MIEJSKI PÓŁROWER [ZDJĘCIA, WIDEO]

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

SOFIA 18.10.2015

DESIGN RZECZY

Gdy Martin Angelov zmienił mieszkanie, zorientował się, że brakuje w nim miejsca na rower. Postanowił więc stworzyć taki, który zmieści się wszędzie. Halfbike to półrower, na którym odzyskamy dziecięcą radość z podróżowania po mieście.

Pierwsza wersja jednośladu zaistniała w 2014 roku, przypominając raczej segway'a z pedałami. Po odniesionym sukcesie duet Kolelina rozpoczął pracę nad drugą, ulepszoną odmianą Halfbike. Martin Angelov i Mihail Klenov, czyli twórcy tandemu, prywatnie sami są zapalonymi rowerzystami, a zawodowo - architektami. Projekt wystartował na portalu Kickstarter. Oczywiście, kampania szybko uzyskała potrzebne fundusze. Halfbike II to w zasadzie półrower i to do jazdy w pozycji stojącej przypominającej tę, jaką przyjmujemy w trakcie chodzenia.

Rowerem kierujemy, balansując umiejętnie ciałem. Wszyscy mamy równe szanse, gdyż jazdy na urządzeniu trzeba uczyć się od nowa. Wymaga wprawy, ale jednocześnie poprawia równowagę i ćwiczy refleks. Poszukiwanie alternatywnych sposobów transportu owocuje nie tylko rekreacją, ale i ćwiczeniami kondycyjnymi.

Uformowana z aluminium rama powoduje, że Halfbike II jest niezwykle lekki. Minimalistyczny, ręcznie wykonany pojazd powstał z lokalnych materiałów. Rama i kierownica połączone są sklejką. Większe koło znajduje się na przedzie, z kolei mniejsze z tyłu posiada antywstrząsowe amortyzatory.

Kompaktowość podkreśla prostota i łatwość, z jaką przychodzi przenoszenie czy przechowywanie roweru. Złożony zmieści się bowiem w szafie, bagażniku czy nawet pod biurkiem w pracy.

Cena Halfbike II wyniesie od grudnia 599 dolarów. Więcej na: www.halfbikes.com