Zmarł legendarny polski grafik Karol Śliwka

W poniedziałek 10 września w wieku 85 lat zmarł wybitny polski grafik Karol Śliwka, autor ponad 400 znaków graficznych, które przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej.

Karol Śliwka był bardzo wszechstronnym twórcą. Jego dorobek obejmuje projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe – nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego.

Karol Śliwka “Znak” Short Documentary Film from BDV on Vimeo.

Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach pod Skoczowem w rodzinie wyznania Ewangelicko-Augsburskiego, jako drugie dziecko Pawła i Marianny z Wojnarów. Będąc uczniem szkoły powszechnej Karol Śliwka rozpoczął wieczorowy kurs Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku. Następnie dostał się do Państwowego Liceum Technik Plastycznych, które ukończył z tytułem technika rzeźbiarsko-kamieniarskiego. Maturę zdał wbrew woli ojca, który chciał, by najstarszy syn przejął gospodarstwo. Śliwka kontynuował edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w 1959 roku obronił dyplom w pracowni profesora Eugeniusza Eibischa. Po studiach artysta pozostał w Warszawie i ożenił się z Aliną Walczak, śpiewaczką operową. Debiutem dla Karola Śliwki był udział w ogólnopolskim konkursie na projekty graficzne opakowań papierosów, ogłoszonym w 1957 roku. Otrzymał w nim pierwszą nagrodę za opakowanie papierosów „Syrena”. Pierwszy znak zaprojektował w 1962 roku w ramach ogólnopolskiego konkursu na znak Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Choć nie zdobył nagrody, wydawnictwo wybrało do realizacji właśnie jego projekt. Zaczął brać udział w licznych ogólnopolskich konkursach, często zdobywając po kilka nagród i wyróżnień w ramach jednego konkursu. Realizował projekty opakowań, znaczków pocztowych, okładek, plakatów i etykiet. W 1969 roku zdobył Złoty Medal na Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach. Zwycięski projekt „Październik – miesiącem oszczędności” stał się pierwowzorem dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce znaków – znaku PKO w formie literniczej skarbonki z wpadającą złotówką.

Śliwka stał się ekspertem w dziedzinie projektowania graficznego. Był doradcą artystycznym w zakładzie projektowania opakowań Spółdzielni „Znak” i członkiem wielu komisji artystycznych – Komisji Estetyki Opakowań przy Ministerstwie Przemysłu Lekkiego, Komisji Opakowań przy Zarządzie Głównym ZPAP, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Pracowni Sztuk Plastycznych. Zaprojektował ponad 400 znaków graficznych, które kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności. Jego prace do dziś funkcjonują w przestrzeni publicznej, a twórczość inspiruje kolejne pokolenie grafików. W prestiżowej publikacji „Logo Modernism” Jensa Müllera i Juliusa Wiedemanna, wydanej w 2015 roku przez Taschen, Śliwka znalazł się wśród ośmiu najwybitniejszych twórców znaków graficznych. Ma w swoim dorobku ponad 100 nagród w dziedzinie znaków graficznych, plakatów i opakowań.

W Muzeum Miasta Gdyni do 14 października czynna jest wystawa prezentująca dorobek Karola Śliwki.

Więcej na: www.karolsliwka.pl

Powiązane artykuły:

Twórca kultowych logotypów z czasów PRL doczekał się dużej wystawy prezentującej cały jego dorobek

Karol Śliwka

Gdynia | 24 czerwca 2018

Twórca kultowych logotypów z czasów PRL doczekał się dużej wystawy.

10 lat minęło… [zdjęcia]

10 lat minęło…

Cieszyn | 3 marca 2015

Zamek obchodził w dniach 27 luty-1 marca swoje 10. urodziny.

10. Urodziny Zamku. Zapraszamy!

Dziesiąte urodziny!

Cieszyn | 18 lutego 2015

W dniach 27 luty - 1 marca Zamek Cieszyn świętuje 10. Urodziny.