Finał TEENS LOVE DESIGN 2017

Warszawa | Tekst promocyjny

13 grudnia 2017 | Design | Wydarzenia |

15 grudnia o godz. 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się prezentacja wystawy TEEN-AGE z instalacją hash2ash – finał projektu „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny”.

W Warszawie odbyły się warsztaty kreatywne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin designu – nowe technologie, film, moda, jedzenie – adresowane do nastolatków. Grupa zaangażowana w projekt przeszła przez wszystkie rodzaje warsztatów. Proces twórczy był poddany superwizji Biura Badań Społecznych Question Mark. Równolegle podjęto działania sieciujące w Grecji z młodzieżą grecką i polską dzięki współpracy z Zespołem Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach oraz Liceum Plastycznym w Heraklionie.

W projekcie brała również udział grupa młodzieży z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu, współpracującego z Muzeum od 3 lat. Projekt wystawy oraz instalację zaprojektowała i wykonała Grupa artystyczna panGenerator  PanGenerator (Jakub Koźniewski, Krzysztof Goliński, Piotr Barszczewski i Krzysztof Cybulski). Planowanym, przyszłorocznym efektem projektu jest wystawy TEEN-AGE z instalacją hash2ash z działaniami artystycznymi w Atenach na Festiwalu Athens Digital Arts Festival w maju 2018 r.

Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” jest adresowany do Was. Wybraliśmy cztery ważne Waszym zdaniem tematy: moda, film, jedzenie i technologie. Zaprosiliśmy dizajnerów – inspiratorów do poprowadzenia warsztatów. Wasi rówieśnicy projektowali, gotowali, fotografowali. Uruchomiliśmy wspólny proces twórczy, którego efektem jest m.in. wystawa i instalacja TEEN-AGE. Chcieliśmy, by była angażująca i interaktywna. Szukamy okazji do spotkania z Wami. Porozmawiajmy o tym co dla Was ważne.

Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” to inicjatywa o nastolatkach dla nastolatków. Uruchomiliśmy wspólny proces twórczy, którego ważnym elementem były warsztaty w Polsce i Grecji, podczas których nastolatki spotkały się z designem i jego twórcami. Stymulowaliśmy działania kreatywne w oparciu o metodę design thinking. Wizualnym efektem projektu jest instalacja TEEN-AGE. Wiemy, że nastolatki rzadko odwiedzają muzea z własnej woli. Chcemy ich do tego zachęcić, a także zaprosić do rozmowy o tym, co dla nich ważne. Zapraszamy i Was do wspólnej rozmowy.

„Naszym naturalnym środowiskiem jest internet. Szukamy tu rozrywki, przyjaźni, ciekawostek, pomocy w szkole. Tu tworzymy swój wizerunek i budujemy więzi. Dostęp do sieci jest priorytetem, gdziekolwiek jesteśmy. Świat online stale się poszerza, a my zawsze jesteśmy na bieżąco. Ciężko wyobrazić nam sobie jak żyli nasi rodzice i dziadkowie w erze przedinternetowej. Jak wyglądały ich kontakty z rówieśnikami, spotkania towarzyskie, wieczory, wakacje? My musimy być „w kontakcie”, bo chcemy rozmawiać, grać online, robić zdjęcia i być aktywni w social mediach. Lubimy reagować na treści udostępniane przez znajomych, oglądać filmiki lub kręcić własne i wrzucać je do sieci. Czym dla Ciebie jest „bycie w kontakcie”?”

Wystawa to efekt projektu „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w partnerstwie ze szczecińską Fundacją ARTmosphere (Kids Love Design), dzięki dofinansowaniu z pierwszej edycji programu „Rozwój sektorów kreatywnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Czas prezentacji wystawy: 16 grudnia 2017 r. – 28.01.2018 r. Kuratorki projektu – Anna Grunwald (szefowa Muzeum dla Dzieci i działu edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie)-  Beata Kuracińska ( prezeska szczecińskiej fundacji ARTmosphere, organizatorka Festiwalu KIDS LOVE DESIGN) dostrzegając deficyt działań artystycznych i kreatywnych skierowanych konkretnie do nastolatków w przestrzeni kultury, zaproponowały liczne działania sieciujące właśnie dla nich.

teenage-Poster1_01 copy

Powiązane artykuły: