E-MALARSTWO Z SAMSUNGIEM

EZ

WARSZAWA 3.9.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Sztuka zawsze przekraczała zastane granice i często to artyści, jako jedni z pierwszych, rozpoczynali eksperymentowanie z najnowszymi technologiami. Postęp i rozwój multimediów poszerzył możliwości artystycznego wyrazu. Fotografia, muzyka, wideo art, grafika nie mogą już obejść się bez nowoczesnego sprzętu.

W Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się multimedialna wystawa prezentująca prace młodych artystów, wśród których znaleźli się: Antony Micallef, Brett Amory, Brendan Monroe, Martin Wittfooth, Anthony Lister, David Choe, Victor Angelo i Ximo Lizana, który specjalnie przybył na wernisaż. Obrazy były wyświetlane tylko na wysokiej jakości telewizorach, w tym na nowym S9 Samsung Smart TV, o rozdzielczości porównywalnej z kinową. Może to budzić podejrzenie, czy taki sposób prezentacji nie pozbawia malarstwa jego podstawowych atrybutów, będąc już nie tylko reprodukcją, ale zupełnie nowym obiektem artystycznym.

- Technologia zawsze zmieniała sztukę, a sztuka technologię. Wiele dzieł powstaje teraz cyfrowo, dlatego nie ma już problemu relacji oryginału do reprodukcji. Razem z wieloma muzeami w Polsce tworzymy specjalne aplikacje, które umożliwiają dostęp do ich zasobów - mówił Jerzy Łabuda, przedstawiciel Samsunga.

Wiele instytucji związanych ze sztuką nie dysponuje sprzętem wymaganym do prezentacji prac. - Bywa, że odpowiednie urządzenia są kluczową kwestią przy organizacji wystawy, dlatego bardzo liczymy na współpracę z firmami umożliwiającymi dostęp do nowych technologii - tłumaczyła Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Narodowego.

Choć wydawać by się mogło, że technologia i sztuka to dwa odrębne światy, okazuje się, że coraz częściej się ze sobą łączą. - W swoich pracach nieustannie korzystam z technologii, buduję roboty, aplikacje, tworzę zaawansowane grafiki. Chciałbym, żeby sztuka przenikała do wszystkich sfer życia - przekonywał Ximo Lizana, hiszpański artysta, konstruktor i copywriter w jednym.

Więcej: www.samsung.com, www.mnw.art.pl

Otaczająca telewizor subtelna rama kryje system dźwięku przestrzennego. fot. Materiały prasowe

- Zawsze łączyłem świat sztuki z technologią - mówił Ximo Lizana, hiszpański artysta. fot. Materiały prasowe

Prezentacja nowego telewizora Ultra HD Samsung S9 o przekątnej ekranu 85 cali i ultrawysokiej rozdzielczości 4K. fot. Materiały prasowe