Mediolańskie szaleństwo czas zacząć. Z Polakami!

Mediolan | MAC


29 marca 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Wydarzenia |

Zbliżają się największe targi designu na świecie – iSaloni. W tym roku, podobnie jak w zeszłych latach, silną reprezentację będzie mieć Polska. Goście z całego świata będą mogli zobaczyć zarówno zbiorowe ekspozycje, jak i indywidualne prezentacje polskich marek. „Design Alive” pojawi się w Mediolanie ze specjalnym wydaniem magazynu w języku angielskim. Dostępny będzie również „Designlink.pl”, przewodnik o Polakach po Mediolanie przygotowany przez Fundację Creative Project przy współpracy z naszą redakcją.

Zbliżają się największe targi designu na świecie – iSaloni. W tym roku, podobnie jak w zeszłych latach, silną reprezentację będzie mieć Polska. Goście z całego świata będą mogli zobaczyć zarówno zbiorowe ekspozycje, jak i indywidualne prezentacje polskich marek. „Design Alive” pojawi się w Mediolanie ze specjalnym wydaniem magazynu w języku angielskim. Dostępny będzie również „Designlink.pl”, przewodnik o Polakach po Mediolanie przygotowany przez Fundację Creative Project przy współpracy z naszą redakcją.

Od kilku lat Polacy na Salone Internazionale del Mobile bardzo mocno zaznaczają swoją obecność, pojawiając się w Mediolanie w prestiżowych przestrzeniach i tym samym włączając się w dyskurs poświęcony kondycji współczesnego designu. „Wkrótce startuje to mediolańskie szaleństwo!” – cieszą się już miłośnicy designu na naszym profilu na Facebooku.

Istotną wystawą, która swoje miejsce odnajdzie w MOST – Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia, stanie się „Polska innowacja w Mediolanie”, z udziałem Zieta Prozessdesign, Porcelany Kristoff oraz marki Lorens. Każda z firm zaprezentuje nowe obiekty, a Oskar Zieta pochwali się nową technologią 3+, umożliwiającą tworzenie stabilnych płyt z dwóch blach o dopasowanej formie. Tu też pokaże się poznańska School of Form ze swoim „przemysłowym robotem kuchennym”, a „Design Alive” zaprezentuje pierwsze, angielskojęzyczne wydanie magazynu.

Wystawa prezentująca współpracę polskich młodych projektantów z producentami mebli, a przygotowaną przez Fundację Creative Project pod nazwą „Designlink.pl” trafi do nowej strefy EDIT, która będzie działała w dzielnicy Brera pod patronatem „Design Alive”. Wezmą w niej udział m.in. Maria Jeglinska, Bashko Trybek, Jan Lutyk, Aleksandra Gaca czy marka Vzór. Tu również będą dostnępne specjalne, międzynarodowe wydanie magazynu „Design Alive” oraz przewodnik o Polakach po Mediolanie „Designlink.pl”.

Tradycyjnie już w Mediolanie zagości Łódź Design Festival z wystawą „Must have from Poland”, którą będzie można zobaczyć w Ventura Lambrate. Na wystawie pojawią się polskie produkty, uznane za najlepsze w plebiscycie „Must have” w roku 2012, a towarzyszącym Festiwalowi Designu w Łodzi.

Na Ventura Lambrate specjalną ekspozycję „La Dolce Silesia” przygotowuje również Śląski Klaster Designu, skupiający zarówno jednoosobowe, młode firmy, jak i kilkusetosobowe uczelnie i jednostki badawcze z długoletnią tradycją a związane z województwem śląskim.

Jeśli jesteśmy przy regionach – kolejną zbiorową wystawę przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. „PackDesign from Wielkopolska” pojawi się na Via Tortona (Superstudio Piu), a jej głównym tematem stanie się opakowanie produktów.

Dużym wydarzeniem ma szansę stać się wspólna prezentacja pod nazwą „Polska. Nasz Design” w galerii Frigoriferi Milanesi, gdzie obok wystawy „Polskiego fotodesignu lat 50. i 60.” zostaną zaprezentowane dwa projekty: „Caballeros and Stars” Doroty Koziary oraz „The Kitchen” Studia Rygalik. To zresztą niejedyne akcenty tej dwójki znanych polskich projektantów. Dorota Koziara weźmie udział w wystawie „Mani in terracotta” oraz projekcie „BLA BLA. Wirtualna dyskusja” w Fabbrica del Vapore, a także przygotowuje, jako dyrektor artystyczny, wystawę „Polish Design” w Temporary Museum For new Design (Superstudio Piu), na której zaprezentują się m.in. Michał Bartkowiak, Mowo Studio czy Piotr Wełniak.

Z kolei Studio Rygalik pod przewodnictwem Tomka Rygalika zaprezentuje swoje nowości powstałe z myślą o marce Moroso i będzie je można zobaczyć w lokacjach znanej włoskiej marki. Nowe projekty, czyli fotel Dumbo oraz stalowy hoker Sitting Bull pojawią się m.in. w showroomie Moroso (instalacja „The Revolving Room” przygotowana przez Patricię Urquiolę i Kvadrat) oraz na „Successfull Living from Diesel with Moroso”.

Spośród firm, które regularnie pojawiają się w Mediolanie warto pamiętać o marce Planika (będzie obecna na FuoriSalone oraz Fiera Milano), Kler z nowymi kolekcjami (Fiera Milano) czy Paged Meble (Milan Fairgrounds).

Przemysław „Mac” Stopa wraz z Samsung Chemical Europe zaprojektował Interni Press Room.

Do Mediolanu trafią w tym roku projekty tworców działających także poza granicami kraju. Patrycja Domańska weźmie udział w „Austrian Design Details” (Salone dei Tessuti) – na tej samej wystawie duet chmara.rosinke (Maciej Chmara i Anna Rosinke) zaprezentuje swój projekt „Mobile hospitality”. Z kolei projekty Aleksandry Gacy będzie można obejrzeć na stosiku marki Casalis (Milan Fairgrounds), z którą regularnie współpracuje.

Na iSaloni zaprezentują się także: Dingflux, czyli jednoosobowa inicjatywa projektowa prowadzona przez Asię Piaścik (SaloneSattelite), Kosmos Project na ekspozycji (Ventura Warehouse) czy Ola Voyna (Milan Fairgrounds).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: