Young Design From Poland we Francji

| MAC

28 kwietnia 2012 | Wydarzenia

Kolejna odsłona wystawy “Unpolished – Young Design From Poland” ruszyła we francuskiej Tuluzie. To już jej 13. wcielenie, jednak organizatorzy są przekonani, że “trzynastka” okaże się szczęśliwa i następna ekspozycja wyjedzie do Seulu w Korei Południowej.

Kolejna odsłona wystawy “Unpolished – Young Design From Poland” ruszyła we francuskiej Tuluzie. To już jej 13. wcielenie, jednak organizatorzy są przekonani, że “trzynastka” okaże się szczęśliwa i następna ekspozycja wyjedzie do Seulu w Korei Południowej.

To dzięki tej mobilnej wystawie mieszkańcy wielu, nie tylko europejskich krajów mają okazję przekonać się, jakie wartości drzemią w najnowszym polskim designie. Od kilku lat właśnie ten projekt przekonuje, że polskie wzornictwo jest zjawiskiem odrębnym, wartym poznania i inspirującym. Taki międzynarodowy kontekst pozwala nie tylko obcokrajowcom przyjrzeć się bliżej powstającym polskim projektom. Korzystają także rodzimi twórcy, wkraczając coraz śmielej w międzynarodową przestrzeń.

Do tej pory “Unpolished – Young Design From Poland” gościła na wielu międzynarodowych festiwalach i targach, m.in. na Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Budapest Design Week, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Muzeum Designu w Helsinkach.

Jej 13. już edycja trafiła do Tuluzy, gdzie cieszy francuską publiczność w Centrum Architektury w Tuluzie podczas Tygodnia Polskiego. To właśnie tam zostały zaprezentowane 22 prace 16 projektantów i grup projektowych: Aze Design, Betonu, Agnieszki Czop + Joanny Rusin, DBWT, Faworów, Gogo, Kompottu, Bogdana Kosaka, Malafora, Kariny Marusińskiej, Bartosza Muchy, Alicji Patanowskiej, Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki, Oskara Zięty. Francuska publiczność ma okazję zobaczyć m.in. znane i wielokrotnie nagradzane projekty Oskara Zięty, Malafora, Joanny Czop i Agnieszki Rusin.

Wystawa jest bardzo żywą materią, stale dołączają do niej nowe grupy projektowe i twórcy indywidualni oraz ich realizacje. Podczas francuskiej edycji pojawiły się więc najnowsze projekty Kariny Marusińskiej, Alicji Patanowskiej oraz grupy Fawory.

Alicja Patanowska prezentuje ceramiczne wazony Tubo Motus, Karina Marusińska – ceramiczne Reprodukty i Ogryzki, z kolei grupa Fawory krzesło Tranformations. Ich obiekty znajdą się w gronie dobrze już znanych projektów, jak stołek Plopp Oskara Zięty, siedzisko Duporet bartosza Muchy czy też Otoczaki Bogdana Kosaka.

– Wystawa “Unpolished” jest poszukiwaniem wspólnego mianownika polskiego projektowania. Wystawa zmienia się w czasie. Kolejne edycje składają się z większej lub mniejszej liczby przedmiotów, dołączają do niej nowi projektanci i obiekty. W zależności od miejsca i kontekstu my, kuratorzy dokonujemy różnych wyborów. Wybierając prace i projektantów szukamy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie – wyjaśnia Paweł Grobelny, kurator wystawy.

W najnowszej odsłonie “Unpolished” prym wiodą projektanci z pokolenia trzydziestolatków, zdobywający coraz większy, międzynarodowy rozgłos.

Wystawę organizuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i La Semaine Polonaise de Toulouse.

Po edycji francuskiej w Tuluzie (24 kwietnia – 5 maja) organizatorzy myślą już o kolejnej odsłonie: “Unpolished 14” odbędzie się w Seulu.

Więcej: www.unpolished.pl

Powiązane artykuły:

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

O niepodległości

Kraków | 6 stycznia 2019

„Architektura niepodległości w Europie Środkowej".

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso” na Paris Design Week

Odwrócona funkcja

Paryż | 24 sierpnia 2017

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso" na Paris Design Week.

Jak na przydomowym tarasie

Jak na tarasie

Poznań | 26 października 2016

Paweł Grobelny zaprojektował kolejny mebel miejski.

Paweł Grobelny dla paryskiej La Defense

"Biuro" z widokiem

Paryż | 14 lipca 2016

Paweł Grobelny stworzył meble dla dzielnicy biznesowej La Defense.