DESIGN ALIVE AWARDS 2015. TRZYDZIESTU NOMINOWANYCH!

Przedstawiamy nominacje do Design Alive Awards 2015. Konkursu, w którym nagradzamy wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Spośród trzydziestu nominowanych, już niebawem, Kapituła konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2015. Dziś rusza także Plebiscyt Czytelników.

Przypomnijmy, że celem fundatora nagród – magazynu „Design Alive”, jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie i wydarzenia oraz animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Design Alive Awards to nagrody przyznawane za: świadomie, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Przyznawane są tym, którzy odważnie współtworzą marki, usługi, produkty i przestrzenie oraz dla tych, którzy mają siłę i kompetencje, by animować przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji.

Design Alive Awards, uznawane za najbardziej prestiżowe nagrody branży kreatywnej w Polsce, bywają także przez wielu nazywane po prostu „Oskarami designu”, zapewne ze względu na ich prestiż, a także osobę twórcy konkursowych statuetek Oskara Ziętę – najbardziej rozpoznawalnego za granicą polskiego projektanta.

– Tegoroczna „trzydziestka” nominowanych zaskakuje różnorodnością osobowości, profesji, obszarów i skali działań, którym poświęcają się te osoby. Mamy tu projektantów, architektów, kuratorów, przedsiębiorców, managerów. Tu nie ma wystawności i spektakularnych błysków, jest za to rzetelna praca, wyczucie misji i mistrzowska klasa kreatywności. Ci ludzie to źródło nowej kulturotwórczej energii – mówi Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”, przewodnicząca Kapituły konkursu.

Przedstawiamy zatem nominowanych w edycji 2015, spośród których Kapituła konkursu wyłoni Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2015, a wyróżnienie specjalne przyzna mecenas konkursu – marka Mazda. Nazwiska te poznamy już w grudniu podczas uroczystej gali finałowej.

Od dziś oddajemy głos także Wam, drodzy czytelnicy magazynu i portalu – na swoich kandydatów możecie głosować w Plebiscycie Czytelników do 8 listopada przez internetowy formularz.

Głosujcie na swoich faworytów! TUTAJ

ANIMATOR

Anna Pięta, Magda Korcz, organizatorki HUSH Warsaw – za organizację cyklicznego wydarzenia gromadzącego tysiące wielbicieli rodzimej i autorskiej mody, które na modę pozwala spojrzeć inaczej, bardziej odpowiedzialnie, lokalnie i indywidualnie.

Edyta Ołdak, prezes Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie – w szczególności za seminaria „Poprzez kulturę dla zmiany społecznej”, oraz wrażliwość na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami wyrażoną poprzez projekt „Pudło w grochy albo gąbka na biegunach”.

Adam Pomian, Adam Godziek, Daniel Wahl, Anna Kopaniarz, organizatorzy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka – za ujęcie w całość katowickiej Strefy Kultury (Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie, NOSPR) i pokazanie jej architektonicznego potencjału w praktyce.

Katarzyna Świętek – za projekt „Polski Stół”, który zaangażował trzech polskich wytwórców do stworzenia wspólnego produktu wyrażającego dobre współczesne wzornictwo i wieloletnie doświadczenie w technologiach produkcji.

Agata Wilam, prezes Uniwersytetu Dzieci – za dzielenie się pasją i wiedzą z tymi, którzy chcą uczyć inaczej i widzą w tym potężny potencjał rozwoju społeczeństwa. Za ideę scenariuszy lekcji, udostępnionych w sieci za darmo, opracowanych z pasjonatami i fachowcami różnych dziedzin.

Aleksander Krajewski, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto – za uświadamianie i motywowanie lokalnych społeczności do współodpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją.

Paweł Janowski, Zofia Machowiak, Agata Pakieła, Żaneta Przepiera, pomysłodawcy poznańskiego Zakładu Makerspace – za stworzenie miejsca, które zaktywizowało znaczną grupę pasjonatów majsterkowiczów. Za integrację społeczności lokalnej i wpływ na rozwój całej dzielnicy. Za otwartą formułę działania.

Ewa Solarz, niezależna kuratorka – za współtworzenie wystawy „Do it your way”, która pokazała polską młodą kreatywność inaczej oraz za wystawę edukacyjną dla najmłodszych „Co to jest design? Krzesło”.

Barbara Krzeska, manager Instytut Adama Mickiewicza – za szeroką działalność związaną z przełamywaniem stereotypów i promocją polskiego projektowania za granicą.

STRATEG

Hanna Kokczyńska, Michał Piasecki, Mikołaj Molenda, Benjamin Kuna i Jacek Majewski, twórcy marki Tylko – za odważne stworzenie globalnej marki wyposażenia wnętrz opartej na dobrym wzornictwie i wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości w personalizacji produktu.

Manuela Waliczek–Rączka, Szymon Rączka, twórcy Handimiania.com – za odpowiedz na narastającą potrzebę niezależności od „konsumpcyjnej machiny”. Za promocję zaradności i stworzenie współczesnego globalnego poradnika – sposobu na nowy biznes.

