka wnętrz Ewelina Mąkosa użyła naturalnych materiałów takich jak fornir dębowy, trawertyn, delikatne fakturowane okładziny ścienne nadające przytulnego charakteru wnętrzom domu.

W pokoju dziennym, centralnym elementem jest sofa marki Minotti oraz stół jadalniany B&B Italia. Dopełnienie stanowią krzesła – Memento Chairs marki Wdstck wykonane tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami oraz dodatki: lniany obrus, miedziane kontenery, świecznik. Krzesła i dodatki pochodzą z galerii Bazar Noir w Berlinie. Istotnym punktem salonu jest para kinkietów wiszących na fornirowanej ścianie w salonie. Kinkiety Metropolis Noir, zaprojektowane przez Jana Garncarka dają delikatne, odbite światło i stanowią mocny graficzny element w przestrzeni. Intrygującym obiektem widniejącym na skórzanym stoliku Mer Noire projektu Damien’a Gernay zaraz obok rozległej sofy marki Minotti jest lampa Metropolis projektu Jana Garncarka wykonana ręcznie z mosiądzu. Salon dopełniają minimalistyczny fotel obity musztardową tapicerką Munk Chair oraz stolik kawowy Tephra projektu Jojo Corväiá wykonany z gliny wulkanicznej.

Schody z korytarza obok salonu wiodą do sypialni. Utrzymana jest ona w podobnym charakterze jak parter domu. Kolorystyka i dobór dodatków sprzyjają wyciszeniu. Sypialnia jest oszczędna w charakterze. Łóżko wykonane zostało na zamówienie przez lokalnego stolarza. Przy zagłówkach znajduje się para kinkietów Metropolis Noir projektu Garncarka. Łazienka w strefie wanny wyłożona została trawertynem, meble pokryto fornirem dębowym, a blat wykonano z białego corianu.

Wyjątkową przestrzenią rezydencji jest hala basenowa. Projektantka przewidziała w niej dwie strefy: sauny oraz basenu z jacuzzi. Okładzina ścienna, pionowe panele przesuwne oraz sauna wykonane z drewna jodły kanadyjskiej (tzw. hemlock) o bardzo wysokiej odporności na wilgoć. Ściana hali basenowej wyłożona wielkoformatowymi płytami spieków kwarcowych w kolorze jasnej szarości, koresponduje z białą okładziną wybraną na powierzchnię basenu. Sufit podwieszany wykonany został z Barissolu. Umieszczono
w nim halogeny, system nagłośnienia oraz opuszczaną klapę zakrywającą jacuzzi. Było to jedno z trudniejszych przedsięwzięć technicznych do opanowania podczas realizacji tego projektu.

Taras został zaprojektowany tak, aby stanowił nawiązanie do wnętrza domu poprzez minimalistyczny charakter oraz wykorzystanie zbliżonych materiałów. Pojawiają się tu proste nasadzenia z roślin oraz delikatne uskoki wykonane z płyt granitu strzegomskiego. Całość realizacji tworzy harmonijne i spokojne miejsce, które sprzyja relaksowi w otoczeniu natury.

Więcej na: www.makosainteriors.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Berliński azyl polskich projektantów. Poznajcie pracownię Eweliny Mąkosy oraz Jana Garncarka

Twórczy azyl

Berlin | 16 czerwca 2020

Pracownia Eweliny Mąkosy oraz Jana Garncarka

Ewelina Mąkosa i Jan Garncarek: – W czasach zarazy otwierają się nowe możliwości

Nowe możliwości

Warszawa | 28 kwietnia 2020

Ewelina Mąkosa i Jan Garncarek i ich analiza czasów zarazy