Za kulisami rzemiosła

W ostatnich latach rzemiosło odzyskuje swoją potęgę. Na pracę rąk uwagę kierują nie tylko pasjonaci, ale również artyści, celebryci, styliści. Prawdziwą skarbnicą wiedzy i doświadczenia jest w tej dziedzinie warszawski Projekt Pracownie.

Projekt Pracownie to działająca od 2016 roku inicjatywa grupy miłośników rzemiosła. Jej twórcy odwiedzają warsztaty, gdzie rozmawiają z mistrzami w swoich dziedzinach, którzy hobby przekuli w sprawnie funkcjonujące biznesy.

– To właśnie ich radości, frustracje, doświadczenia ciała i materiału, znajdziecie w rzemiośle. Ono nie jest bezimiennie i nigdy takie nie było. Ono reprezentuje swoich twórców – podkreśla Małgorzata Herman, założycielka Projektu Pracownie. 

Oprócz reportaży, z którymi można zapoznać się na stronie projektu, twórcy inicjatywy regularnie publikują również filmy pozwalające na chwilę przenieść się do warsztatów rozsianych po całej Polsce.

Sprawdźcie razem z nami, które pracownie warto mieć na oku!

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Dominik Górski jest jednym z nielicznych rzemieślników w Polsce zajmujących się projektowaniem i ręcznym wytwarzaniem… guzików. Jego zdobne, niezwykle estetyczne prace charakteryzuje dbałość o detal i niepowtarzalne wzornictwo. Poprzez ręczną produkcję guzików Górski wyróżnia się nie tylko wśród poznańskich rzemieślników, ale także na tle wszystkich ręcznych wytwórców w Polsce.

Pracownia Dzikie Barwy powstała w 2014 roku w Łodzi. Założyła ją Ola – specjalistka od tkanin i ich naturalnego farbowania, którą od kilku lat wspiera też Dawid – mistrz logistyki, autor wielu usprawnień i spec od relacji międzyludzkich. W ramach pracowni uczą o barwnikach roślinnych, farbowaniu tekstyliów różnymi technikami, prowadzą również sklep z naturalnymi farbami, włóknami i zestawami do farbowania oraz warsztaty kreatywne.

Tom Bensari, założyciel Bensari Ébénistes, a zarazem twórca projektów tej młodej polskiej marki, z wykształcenia jest… prawnikiem. Po latach pracy jako prezes zagranicznych firm rzucił korporację i zajął się stolarstwem, które stało się jego pasją i odskocznią od zdehumanizowanego świata.

Introligatornia Lewandowscy to najstarsza pracownia introligatorska w Poznaniu, która działa nieprzerwanie od 1921 roku. Wieloletnia rzemieślnicza tradycja rodzinna jest obecnie praktykowana przez czwarte pokolenie Lewandowskich.

Anna Grochocka prowadząca pracownię Leaf Pillows od 2020 roku przemyca roślinność pod nasze dachy w najmiększym jej wydaniu – w formie kolorowych poduszek. Córka szwaczki, absolwentka zabawkarstwa Liceum Plastycznego w Nałęczowie jest zawodową krawcową, projektantką i konstruktorką odzieży. 

Studio ceramiczne Magdaleny Kucharskiej od kilku lat działa przy ulicy Garbary w Poznaniu. Tworzone przez nią Hadaki to w dużej mierze naczynia użytkowe w ziemistych kolorach i obłych kształtach, a także seria nietuzinkowych figurek. Przestrzeń rzemieślniczki jest powiązana z Galerią Zacnie, w której odbywają się wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne.

Jak stworzyć gitarę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb muzyka? Jakie są ulubione gatunki drewna lutnika? Z jakich elementów jest zbudowana gitara akustyczna? Jaki kształt gitary powinna wybrać aspirująca gwiazda country? Sergiusz Stańczuk z Sega Guitars tworzy prawdziwe lutnicze dzieła sztuki. Za niezwykłymi efektami stoją lata praktyki oraz pracownia, którą dzięki Projektowi Pracownie, mamy okazję zobaczyć od środka.

Firma, którą obecnie prowadzi Piotr Heinze, jest dla poznaniaków pracownią kultową. Działa w mieście nieprzerwanie od 60 lat. W warsztacie powstają najbardziej rozpoznawalne neony z całej Polski. Mieszkańcom Wielkopolski są znane, chociażby szyldy siedziby chóru Poznańskie Słowiki czy restauracji Adria. W pracowni działa także warsztat ślusarski. Piotr Heinze od lat odpowiada za oprawę świetlną krajobrazów miejskich, a jego imponujące archiwum zdjęć i dokumentacji dawnych neonów zachęca do dawnych praktyk reklamowania lokalnych biznesów.

Miłośnikom ceramiki Moniki Dąbrowskiej-Picewicz przedstawiać nie trzeba. Jej twórczość, którą sama określa przestrzennymi obrazami emocjonalnymi, doceniono nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii oraz Wielskiej Brytanii. Artystka i rzemieślniczka tworzy nietuzinkowe dekoracyjne obiekty ceramiczne w autorskiej pracowni w Kętach w Małopolsce.

Monika Skorupska w swojej warszawskiej pracowni Mosko Ceramics zaciera granice pomiędzy ceramiką ozdobną a funkcjonalną. Jej znakiem rozpoznawczym są nietypowe kształty naczyń i ich złote wykończenia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach

Zawsze bałem się kiczu

Zawsze bałem się kiczu

Wrocław | 19 lutego 2023

Rzucił korpo i otworzył warsztat. Jest spełniony! Rozmawiamy z Tomem Bensari