DOM WYRASTAJĄCY Z ZIEMI [ZDJĘCIA]

JARDA RUSZCZYC

AARHUS 2.8.2014

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Pierwsze skojarzenia prowadzą do Japonii czy Finlandii: cisza, spokój i przyjemność obcowania z  umiejętnym połączeniem drewna, betonu i bieli. Na Villa Wienberg natrafimy w Danii, na przedmieściach Aarhus.

Duńscy architekci z Friis Moltke wraz z Wienberg Architect stworzyli willę Wienberg w Højbjerg, czyli na przedmieściach Aarhus. To tutaj atmosfera ciepła i niewymuszonej przytulności spotyka się dzięki wsparciu drewnianych wykończeń. Architekci postawili na jedno z najwyżej cenionych rozwiązań, czyli wykusz. Pozostałe elementy, w tym wnętrza, pozostają jednak pod większym wpływem architektonicznej redukcji.

W willi jednak dominuje minimalizm, potęgowany wyborem materiału - czyli przede wszystkim drewna. To ciekawe połączenie koloru dębu, bieli i betony sprawia, że nawet otwarcie się na najbliższe otoczenie odbywa się w domowym, prywatnym rytmie. Zaskakujące jest przede wszystkim to, że na działce pozostawiono całą roślinność - dzięki temu dom wygląda, jakby po prostu wyrastał z ziemi.

Więcej: www.friis-moltke.dk, www.wienbergarkitekter.dk