Zagubieni w sofie

| MON

9 listopada 2010 | Rzeczy

Podczas Tygodnia Designu w Tokio dużym wzięciem cieszyły się projekty Daisuke Motogi Architecture. Japońskie studio powiedziała “dość” nudzie – i dzięki jego projektom nawet rutynowe siedzenie w fotelu może wydać się ekscytujące.

Podczas Tygodnia Designu w Tokio dużym wzięciem cieszyły się projekty Daisuke Motogi Architecture. Japońskie studio powiedziała “dość” nudzie – i dzięki jego projektom nawet rutynowe siedzenie w fotelu może wydać się ekscytujące.

Daisuke Motogi stworzyła dwa niecodzienne projekty. Każdy z nich jest siedziskiem, i każdy z nich może sprawić niemałe zaskoczenie. Fotel “Lost in sofa” powstał bowiem z codziennych, życiowych inspiracji. Projektantka zapewne nie raz podczas fotelowego wypoczynku gubiła w jego strukturach i połączeniach różne przedmioty, zapewne najczęściej magazyny czy książki. Wspomina także, jak wielką ekscytację można odczuć, odnajdując w czeluściach fotela zagubione 10 tys. jenów.

Stąd też, by choć trochę uporządkować swoją materialną fotelową rzeczywistość pomyślała o tym, by wykorzystać dodatkowe przestrzenie. Stąd jej projekt “Lost in sofa” został wyposażony w szczeliny utworzone z kwadratów, w które możemy wetknąć rozmaite przedmioty. Dzięki temu, gdy odechce nam się czytać, książkę możemy zostawić “pod ręką”, i to w sensie dosłownym. Na przykład gdy dopada nas popołudniowa drzemka.

A jeśli o drzemkę chodzi – projekt tego samego studia pod nazwą “Sleepy chair” to rzeczywiście krzesło, na którym nie tylko wygodnie posiedzimy, ale również wypoczniemy podczas krótkotrwałego snu. Najwygodniejsza jego część, służąca do spania, powstała z cienkiego materaca zwiniętego w harmonijkę. Japońskie studio zresztą opowiada o pomyśle na taką formę siedziska: “krzesło jak koc, które staje się przestrzenią ciepła i szczęścia”.

Powiązane artykuły:

Ikony designu: Fotel, który łamie konwenanse

Po prostu D4

Lauenförde | 21 marca 2019

Ikony designu. Fotel, który łamie konwenanse.

Kultowy fotel w nowej odsłonie

Nowa twarz ikony

Tolentino | 27 listopada 2018

Kultowy fotel Sanluca projektu braci Castiglioni w nowej odsłonie!

Fotel eventowy

Fotel eventowy

Malmö | 11 stycznia 2017

Fotel, który doskonale nadaje się do wystawiania na zewnątrz.

Książka zawsze pod ręką

BLACK PLANE

Paryż | 16 maja 2016

Arro Studio proponuje krzesło z półką na akcesoria.

Sztuka pośród leśnej głuszy

Sztuka w naturze

Nagano | 24 kwietnia 2016

Willa w Karuizawie. Sztuka pośród leśnej głuszy.

Niczym leśni drwale

Axel

Ivrea | 14 kwietnia 2016

Funkcjonalne, bo wygodne i wykonane z solidnego jesionu