Urodzinowe przyjęcie w Cieszynie

| ZZ

29 stycznia 2012 | Wydarzenia

Żywa galeria designu w klubokawiarni Presso w Cieszynie ma 5 lat i w piątek 3 lutego zaprasza na urodzinowe przyjęcie. Będą wystawa i niespodzianki. A wszystko w ramach 7. urodzin Zamku Cieszyn, które potrwają aż trzy dni!

Żywa galeria designu w klubokawiarni Presso w Cieszynie ma 5 lat i w piątek 3 lutego zaprasza na urodzinowe przyjęcie. Będą wystawa i niespodzianki. A wszystko w ramach 7. urodzin Zamku Cieszyn, które potrwają aż trzy dni!

Klubokawiarnia Presso to zarazem pierwsza w Polsce żywa galeria designu Design Alive. Tutaj design jest na wyciągnięcie ręki, a nowe propozycje projektantów z Polski a także zza granicy można po prostu wypróbować. Design jest codzienny, nie odświętny, nie ograniczony wystawowymi ekspozytorami. Obecnie w Presso możemy do woli cieszyć się kilkudziesięcioma obiektami stworzonymi przez znanych polskich twórców i tych, przed którymi droga do kariery jest jeszcze długa. Wszystkich łączy jedno: ich projekty sprawdziły się w miejscu, przez które codziennie przewija się wiele osób, które regularnie z nich korzystając poddają je najważniejszym testom na ergonomię, wytrzymałość, funkcjonalność.

Klubokawiarnia obchodzi 5. urodziny, i z tej okazji przygotowała wystawę lamp z Corianu. Dodatkowo na wszystkich gości czekają dodatkowe atrakcje i niespodzianki, m.in. nowości meblowe. Początek urodzinowego przyjęcia w Presso o godz. 18.30.

Urodziny obchodzi również Zamek Cieszyn, który właśnie w pierwszy weekend lutego kończy 7 lat. Do niedawna jeszcze z powodzeniem funkcjonowała zamkowa zasada, że w czasie urodzin otwiera się tutaj tyle wystaw, ile lat kończy to pierwsze regionalne centrum designu w Polsce. W tym roku urodzinowi goście będą mogli obejrzeć jednak więcej ekspozycji, które pojawią się we wszystkich zamkowych przestrzeniach a także wyruszą w miasto.

Warto zwrócić uwagę na “Najlepsze Projekty Dyplomowe 10/11” – po raz kolejny najciekawsze propozycje młodych projektantów trafiają do Cieszyna, a po raz drugi w historii przegląd ma międzynarodowy charakter, na wystawie pojawią się prace z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Także z Czech przyjedzie wystawa “Typo Plakat”, na której pojawią się plakaty autorów z Polski, Czech i Słowacji.

Na tegorocznych urodzinach szczególne miejsce przypadnie rzemiosłu: będzie można oglądać ekspozycję “Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn” poświęconą rzemieślnikom ze Śląska Cieszyńskiego. Do Cieszyna trafią również obiekty, które towarzyszyły polskiej prezydencji w UE (ekspozycja “Zaprojektowane dla prezydencji”), projekty zrealizowane dzięki współpracy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i jego studentów z producentami (wystawa 10 lat PE-P), prace studentów i absolwentów dwóch wydziałów Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ekspozycja “Pokój”), obiekty powstałe podczas jesiennych warsztatów “Archeologia Fabryki”, które odbyły się w nieczynnej już fabryce porcelany a także projekty z pogranicza nauki i designu (“Design Faction” – wystawa miała swoją premierę podczas Łódź Design Festiwalu).

Oczywiście nie zabraknie również klasycznej zabawy: goście zamkowych urodzin w piątkowy wieczór mają szansę wziąć udział w party pod nazwą “Witajcie w naszej bajce” w Browarze Cieszyn. Zamkowe urodziny odbędą się od 3 do 5 lutego. Szczegóły: www.zamekcieszyn.pl

Powiązane artykuły:

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

O niepodległości

Kraków | 6 stycznia 2019

„Architektura niepodległości w Europie Środkowej".

Specjalne wydanie „Design Alive” na ŁDF

To już 5 lat!

Łódź | 12 października 2016

Dokładnie pięć lat temu przygotowaliśmy pierwszy numer "Design Alive".