HEMP CHAIR: KRZESŁO POETYCKIEJ EKOLOGII

MM22.6.2011

RZECZY

Projektanci nie tylko tworzą z troską o naturę, ale również starają się obserwować jej kody, zależności. W wielu krajach europejskich konstruują ze świadomością, że nie są to już eksperymenty, ale właściwie konieczność, przed jaką coraz częściej stajemy. Ostatnio jednym z najczęściej komentowanych wynalazków jest krzesło Wernera Aisslingera, powstałe z konopnego siana.

Premierowo Hemp Chair zostało pokazane w Mediolanie na Ventura Lambrate podczas Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, mogła je również zobaczyć polska publiczność, która odwiedziła poznańską Arenę Design, gdzie niemiecki projektant był gościem specjalnym.
Krzesło z konopi, co podkreśla Aisslinger, jest pierwszym na świecie krzesłem typu monoblok (czyli wykonane z jednego zwartego arkusza surowca), powstałym z konopnego siana, a które zrealizował wspólnie z koncernem BASF.

Powstało w nowych technologiach przy użyciu nie tylko włókien naturalnych, które są formowane pod wpływem ciepła, ale także specjalnych klejów ekologicznych - tak powstaje kompozytowy materiał, a jego cienkie warstwy następnie są formowane w struktury.

- Ostatnio mamy duży problem z oszacowaniem użycia tzw. ekologicznych materiałów i tak naprawdę ceny, jaką płacimy w przyrodzie za ich użycie. Ten projekt jest w 100 procentach naturalny, nie zawiera żadnych fenoli lub formaldehydów. Ponadto opracowany proces technologiczny umożliwia bardzo niskie koszty masowej produkcji - mówi DesignAlive.pl Werner Aisslinger.

Podczas iSaloni niemiecki twórca prezentował krzesło na ekspozycji "Poetry Happens". To zbieżność z poetyką nie jest przypadkowa. Aisslinger również w indywidualny sposób reinterpretuje projektowe procesy. I wprowadza je w nowe konteksty. - Kiedyś ludzie odpoczywali siedząc na trawie bądź też na stogach siana - przyznaje w rozmowie z naszym portalem Aisslinger.

Krzesło nie weszło jeszcze do produkcji, ale jak nam powiedział projektant, kosztowało będzie ok. 200 euro.

Więcej: ww.aisslinger.de

Werner Aisslinger i jego krzesło zrobione z siana. fot. Materiały prasowe

Krzesło nie weszło jeszcze do produkcji, ale jak nam powiedział projektant, kosztowało będzie ok. 200 euro. fot. Materiały prasowe

Podczas iSaloni niemiecki twórca prezentował krzesło na ekspozycji "Poetry Happens". fot. Materiały prasowe