Michał Śliwiński, twórca Nozbe – za konsekwentne rozwijanie aplikacji do zarządzania czasem, zadaniami i własną produktywnością. Za narzędzie, którego używają kreatywni twórcy z całego świata pracując w grupach i samodzielnie.

Ewa Stiasny i Joanna Rzyska, twórczynie Wydawnictwa Dwie Siostry – za traktowanie dzieci poważnie, a dorosłych z przymrużeniem oka. Za niezwykłe wyczucie w tegorocznym rozbudowaniu autorskiej oferty książek, z których chłonie się treść wyrażoną i słowem, i ilustracją.

Maciek Lebiedowicz i Justyna Burzyńska, twórcy Pan Tu Nie Stał – za oparcie biznesu o współczesną potrzebę zdystansowania się klienta od rzeczywistości, przeszłości i samego siebie. Za nową kolekcję ubrań „Na szlaku” oraz otwarcie sklepu Bardzo Rozsądnie z dobrym wzornictwem za przystępną cenę.

Michał Wojas, Maciej Dubiel, Marcin Marchewka, założyciele FlyTech Solutions – za śmiałe zagospodarowanie nowej dziedziny awioniki: lotów bezzałogowych. W szczególności za opracowanie i wdrożenie w Polskiej Dolinie Lotniczej bezzałogowego systemu obserwacyjnego Fenix o wszechstronnym zastosowaniu w różnorodnych dziedzinach działalności człowieka. Za podejmowanie dyskusji i działań na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rynku tzw. dronów.

Jakub Sobiepanek i Michał Woch, współtwórcy Vzór – za wprowadzenie projektów foteli Czesława Knothe do świadomości masowej jako polskiej ikony wyposażenia wnętrz.

Piotr Wilam, Marek Kapturkiewicz, Ela Madej, Marcin Szeląg, partnerzy Innovation Nest – za wiedzę, wizję i konsekwencję w inwestowaniu. Za budowanie krakowskiej społeczności technologicznych start-up’ów, klastra, który jest gotów wzrastać w strumieniu megatrendu przyrostu danych internetowych (Internet of Things).

Jolanta Pasynkiewicz, dyrektor kreatywna Comforty – za konsekwentne tworzenie marki, która w tym roku została oceniona jako „reprezentacja polskiej branży meblowej” na Salone Internazionale del Mobile pokazując na międzynarodowej arenie tę gałąź przemysłu jako kreatywnego, wartościowego partnera.

KREATOR

Maciej Siuda, architekt – za społeczną wrażliwość i nowatorskie rozwiązania wdrożone w projekcie szkoły na Haiti, uwzględniające nowe spojrzenie na edukację.

Gosia i Tomek Rygalik, projektanci Studio Rygalik – za umiejętne podsumowanie swojej dotychczasowej pracy wystawą „Rygalik. Istota Rzeczy”.

Agata Bieleń, projektantka biżuterii – za zaproponowanie alternatywy dla biżuterii jako zdobienia. Za odnalezienie piękna i szlachetności w prostocie.

Piotr Musiałowski, architekt – za trafne ujęcie i przestawienie potencjału Polski poprzez architekturę pawilonu na mediolańskie wystawie Expo 2015.

Jerzy Woźniak, Paweł Garus, twórcy studia mode:lina – za lekkość i dystans przy projektowaniu wnętrz przestrzeni publicznych m.in.: sklepu Apple Jabłko Adama oraz wystawy dla grupy Human Touch.

Marta Niemywska–Grynasz, Dawid Grynasz, projektanci Grynasz Studio – w szczególności za projekt „Stół Polski”, który zaprezentował podczas mediolańskiego Expo 2015 piękno polskiej kultury zgromadzonej na i wokół stołu.

Jola Starzak, Dawid Strębicki, architekci Atelier Starzak Strębicki – za niestandardowe myślenie w projektowaniu, za wnikliwe myślenie i ciekawość a w szczególności za wystawę „dom osiedle mieszkanie”.

Krystian Kowalski, projektant – za eksplozję dobrych projektów wdrażanych przez polskich producentów. Za wyrafinowane i nieoczywiste, a jednocześnie bardzo dobrze zaprojektowane produkty codziennego użytku.

Alicja Patanowska, projektantka – za promocję polskiej ceramiki na arenie międzynarodowej oraz projekt Plantacja, który zdobył już wszystkie międzynarodowe nagrody.

Paweł Jasiewicz, projektant – zwyczajnie za piękno rzeczy – projekty kapeluszy przy udziale zakładów Polkap, oraz za dziecięce meble i zabawki zamówione przez Kancelarię Prezydencką, za projekty opracowywane w Japonii.

Mecenas konkursu: Mazda

Sponsorzy: Barlinek, Marbet, Schattdecor

Partnerzy: Concordia Design, Domaine de Boisbuchet, Zieta, Ultrabrand

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Powiązane artykuły: