Cały świat plecie [wideo]

cieszyn | ANNA BORECKA

30 lipca 2014 | Styl życia | Wydarzenia |

To jedno z najstarszych rzemiosł. Dziś plecionkarstwo jest nie tylko praktycznym zajęciem, ale także dziedziną badaną przez teoretyków. Międzynarodową Konferencję Plecionkarską „Viva Basket!” zaplanowano w Cieszynie (7-8 sierpnia).

– Na wydarzeniu będzie można posłuchać o słynnych papuaskich Nokenach, o francuskich związkach pszczelarstwa z plecionkarstwem, o tym, po co robi się kosze w Zimbabwe, z czego i jak plotą Hiszpanie oraz Włosi, a także o tym, dlaczego wielowiekowe rzemiosło na Szetlandach umiera – zapowiada Anna Krężelok ze Stowarzyszenia Serfenta, współorganizatora wydarzenia.

To oczywiście część tematów z jakimi zmierzą się uczestnicy konferencji. Całe wydarzenie jest bowiem poświęcone inicjatywom związanym z plecionkarstwem jako dziedzictwem kultury na całym świecie. Dzięki temu będzie m.in. poznać opowieści na temat badań nad plecionkarstwem we Francji, Włoszech oraz w Hiszpanii, rewitalizacji afrykańskiego wyplatania i jej wpływu na wsparcie lokalnego rozwoju w Ugandzie i Zimbabwe, a nawet działań dotyczących wpisu wyplatanych w Indonezji toreb Noken na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Konferencja z udziałem specjalistów to nie jedyne wydarzenia „Viva Basket!”. Będzie można również zobaczyć efekty pleneru artystycznego „On the border”, prezentującego nowoczesne spojrzenie na plecionkarstwo. W przestrzeni miejskiej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna powstaną instalacje Lois Walpole z Wielkiej Brytanii, Carlosa Fontalesa z Hiszpanii, Jette Melgren i Jana Johansena z Danii oraz Żywej Architektury z Cieszyna.

viva_basket_plakat

Organizatorzy zaplanowali również dwie ekspozycje plecionkarskie: „Niech się plecie!” Stowarzyszenia Serfenta w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz „Więcej niż kosze/More than baskets” Carlosa Fontalesa w Zamku Cieszyn.

Konferencja odbędzie się 7 i 8 sierpnia w Zamku Cieszyn. Jest częścią projektu „Niech żyje kosz! Plecionkarstwo jako żywa tradycja w kontekście Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury”. Konferencję organizują: Stowarzyszenie Serfenta, Søre Skogen, Sunnhordland Museum i Zamek Cieszyn.

Więcej: www.serfenta.pl, www.zamekcieszyn.pl

viva basket designalive5

viva basket designalive2

Powiązane artykuły: