KRUCHE NOWOŚCI ĆMIELOWA

ELIZA ZIEMIŃSKA

10.4.2012

RZECZY

W kolekcji Fabryki Porcelany AS Ćmielów, oprócz serwisów do kawy czy herbaty oraz serwisów stołowych, znajdziemy przede wszystkim ręcznie wykonywane i zdobione figurki porcelanowe, tzw. rzeźby kameralne. Wiele z nich znamy z kredensów mam i babć, czy ostatnio z wystaw takich jak "W dobrej formie" w Bibliotece Narodowej w Warszawie czy "Polski New Look" we wrocławskim Muzeum Narodowym. Ale pojawiają się też nowości!

Projektowane pół wieku temu figurki z porcelany przeżywają właśnie swój renesans i znów są w cenie. Oprócz powrotu do produkcji słynnych wzorów z czasów PRL, w Ćmielowie odnowiono też współpracę z projektantami sprzed lat.

W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele nowych projektów. Najnowsze z nich to dzieła profesora Lubomira Tomaszewskiego, autora sukcesu fabryki z lat 60. Kolekcja wyróżnia się nowatorskim podejściem do szkliwienia. W ostatniej fazie produkcji zamiast klasycznego błyszczącego szkliwa użyto aksamitnego matu.

- Niezwykła lekkość i dynamika figurek zachwyca siłą wyrazu i ekspresją - mówi Katarzyna Rij, dyrektor artystyczna manufaktury z Ćmielowia.

Figurki przedstawiają trzy postaci: Dafne - zatańcz ze mną, Sento - kobietę walczącą i Amare - z miłości do tańca. Forma i kształt tych kruchych piękności oddaje emocjonalny styl projektanta i mimo dużej ekspresji charakteryzuje się prostotą oraz wysublimowaniem. Wśród nowości odnajdziemy także porcelanową figurkę autorstwa Jadwigi Stan. Matka z dzieckiem jest wykonana, w przeciwieństwie do kolekcji profesora Tomaszewskiego, w stylu naturalistycznym. Ćmielów rozszerzył także swoją ofertę o propozycje na Wielkanoc. Figurka Królika, zdobiona misternymi wzorami, może być uzupełnieniem kompozycji na świątecznym stole.

Co ważne, każda z figurek opuszczających fabrykę jest opatrzona indywidualnym numerem, certyfikatem autentyczności oraz pieczęcią zabezpieczającą przed fałszerstwem.

Ceny figurek zaczynają się od 89 zł, a kończą na kilku tysiącach.

Więcej: www.sklep.cmielow.com.pl

Baletnice projektu profesora Lubomira Tomaszewskiego. fot. Materiały prasowe

Dafne projektu profesora Lubomira Tomaszewskiego. fot. Materiały prasowe

Sento projektu profesora Lubomira Tomaszewskiego. fot. Materiały prasowe

Matka z dzieckiem autorstwa Jadwigi Stan. fot. Materiały prasowe