MEDIOLAŃSKIE SZALEŃSTWO CZAS ZACZĄĆ. Z POLAKAMI!

MAC


MEDIOLAN 29.3.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Zbliżają się największe targi designu na świecie - iSaloni. W tym roku, podobnie jak w zeszłych latach, silną reprezentację będzie mieć Polska. Goście z całego świata będą mogli zobaczyć zarówno zbiorowe ekspozycje, jak i indywidualne prezentacje polskich marek. "Design Alive" pojawi się w Mediolanie ze specjalnym wydaniem magazynu w języku angielskim. Dostępny będzie również "Designlink.pl", przewodnik o Polakach po Mediolanie przygotowany przez Fundację Creative Project przy współpracy z naszą redakcją.

Od kilku lat Polacy na Salone Internazionale del Mobile bardzo mocno zaznaczają swoją obecność, pojawiając się w Mediolanie w prestiżowych przestrzeniach i tym samym włączając się w dyskurs poświęcony kondycji współczesnego designu. "Wkrótce startuje to mediolańskie szaleństwo!" - cieszą się już miłośnicy designu na naszym profilu na Facebooku.

Istotną wystawą, która swoje miejsce odnajdzie w MOST - Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia, stanie się "Polska innowacja w Mediolanie", z udziałem Zieta Prozessdesign, Porcelany Kristoff oraz marki Lorens. Każda z firm zaprezentuje nowe obiekty, a Oskar Zieta pochwali się nową technologią 3+, umożliwiającą tworzenie stabilnych płyt z dwóch blach o dopasowanej formie. Tu też pokaże się poznańska School of Form ze swoim "przemysłowym robotem kuchennym", a "Design Alive" zaprezentuje pierwsze, angielskojęzyczne wydanie magazynu.

Wystawa prezentująca współpracę polskich młodych projektantów z producentami mebli, a przygotowaną przez Fundację Creative Project pod nazwą "Designlink.pl" trafi do nowej strefy EDIT, która będzie działała w dzielnicy Brera pod patronatem "Design Alive". Wezmą w niej udział m.in. Maria Jeglinska, Bashko Trybek, Jan Lutyk, Aleksandra Gaca czy marka Vzór. Tu również będą dostnępne specjalne, międzynarodowe wydanie magazynu "Design Alive" oraz przewodnik o Polakach po Mediolanie "Designlink.pl".

Tradycyjnie już w Mediolanie zagości Łódź Design Festival z wystawą "Must have from Poland", którą będzie można zobaczyć w Ventura Lambrate. Na wystawie pojawią się polskie produkty, uznane za najlepsze w plebiscycie "Must have" w roku 2012, a towarzyszącym Festiwalowi Designu w Łodzi.

Na Ventura Lambrate specjalną ekspozycję "La Dolce Silesia" przygotowuje również Śląski Klaster Designu, skupiający zarówno jednoosobowe, młode firmy, jak i kilkusetosobowe uczelnie i jednostki badawcze z długoletnią tradycją a związane z województwem śląskim.

Jeśli jesteśmy przy regionach - kolejną zbiorową wystawę przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. "PackDesign from Wielkopolska" pojawi się na Via Tortona (Superstudio Piu), a jej głównym tematem stanie się opakowanie produktów.

Dużym wydarzeniem ma szansę stać się wspólna prezentacja pod nazwą „Polska. Nasz Design” w galerii Frigoriferi Milanesi, gdzie obok wystawy „Polskiego fotodesignu lat 50. i 60.” zostaną zaprezentowane dwa projekty: "Caballeros and Stars" Doroty Koziary oraz "The Kitchen" Studia Rygalik. To zresztą niejedyne akcenty tej dwójki znanych polskich projektantów. Dorota Koziara weźmie udział w wystawie „Mani in terracotta” oraz projekcie "BLA BLA. Wirtualna dyskusja" w Fabbrica del Vapore, a także przygotowuje, jako dyrektor artystyczny, wystawę "Polish Design" w Temporary Museum For new Design (Superstudio Piu), na której zaprezentują się m.in. Michał Bartkowiak, Mowo Studio czy Piotr Wełniak.

Z kolei Studio Rygalik pod przewodnictwem Tomka Rygalika zaprezentuje swoje nowości powstałe z myślą o marce Moroso i będzie je można zobaczyć w lokacjach znanej włoskiej marki. Nowe projekty, czyli fotel Dumbo oraz stalowy hoker Sitting Bull pojawią się m.in. w showroomie Moroso (instalacja "The Revolving Room" przygotowana przez Patricię Urquiolę i Kvadrat) oraz na "Successfull Living from Diesel with Moroso".

Spośród firm, które regularnie pojawiają się w Mediolanie warto pamiętać o marce Planika (będzie obecna na FuoriSalone oraz Fiera Milano), Kler z nowymi kolekcjami (Fiera Milano) czy Paged Meble (Milan Fairgrounds).

Przemysław "Mac" Stopa wraz z Samsung Chemical Europe zaprojektował Interni Press Room.

Do Mediolanu trafią w tym roku projekty tworców działających także poza granicami kraju. Patrycja Domańska weźmie udział w "Austrian Design Details" (Salone dei Tessuti) - na tej samej wystawie duet chmara.rosinke (Maciej Chmara i Anna Rosinke) zaprezentuje swój projekt "Mobile hospitality". Z kolei projekty Aleksandry Gacy będzie można obejrzeć na stosiku marki Casalis (Milan Fairgrounds), z którą regularnie współpracuje.

Na iSaloni zaprezentują się także: Dingflux, czyli jednoosobowa inicjatywa projektowa prowadzona przez Asię Piaścik (SaloneSattelite), Kosmos Project na ekspozycji (Ventura Warehouse) czy Ola Voyna (Milan Fairgrounds).

Fotele Dumbo Studia Rygalik. fot. Materiały prasowe

Zieta Prozessdesign zapreznetuje obiekty powstałe w nowej technologii 3+. fot. Materiały prasowe

Swoje obiekty w Mediolanie pokaże również Kosmos Project. fot. Materiały prasowe

"mobile hospitality" - projekt studia chmara.rosinke. fot. Materiały prasowe

Na wystawie "PackDESIGN from Wielkopolska" zostaną zaprezentowane m.in. projekty Piotra Wełniaka. fot. Materiały prasowe