STATUETKI DESIGN ALIVE AWARDS JUŻ SĄ! W CZWARTEK TRAFIĄ W RĘCE LAUREATÓW

MAC


CIESZYN 14.11.2012

DESIGN DESIGN ALIVE AWARDS 2012 LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Już w czwartek poznamy laureatów pierwszej edycji Design Alive Awards. Wszyscy nagrodzeni otrzymają statuetki, stworzone specjalnie dla "Design Alive" przez projektanta i naukowca Oskara Ziętę. To unikatowe obiekty, ponieważ zostały wykonane ręcznie w innowacyjnej technologii. I są tylko trzy egzemplarze! Do przyszłego roku.

Statuetki otrzymają trzej laureaci pierwszej edycji DAA, w kategoriach Strateg, Kreator oraz Animator. – Design Alive Awards to nagrody za kreatywne myślenie. Tak je nazwaliśmy i naszą ambicja stało sie stworzyć coś ważnego. Do celu zbliżyły nas obrady Kapituły. Grono niezwykłych osobowości i autorytetów z różnych dziedzin odwaznie i z zaangażowaniem wskazało wzorce do naśladowania. Jestem pewna, że osoby, które w czwartek otrzymają statuetki, to prawdziwi kreatorzy nowego myślenia o świecie i nowym społeczeństwie – przyznaje Ewa Trzcionka, redaktor naczelna "Design Alive" i członek Kapituły.

O stworzenie statuetek redakcja "Design Alive" poprosiła Oskara Ziętę, obecnie najbardziej rozpoznawalnego w świecie polskiego projektanta. – Zgodziłem się stworzyć statuetkę, ponieważ walczymy na jednym froncie, a wspólnym celem jaki nam przyświeca jest propagowanie istotnych wartości designu – przyznaje projektant.

Jego firma Zieta Prozessdesign specjalnie dla nas zaprojektowała i wyprodukowała trzy egzemplarze statuetki. Zięta do ich przygotowania posłużył się autorską technologią FiDU (Freie Innendruck Umformung), czyli stabilizacji blachy sprężonym powietrzem. Tę samą, w której upatruje się przyszłość tworzenia konstrukcji, od tych najpotężniejszych (np. mosty), po rozwiązania w mniejszej skali. – Jestem projektantem form i procesów, stąd tak ważna jest dla mnie idea łączenia – dodaje projektant.

Choć statuetka może przypominać, ze względu na swoją bioniczną formę, postać człowieka z uniesionymi rękoma, to jej pochodzenie i sens leżą gdzie indziej. Jej forma to właśnie miejsce łączenia elementów w sieć. Element, człowiek, projektant, mając takie właśnie predyspozycje łączenia się z innymi, jest w stanie tworzyć rozwiązania pełniejsze i bardziej potrzebne. Ponadto każda ze statuetek może również funkcjonować jako stempel – nazwisko osoby nagrodzonej znajduje się w podstawie.

System identyfikacji DAA, oparty na statuetce, przygotował Bartłomiej Witkowski, grafik, dyrektor artystyczny magazynu "Design Alive". – Ten projekt jest jak scenariusz. Na początku jest enigmatycznie i abstrakcyjnie. Wszystko nabiera sensu dopiero na samym końcu – podczas wręczania statuetek. Wtedy tworzy wieloplatformową całość: statuetka to element graficzny, element graficzny to ogniwo sieci, a sieć to clue designu – przyznaje Witkowski.

Każda statuetka ma 28 cm wysokości, waży 1,25 kg, jest wykonana ze stali oraz mosiądzu. O tym, jak zadziała ich "sieciowość", przekonamy się już w czwartek podczas uroczystej gali wręczenia nagród. Galę będziemy na żywo relacjonować na naszym fanpageu na Facebooku! Początek w czwartek po godz. 19.00.

Wszystko o DAA na: www.designalive.pl/awards

Każda statuetka ma 28 cm wysokości, waży 1,25 kg, jest wykonana ze stali oraz mosiądzu. fot. Wojciech Trzcionka

Statuetki powstały w firmie Zieta Prozessdesign. fot. Oskar Zięta

Statuetki otrzymają trzej laureaci pierwszej edycji DAA. fot. Wojciech Trzcionka

System identyfikacji DAA, oparty na statuetce, przygotował Bartłomiej Witkowski, grafik, dyrektor artystyczny magazynu "Design Alive". Z tyłu Ewa Trzcionka, redaktor naczelna pisma. fot. Wojciech Trzcionka

O stworzenie statuetek redakcja "Design Alive" poprosiła Oskara Ziętę. fot. Rafał Placek