KRZESŁO Z SIANA WEJDZIE DO PRODUKCJI

MM, TWO

10.1.2012

RZECZY

Hemp Chair jest pierwszym na świecie krzesłem typu monoblok (jest wykonane z jednego zwartego arkusza surowca), powstałym z konopnego siana. Zaprojektował je Niemiec Werner Aisslinger wspólnie z koncernem chemicznym BASF, a teraz jego produkcją zajmie się prestiżowa włoska firma Moroso, co zdradziła w rozmowie z nami Patrizia Moroso, właściclka słynnej meblarskiej marki.

Premierowo Hemp Chair zostało pokazane wiosną podczas Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, gdzie niemiecki twórca prezentował krzesło na ekspozycji "Poetry Happens". I to właśnie w Mediolanie wypatrzyła go Patrizia Moroso. - Wystawa była bardzo interesująca, szczególnie ze względu na użycie nowych materiałów. Aisslinger używa materiału, który jest czymś więcej niż plastik. Podobnych materiałów pochodzenia organicznego jest więcej. To jednak materiały wciąż "badane" i jeszcze nie wiemy, czy staną się najlepszymi surowcami do wytwarzania przedmiotów. Wciąż prowadzimy "śledztwo". Jest niesłychanie ważne, aby znaleźć różne materiały, odpowiadające różnym potrzebom. Wiele z tych nowych jest wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym, służy do wykonywania elementów wnętrza samochodów. Są mocne i dają poczucie stabilności. To wciąż wielkie wyzwanie, pracuje nad nimi sztab ludzi, a wśród nich chemicy i inni naukowcy - powiedziała nam Patrizia Moroso.

Krzesło powstało w nowych technologiach przy użyciu nie tylko włókien naturalnych, które są formowane pod wpływem ciepła, ale także specjalnych klejów ekologicznych - tak powstaje kompozytowy materiał, a jego cienkie warstwy następnie są formowane w struktury. - Ostatnio mamy duży problem z oszacowaniem użycia tzw. ekologicznych materiałów i tak naprawdę ceny, jaką płacimy w przyrodzie za ich użycie. Ten projekt jest w 100 proc. naturalny, nie zawiera żadnych fenoli lub formaldehydów. Ponadto opracowany proces technologiczny umożliwia bardzo niskie koszty masowej produkcji - powiedział DesignAlive.pl Werner Aisslinger.

Więcej: www.aisslinger.de, www.moroso.it

Premierowo Hemp Chair zostało pokazane wiosną w Mediolanie. Mogła je również zobaczyć polska publiczność, która odwiedziła poznańską Arenę Design, gdzie niemiecki projektant był gościem specjalnym. fot. Materiały prasowe

Krzesło z konopi, co podkreśla Aisslinger, jest pierwszym na świecie krzesłem wykonanym z jednego zwartego arkusza surowca powstałym z konopnego siana. fot. Materiały prasowe

Ekspozycja "Poetry Happens", podczas której w Mediolanie premierowo pokazano Hemp Chair. fot. Materiały prasowe