W Stalowej Woli się plecie

| TWO

17 kwietnia 2012 | Wydarzenia

Sofa, lampa, fasada budynku – czy te trzy rzeczy może coś łączyć? Okazuje się, że tak. Tym zaskakującym łącznikiem jest technika wyplotu.

Sofa, lampa, fasada budynku – czy te trzy rzeczy może coś łączyć? Okazuje się, że tak. Tym zaskakującym łącznikiem jest technika wyplotu.

Projektanci potrafią wykorzystać wyplatanie nie tylko w przedmiotach przeznaczonych do wnętrz. Powstają fasady, a nawet całe budynki, jak kultowy już Pawilon Polski na targach Expo w 2005 roku, czy niezwykłe Children Center na wybrzeżach Tajlandii, w którym każdy element jest wypleciony z gałązek bambusa. Wystawa, która pod koniec kwietnia zagości w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli stawia pytanie: „Co ty pleciesz?” pokazując całe spektrum projektów z wikliny, rattanu i słomy.

W Polsce wiklina oraz lekkie konstrukcje z wyplotem mają bogate wzornicze tradycje, głównie dzięki tak zasłużonym projektantom jak Jan Kurzątkowski czy Władysław Wołkowski. Część wystawy pokaże to tło w postaci retrospektywnego przeglądu obiektów wiklinowych autorstwa Wołkowskiego. Nie zabraknie też szerokiej prezentacji młodych projektantów z Polski i zagranicy.

Wystawa pokaże nie tylko co, ale również z czego się obecnie plecie: papieru, sznurków, plastiku. – Pokażemy, że technika wyplatania nie jest zarezerwowana tylko dla niewielkich przedmiotów, ani tradycyjnych materiałów takich jak wiklina czy rattan. Jej wniknięcie do współczesnego projektowania ma niezwykle ciekawe oblicze i jest połączeniem możliwości technologicznych oraz powrotu zainteresowania tym tradycyjnym rzemiosłem. Nie bez przyczyny wystawa ma miejsce w Muzeum w Stalowej Woli – od ponad stu lat region ten, zwłaszcza pobliski Rudnik nad Sanem, stanowi jedno z większych wikliniarskich zagłębi – wyjaśnia Beata Nowak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace m.in.: Władysława Wołkowskiego, Aze Design, Knockoutdesign, Oli Mireckiej, Barbary Kaźmierczak, Ingarden & Evy Studio, Magdaleny Godawy, Anny Wołowskiej, Fawory Design, Magdaleny Ataman, Boso Studio (Polska). Swoje prace zaprezentują ponadto: Corduli Kehrer (Niemcy), Albert Speer & Partner (Niemcy), Rijada Design (Łotwa), Maajo Studio Design (Łotwa), 24H Architecture (Holandia), Heatherwick Studio (Wielka Brytania, Renzo Piano (Wochy), Kjellgren Kaminsky architecture (Szwecja), Patrick Dougherty (USA), Studio FGP (Kolumbia), Porky Hefer (RPA).

Wystawa “Co ty pleciesz?” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli czynna będzie od 27 kwietnia do 17 czerwca. Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka, współpraca: Klara Czerniewska, Beata Nowak.

Więcej: www.muzeum.stalowawola.pl

Powiązane artykuły:

Wyzwolone projekty [zdjęcia]

Wyzwolone projekty

warszawa | 31 sierpnia 2014

Zrób sobie meble od polskich projektantów. Legalnie!