Legendarny polski grafik Karol Śliwka

10 września 2018 w wieku 85 lat zmarł wybitny polski grafik Karol Śliwka, autor ponad 400 znaków graficznych, które przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. W prestiżowej publikacji „Logo Modernism” Jensa Müllera i Juliusa Wiedemanna, wydanej w 2015 roku przez Taschen, Śliwka znalazł się wśród ośmiu najwybitniejszych twórców znaków graficznych. 

Karol Śliwka był bardzo wszechstronnym twórcą. Jego dorobek obejmuje projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe – nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego.

Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach pod Skoczowem w rodzinie wyznania Ewangelicko-Augsburskiego, jako drugie dziecko Pawła i Marianny z Wojnarów. Będąc uczniem szkoły powszechnej Karol Śliwka rozpoczął wieczorowy kurs Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku. Następnie dostał się do Państwowego Liceum Technik Plastycznych, które ukończył z tytułem technika rzeźbiarsko-kamieniarskiego. Maturę zdał wbrew woli ojca, który chciał, by najstarszy syn przejął gospodarstwo. Śliwka kontynuował edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w 1959 roku obronił dyplom w pracowni profesora Eugeniusza Eibischa. Po studiach artysta pozostał w Warszawie i ożenił się z Aliną Walczak, śpiewaczką operową.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Debiutem dla Karola Śliwki był udział w ogólnopolskim konkursie na projekty graficzne opakowań papierosów, ogłoszonym w 1957 roku. Otrzymał w nim pierwszą nagrodę za opakowanie papierosów „Syrena”. Pierwszy znak zaprojektował w 1962 roku w ramach ogólnopolskiego konkursu na znak Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Choć nie zdobył nagrody, wydawnictwo wybrało do realizacji właśnie jego projekt. Zaczął brać udział w licznych ogólnopolskich konkursach, często zdobywając po kilka nagród i wyróżnień w ramach jednego konkursu. Realizował projekty opakowań, znaczków pocztowych, okładek, plakatów i etykiet. W 1969 roku zdobył Złoty Medal na Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach. Zwycięski projekt „Październik – miesiącem oszczędności” stał się pierwowzorem dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce znaków – znaku PKO w formie literniczej skarbonki z wpadającą złotówką.

Śliwka stał się ekspertem w dziedzinie projektowania graficznego. Był doradcą artystycznym w zakładzie projektowania opakowań Spółdzielni „Znak” i członkiem wielu komisji artystycznych – Komisji Estetyki Opakowań przy Ministerstwie Przemysłu Lekkiego, Komisji Opakowań przy Zarządzie Głównym ZPAP, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Pracowni Sztuk Plastycznych. Zaprojektował ponad 400 znaków graficznych, które kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności. Jego prace do dziś funkcjonują w przestrzeni publicznej, a twórczość inspiruje kolejne pokolenie grafików.

W prestiżowej publikacji „Logo Modernism” Jensa Müllera i Juliusa Wiedemanna, wydanej w 2015 roku przez Taschen, Śliwka znalazł się wśród ośmiu najwybitniejszych twórców znaków graficznych. Ma w swoim dorobku ponad 100 nagród w dziedzinie znaków graficznych, plakatów i opakowań.

Więcej na: www.karolsliwka.pl

Karol Śliwka. Twórca ikonicznych znaków np. PKO

Ur. 16 października 1932 w Harbutowicach, zm. 10 września 2018 w Cieszynie – polski artysta grafik. Twórca plakatów, grafik, znaczków pocztowych, opakowań, okładek i znaków firmowych (logo). Ukończył Wieczorową Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej. Do roku 1953 uczył się w Państwowym Liceum Technik Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych) w Bielsku-Białej, gdzie w latach 1950–1956 uczył Józef Klimek. Tam uzyskał specjalizację technika kamieniarstwa i rzeźby. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył w 1959 roku. Po ukończeniu studiów, Śliwka tworzył swoje projekty w ramach Przedsiębiorstwa Państwowego „Pracownie Sztuk Plastycznych”. Karol Śliwka projektował szeroko pojętą grafikę użytkową – od opakowań czy plakatów po znaczki pocztowe – jednak do historii przeszedł jako twórca ikonicznych znaków, m.in. dla PKO, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP), Domu Towarowego Smyk czy Instytutu Matki i Dziecka.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórca kultowych logotypów z czasów PRL doczekał się dużej wystawy prezentującej cały jego dorobek

Karol Śliwka

Gdynia | 24 czerwca 2018

Twórca kultowych logotypów z czasów PRL doczekał się dużej wystawy.

10 lat minęło… [zdjęcia]

10 lat minęło…

Cieszyn | 3 marca 2015

Zamek obchodził w dniach 27 luty-1 marca swoje 10. urodziny.

10. Urodziny Zamku. Zapraszamy!

Dziesiąte urodziny!

Cieszyn | 18 lutego 2015

W dniach 27 luty - 1 marca Zamek Cieszyn świętuje 10. Urodziny.