ŁÓDŹ Z POLSKIMI RED DOTAMI

MAC

ŁÓDŹ 13.10.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Oscar w świecie designu, najważniejsza nagroda dla projektantów, "czerwona kropka pożądania" - obiegowych określeń Red Dot Design Awards funkcjonuje wiele. Jedno jest pewne: nagroda daje prestiż, uznanie, wstęp do elitarnego grona laureatów, którzy mogą posługiwać się znakiem Red Dot. Teraz polskich laureatów nagrody można oglądać na wystawie "Polskie Red Doty" w Muzeum Miasta Łodzi.

Choć nagrody w niemieckiej Nadrenii Północnej Westfalii (organizatorem jest Design Zentrum Nordrhrein Westfalen w Essen) są przyznawane od 1955 roku, to polska obecność wydaje się stosunkowo krótka. Dla nas wszystko rozpoczęło się w roku 2008, gdy nagrodzono dywan mohohej!DIA, zaprojektowany przez Magdę Lubińską i Michała Kopaniszyna, tworzących wówczas pod szyldem MohoDesign. Dywan z nowozelandzkiej wełny nawiązywał w formie do wycinanek ludowych. W tym samym roku nagrodę, także w kategorii Product Design, otrzymał Oskar Zięta i jego stołek Plopp, wykonany w autorskiej technologii FiDU (Freie Innen Druck Umformung - przemysłowa technologia stabilizacji blachy ciśnieniem wewnętrznym).

Wtedy wielu producentów (bo to oni najczęściej zgłaszają kandydatury, a konkurs ma charakter komercyjny) przekonało się o sile, jaka drzemie w tym wyróżnieniu. Stąd w każdej kolejnej edycji nie mogło już zabraknąć polskich zgłoszeń i projektów. Szczególny był zwłaszcza rok 2012, gdy tytuł Best of the Best otrzymała kuchenka Zen wyprodukowana przez markę Amica, zaprojektowana przez Michała Biernackiego i zespół Code Design. Wtedy też w sumie produkty związane z polskim środowiskiem projektowym otrzymały w sumie 12 nagród.

Do dziś Red Dotami nagrodzono 30 produktów z Polski. Zdecydowana większość z nich w kategorii Product Design. Ale trafiły się nam także wyróżnienia w nieco młodszych kategoriach, jak Communication Design oraz Concept, przyznawanych odpowiednio od 2000 oraz 2005 roku.

Teraz polskich laureatów nagrody można oglądać na wystawie "Polskie Red Doty" w Muzeum Miasta Łodzi. Ekspozycja powstała z inicjatywy Urzędu Patentowego RP potrwa do 27 października, wernisaż zaplanowano na 11 października. Kuratorem wystawy jest prof. Czesława Frejlich. Ekspozycję zaprojektowali Marta Niemywska i Dawid Grynasz.

"Design Alive" jest patronem medialnym wystawy.

Dywan mohohej!DIA, zaprojektowany przez Magdę Lubińską i Michała Kopaniszyna, tworzących wówczas pod szyldem MohoDesign. fot. Materiały prasowe

Stołki Plopp, wykonane przez Oskara Ziętę w autorskiej technologii FiDU. fot. Materiały prasowe

Fotel Woodi marki Sitag. fot. Materiały prasowe

Krzesło Comma marki Noti, stworzone przez Renatę Kalarus. fot. Materiały prasowe