Unikatowe, czeskie lampy

| MM

17 kwietnia 2012 | Wydarzenia

Na tej wystawie nie powinniśmy się nudzić. Ma formę instalacji świetlnej, jej eksponaty łączą się ze sobą, i w efekcie abstrakcyjna plątanina kabli oraz lampy sprzed lat mają przypominać duży, kosmiczny… piorun. Ekspozycję “Rzeźby świetlne. Czeskie lampy stołowe 1950-1990” można oglądać w Pradze.

Na tej wystawie nie powinniśmy się nudzić. Ma formę instalacji świetlnej, jej eksponaty łączą się ze sobą, i w efekcie abstrakcyjna plątanina kabli oraz lampy sprzed lat mają przypominać duży, kosmiczny… piorun. Ekspozycję “Rzeźby świetlne. Czeskie lampy stołowe 1950-1990” można oglądać w Pradze.

W ub. roku ekspozycja gościła na festiwlau designu w Łodzi. Na ekspozycji zorganizowanej przez grupę Okolo we współpracy z Jakubem Berdychem ze słynnego praskiego studia Qubus możemy zobaczyć kilkadziesiąt lamp, które zaprojektowano w ciągu 40 lat w Czechach. Wystawa nie jest jednak retrospektywna, którą wspierają naukowe i akademickie analizy.

– To raczej niczym nieograniczony wybór obiektów stworzonych przez znaczących projektantów, którzy odcisnęli swój ślad i stworzyli specyficzną “typologię” czeskich lamp – mówi Adam Štěch z grupy Okolo.

Ekspozycję można oglądać chronologicznie od roku 1950 – wtedy w czechosłowackim wzornictwie nie panowały tak ostre rygory jak chociażby w sztuce, a ówcześni projektanci mogli nawiązywać do stylistyki międzynarodowego modernizmu. Niestety z czasem również wzornictwo trafiło pod dyktat socrealu, a stworzone wówczas lampy, często będące klasycznym ucieleśnieniem modernistycznych idei, nie wychodziły poza pracownie projektantów. Na wystawie zobaczymy jednak kilka wdrożeń, dokonanych w znanych czechosłowackich markach: Napako, Drupol, Lidokov czy Zukov.

Ekspozycja ujawnia także fascynacje kolejnych lat, np. stylu brukselskiego (nazwa pochodzi od zorganizowanej w stolicy Belgii Wystawy Światowej w 1958 roku) – organicznego a przy tym ascetycznego. Lampy, często będące wynikiem wieloletnich poszukiwań ich twórców to także nawiązania do minimalizmu a także stylistyk ery kosmicznej, gdy wiele powstających w pracowniach lamp pochodziło jakby z innych, odległych nam galaktyk. Do dziś część prezentowanych lamp, m.in. ze względu na swoje futurystyczne inspiracje, budzi nie tylko zdziwienie ale i zachwyt. –

Wspólnym mianownikiem wszystkich obiektów jest ich typologia, związana z formą rzeźbiarską. Większość eksponatów w takim doborze jest prezentowana po raz pierwszy. Zestawiając je w ten sposób staramy się odnaleźć zaniedbany rozdział w czeskim projektowaniu lamp stołowych – dodaje Adam Štěch.

Wystawę w praskim DOX (Qubus concept store i galeria) można oglądać do 26 kwietnia.

Powiązane artykuły:

Odważna minimalistyczna instalacja

Jak cygara

praga | 10 kwietnia 2019

Niezwykła kolekcja Puro od Brokis zaprojektowana przez Lucie Koldovą.

Nowe oblicze loftu – odmieniony Qubus Hotel Łódź

Soft loft

łódź | 15 stycznia 2019

Nowe oblicze loftu - odmieniony Qubus Hotel Łódź.

Lampy z papierowej pulpy

Morphe

Barcelona | 31 sierpnia 2017

Maria Fiter tworzy ekologiczne lampy z papierowej pulpy.

Świecące dzieła sztuki

Ikoniczne motywy

Montreal | 25 sierpnia 2017

Świecące dzieła sztuki od Lambert et Fils.