IKONY DESIGNU: UPARTY JAK MARTIN

MM

18.2.2011

RZECZY

"Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy" - powiada chińskie przysłowie. Ten osioł udźwignie twój komputer i wiele innych drobiazgów. Może od tego nie zmądrzeje, ale wywoła uśmiech na niejednej twarzy.

Ma na imię Martin i pełni rolę sekretarzyka, ale może z powodzeniem służyć jako twoje domowe biuro. Zrodził się w głowie francuskiego projektanta Benoît Conversa z grupy Ibride. Jej nazwa nawiązuje do słowa "hybride". I rzeczywiście ich znakiem firmowym stały się przedmioty hybrydy, w tym zwierzomeble. Jednym z nich jest "Martin". Wykonano go z laminatu wysokociśnieniowego, można na nim bezpiecznie ustawić komputer czy laptopa, bo jest uparty i nie ruszy się z miejsca. Tym razem to jednak wielka zaleta.

Trzeba natomiast zaplanować odpowiednio dużo miejsca, bo "Martin" nie należy do małych mebli (wysokość: 180 cm, szerokość: 60 x 200 cm). Sam sekretarzyk ma długość 86, a głębokość 30 cm. Jest wyposażony w cztery szuflady, mieszczące dokumenty w formacie A4. Dodatkowo właściciel "Martina" może skorzystać z systemu półek, nadających się do przechowywania książek, płyt CD i rozmaitych akcesoriów biurowych. Wszystko po to by stworzyć własną przestrzeń do pracy.

Oryginalny kształt mebla sprawia, że - jak wierzy jego projektant - między sekretarzykiem a jego użytkownikiem rodzi się specyficzna więź. To już nie tylko oddana i lojalna służba, ale i ogromna dawka czułości. Bez wątpienia do tego mebla można się przywiązać…

Grupa Ibride wykreowała całą serię takich hybrydowych przedmiotów. "Diva" to stolik-struś, "Sultan" - stołek-pies, a "Zelda" - stołek-basset, "Bambi" - komódka o sarnich nogach, "Owen" i "Scotty" to stolik-owca i stołek-owieczka, a "Joe" - krzyżówka półki z niedźwiedziem polarnym.

Hybrydowe zwierzomeble można kupić w Polsce, "Martin" kosztuje około 15 tys. zł, "Diva" - 1100 zł, "Sultan" - 750 zł, a "Bambi" ponad 3 tys. zł.

"Jest dostatecznie smutno, jeżeli samemu jest się nieszczęśliwym, ale jest jeszcze smutniej, kiedy wszyscy inni twierdzą, że też są nieszczęśliwi" - mawiał Kłapouchy. Nie od dziś wiadomo, że lekarstwem na smutki są przyjaciele. Może Martin zostanie jednym z nich?

"Martina" wykonano go z laminatu wysokociśnieniowego. fot. ARC

Pomysł na "Matina" zrodził się w głowie francuskiego projektanta Benoît Conversa z grupy Ibride. fot. ARC

Właściciel "Martina" może skorzystać z systemu półek, nadających się do przechowywania książek, płyt CD i rozmaitych akcesoriów. fot. ARC