Zięta i jego dmuchana choinka

| MARCIN MOŃKA

23 grudnia 2010 | Rzeczy

Kilkudziesięciu projektantów z całego świata przyjęło zaproszenie na okolicznościową wystawę w Designgalleriet w Sztokholmie, i przygotowało specjalne karki świąteczne. Wśród zaproszonych znalazł się również Polak – Oskar Zięta. Ekspozycję można było oglądać do 22 grudnia, świąteczne projekty kartek i dochód z ich sprzedaży wesprą akcję charytatywną.

Kilkudziesięciu projektantów z całego świata przyjęło zaproszenie na okolicznościową wystawę w Designgalleriet w Sztokholmie, i przygotowało specjalne karki świąteczne. Wśród zaproszonych znalazł się również Polak – Oskar Zięta. Ekspozycję można było oglądać do 22 grudnia, świąteczne projekty kartek i dochód z ich sprzedaży wesprą akcję charytatywną.

Świętowanie w sztokholmskiej galerii odbywa się już po raz trzeci. – Grudzień to szczególny czas w roku. Wszyscy chcą usłyszeć pozytywne wiadomości, niezależnie od wyznania i tradycji kulturowych. Grudzień to również czas na podsumowanie mijającego roku oraz życzenia na ten nadchodzący – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Do współpracy zaprosili 24 projektantów i grup projektowych z całego świata, i poprosili ich o zaprojektowanie bożonarodzeniowych kartek i innych przedmiotów kojarzących się z tradycją świąteczną. Projektanci chętnie odpowiedzieli, a ich kartki zostały wykonane z rozmaitych materiałów, m.in. z ceramiki, skóry a także metalu. Oczywiście nie zabrakło także tradycyjnych surowców, jak papier. Swoje projekty zaprezentowali m.in.: Alexaner Lervik (Szwecja), Andreas Engesvik (Norwegia), Anna Kraitz (Szwecja), Claesson Koivisto Rune (Szwecja),Form Us With Love (Sweden),Greece is for lovers (Grecja), Harry Allen (USA), Ilkka Suppanen (Finlandia), Ilse Crawford (Wielka Brytania), Kossi Aguessy (Togo/Brazylia), Louise Hindsgavl (Dania), Luca Nichetto (Włochy), Matali Crasset (Francja), Moustache (Francja) oraz Okay Studio (Wielka Brytania), W gronie projektantów znalazł się również jedyny Polak – Oskar Zięta.

– Kartka dla Designgalleriet jest eksperymentalna, powstał tylko jeden egzemplarz. Za jej pomocą testujemy nowe możliwości, czyli składanie, rolowanie płaskich elementów tak, aby zajmowały mniej miejsca w transporcie. Testujemy również pompowanie – rozwijanie i odrolowywanie na miejscu. Przygotowaliśmy tylko ten jeden wzór, tylko na tą okoliczność, ale ponieważ jest to tylko test możliwości, mamy w zanadrzu wiele planów z użyciem tej metody – przyznaje Łukasz Krupiński z Zieta Prozessdesign.

Zięta wraz ze współpracownikami pracę nad kartką rozpoczął w październiku, przyjęła formę choinki, i powstała oczywiście w technologii FiDU. – Zawsze staramy się dodać ten element technologii, który właśnie na bieżąco opracowujemy. Ostatnio mocno rozwijamy rolowanie, zwijanie, składanie przed napompowaniem, które ma zaoszczędzić miejsce w transporcie, wiec postanowiliśmy to również sprawdzić na przykładzie projektu dla Designgalleriet. Dlatego wzięliśmy blaszaną choinkę i poskładaliśmy ją do płaskiego formatu, żeby pokazać, że coś relatywnie dużego, co można potem napompować do formy trójwymiarowej, można wysłać jak świąteczną kartkę – wyjaśnia Łukasz Krupiński.

Zarówno świąteczną choinkę Zięty, jak i pozostałe świąteczne rekwizyty mogli zakupić odwiedzający wystawę. Dochód ze sprzedaży wesprze akcje Czerwonego Krzyża w Pakistanie.

no images were found

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Ultralekki

Ultralekki

Wrocław | 27 stycznia 2020

Krzesło lekkie jak powietrze

Barwiony Zięta

Barwiony Zięta

Mediolan | 8 maja 2018

Oskar Zięta przedstawił nową kolekcję barwionych termicznie produktów.