Impulsive Furnishing Unit. fot. Materiały prasowe

MINI FABRYKA NAJLEPSZA

MAK

AMSTERDAM 29.4.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Magazyn "Frame" wraz ze studiem Moooi przyznał nagrodę za najlepszy projekt zgłoszony do konkursu Frame Moooi Award. Nagroda trafiła do trójki projektantów, autorów Impulsive Furnishing Unit.

Za zwycięskim projektem stoi trio: Itay Ohaly, Thomas Vailly oraz Christian Fiebig. W tym roku rywalizacja była bardzo zacięta, w sumie do konkursu zgłosili się projektanci z ponad 70 krajów świata. Ostatecznego wyboru najlepszego projektu - bo do ścisłego finału zakwalifikowano w sumie 9 propozycji - dokonał juror i ekspert. Tą rolę pełniła Jana Scholze, kuratorka specjalizująca się we wzornictwie, związana z londyńskim Victoria & Albert Museum.

Nagrodzony projekt - Impulsive Furnishing Unit - znajduje się na przecięciu pracy rzemieślniczej i przemysłowej. W tym urządzeniu meble powstają z arkuszy drewna, podawanego jeden po drugim, tak aby finalnie osiągnąć gotowy, zaprojektowany wcześniej mebel. Taka systemowa praca przypomina fabrykę, jednak wszystkie elementy powstają przy wykorzystaniu zaledwie jednego urządzenia, dostosowanego do wymiaru przemysłowej palety. Dzięki temu nie tylko zajmuje niewiele miejsca, ale także łatwo może być transportowane z miejsca na miejsce.

Podczas opracowywania projektu urządzenia jego twórcy współpracowali m.in. z naukowcami, technologami i programistami komputerowymi. Projekt powstał we współpracy z gminą Eindhoven, Stichting Ruimte, Leeuwerik, CNC-Discount oraz HepcoMotion.

Zwycięski zespół projektowy otrzymał w nagrodę czek na 25 tys. euro.

Więcej: www.frameweb.com