DIATOM, CZYLI KRZESŁO JEDNOKOMÓRKOWE

TEKST: WOJCIECH TRZCIONKA, ZDJĘCIA: WOJCIECH TRZCIONKA I MATERIAŁY PRASOWE

LONDYN 5.9.2014

DESIGN RZECZY

Ross Lovegrove, zwany Captain Organic, to fanatyk rozwiązań zaczerpniętych z natury, w której dostrzega idealne zrównoważenie piękna i logiki. Nie dziwi więc, że do natury nawiązał też w najnowszym krześle Diatom, czyli okrzemki.

Diatom to najnowsze krzesło w kolekcji włoskiej marki Moroso. Nawiązuje kształtem do okrzemki, jednokomórkowca występującego w wodach całego świata, podstawowego pokarmu stworzeń w środowisku wodnym. Brytyjczyk opracował krzesło w oparciu o kształt okrzemki, obserwując pod mikroskopem elektronowym te małe organizmy. Wykorzystał do tego technologię odlewu aluminium wykorzystywaną w motoryzacji oraz cięcie laserem.

Diatom doskonale się sztapluje - z większej ilości krzeseł można stworzyć prosty i wysoki stos. Jako, że w całości wykonane jest z aluminium, można go używać i w domu, i na tarasie.

- Krzesło zostało wygenerowane komputerowo. Jest ergonomicznie neutralne i lekkie. Z większej liczby krzeseł można ustawiać pionowy stos, co generalnie jest bardzo trudno osiągnąć - przekonuje Ross Lovegrove.

Więcej na: www.moroso.it