LEKCJA HISTORII Z IPHONEM

MM

12.4.2011

RZECZY

Aplikacja 9/11 dla iPhone'a miała swoją premierę w zeszłym roku. Wciąż jednak nie brakuje osób, dla których ślady najnowszej historii prezentowane za pośrednictwem telefonu pozostają bliskie.

O tej aplikacji było głośno nie tylko Stanach Zjednoczonych, ale również poza nimi. "New York Times" nazwał aplikację "fascynującym spojrzeniem na to, jak technologia zmienia historyków, którzy poszukują informacji a następnie wykorzystują je w swoich badaniach".

Aplikacja nie powstała jednak jedynie z myślą o historykach, jest również rodzajem historycznej lekcji, bardzo subiektywnej i przede wszystkim interaktywnej. Wydarzenia z 11 września 2001 roku oglądamy oczami świadków, którzy w czasie fatalnych wydarzeń dokumentowali skalę zniszczeń, korzystając z aparatów fotograficznych. Wszystkie zdjęcia, które tworzą dokumentację zostały przekazane do muzeum przez swoich autorów. Ich kompletowaniem zajmuje się 911history.org.

Aplikacja daje możliwość wędrówki po okolicy World Trade Center - możemy ją odbywać z dowolnego miejsca na ziemi bądź też już na miejscu, w okolicach WTC - wykorzystano bowiem tryb Augmented Reality, dzięki któremu zdjęcia nakładają się na obrazy z kamery aparatu. Ponadto aplikacja jest wyposażona w interaktywne kalendarium wydarzeń tragicznego dnia z odniesieniem do konkretnych zdjęć wykonanych przez świadków.

Aplikacja 9/11 Memorial iPhone powstała dla National September 11 Memorial & Museum. Można ją ściągnąć bezpłatnie.

Więcej: www.apple.com

Aplikacja 9/11 dla iPhone'a pojawiła się w zeszłym roku. fot. ARC

Aplikacja daje możliwość wędrówki po okolicy World Trade Center. fot. ARC

Aplikacja jest Augmented Reality, dzięki któremu zdjęcia nakładają się na obrazy z kamery aparatu. fot. ARC