Tak udomawia się design

Już po raz szósty wrocławska Galeria Wnętrz Domar przygotowała akcję “Design Udomowiony”. Tradycyjnie też niemal  miesięczne spotkanie z projektantami rozpoczęło się od Nocy z Designem, gdzie do późnych godzin można było spędzać czas nie tylko wśród rozmaitych przedmiotów ale również w towarzyskiej i przyjaznej atmosferze.

Noc z Designem, którą regularnie co roku odwiedza kilka tysięcy osób, na stałe wpisała się w kalendarz istotnych wydarzeń, łączących użytkowników z produktami,  producentami i projektantami. Jakub Wallner, dyrektor Galerii Wnętrz Domar, witając uczestników, życzył nie tylko inspirujących poszukiwań, ale także świadomych wyborów konsumenckich. O tym, że Noc z designem pomaga poruszać się w gąszczu rozwiązań, pomysłów i idei, przekonujemy się co roku. I choć w tym roku organizatorzy zrezygnowali z konferencji, do końca czerwca można zobaczyć mnóstwo bardzo ważnych rozwiązań.

– Obecne na terenie galerii firmy bardzo poważnie traktują Noc z designem – sprowadzają na tę okazję nowości, prezentują premierowe kolekcje, zapraszają projektantów. Przyjeżdża do nas osobiście wielu szefów i właścicieli przedsiębiorstw. Dlatego dla naszych klientów Noc to wyjątkowa okazja by poznać ludzi, którzy stoją za kupowanymi przez nich meblami i innymi przedmiotami wyposażenia wnętrz, by dowiedzieć się czegoś więcej o interesujących nas markach nie z katalogu czy strony internetowej, ale z pierwszej ręki. Z kolei dla naszych najemców to możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z architektami, projektantami i klientami ostatecznymi, poznania ich oczekiwań – mówi Katarzyna Świętek, kierownik marketingu Galerii Wnętrz Domar. – Kiedyś kontakt między klientem, a rzemieślnikiem był osobisty, bliski, zindywidualizowany. Dzisiaj rzadko mamy taką okazję by zbudować taką relację. Noc z Designem daje możliwość poznania nie tylko dobrych przedmiotów, ale przede wszystkim tworzących je ludzi.

Plakat

Siłą tegorocznej edycji “Designu Udomowionego” są liczne wystawy. W przygotowanie części z nich zaangażowali się producenci oraz studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość z nich to prezentacja projektów, które łączą przemysł i projektantów. Jak choćby wspólna realizacja z marką Noti, która wprowadza kolekcję do małych mieszkań. Easy – zaprojektowana przez Pracownię Wierszyłłowski i Projektanci stawia na funkcjonalność i możliwość szybkiego przearanżowania wnętrza, gdy zmieniają się nasze potrzeby życiowe. Kolekcja składa się z mebli modułowych – tapicerowanych i skrzyniowych dających możliwości indywidualnego projektowania wnętrza. Przy wprowadzeniu “Easy” marka rozwinęła proces projektowy z udziałem właśnie studentów ASP. – To projekt w którym wzajemnie się rozpoznajemy. Nasze działanie polegało na stworzeniu bardzo atrakcyjnych form aranżacji nowego systemu. Chcieliśmy stworzyć aranżację niesztampową i nieszablonową, dla której mebel będzie elementem dominującym a cała reszta stanie się tłem. Zarazem jednak miała określać odbiorcę, z myślą o którym powstała. Ten system rozwija się wraz z użytkownikiem – przyznaje Szymon Hanczar z wrocławskiej ASP.

Wrocławscy studenci zrealizowali także wspólny projekt “3xS” z marką Pfleiderer. W razach zawężonej grupy dekorów udostępnionych przez markę tworzyli trzy tytułowe obiekty, czyli stolik, siedzisko i szafkę. – wyzwanie potraktowaliśmy bardzo swobodnie, pozostawiając studentom wolność interpretacyjną. Zależało nam na stworzeniu mebli nawiązujących nieco do kolażu, ze względu na zastosowaniu kilku rodzajów płyt. Efekty są bardzo różne, bywają zaskakujące, Było to działanie stricte warsztatowe, realizowane na uczelni – dodaje Szymon Hanczar.

Takich projektów studenci zrealizowali więcej: np. w Domarze wciąż można oglądać “Skrawki skóry” stworzone z marką Kler i Dobroteką w Dobrodzieniu. Uczestnicy otrzymali do dyspozycji fragmenty skóry, a wyzwaniem okazało się mądre zagospodarowanie odpadów.

Hasłem tegorocznej edycji “Designu Udomowionego” jest “Design do kupienia”. Galeria zorganizowała więc wystawę Dobry Design 2014, której początkiem był konkurs pod tym samym tytułem. Spośród zgłoszonych do konkursu Dobry Design produktów, organizator wytypował produkty z ofert polskich producentów wdrożonych do produkcji i dostępnych w sprzedaży w Galerii Wnętrz Domar. – Takie działania sprawiają, że design rzeczywiście się udomawia, trafia do naszych przestrzeni – mówi Wanda Modzelewska, współorganizatorka wydarzenia. Jury wybrało 7 zwycięzców a także zdecydowało się na przyznanie 6 wyróżnień. Wśród laureatów znalazły się m.in. kolekcja sof i foteli FIN – producent Marbet, zgłoszenie Italmeble; sofa Le Monde – producent Noti, zgłoszenie Noti oraz biurko Smart – producent Meble VOX, zgłoszenie Meble VOX.

Przechadzając się po Domarze warto zwrocić również uwagę na m.in. “Przepis na mały dizajn”  – projekt składający się z wystawy i publikacji. Udział biorą projektanci i grupy projektowe, którzy przygotowali tytułowe przepisy z myślą o odbiorcach w różnym wieku. – Kto powiedział, że design trzeba kupić w sklepie i nie możemy zrobić go samodzielnie? – pytają kuratorki Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan  z Galeria Dizajn – BWA Wrocław.

Design Udomowiony potrwa do 30 czerwca. W tym roku odbywa się jako część Śląskiego Czerwca Projektowego.

Więcej; www.domar.pl, www.czerwiecprojektowy.pl, www.design-udomowiony.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

11. Noc z Designem kusi atrakcjami

11. Noc z Designem

wrocław | 31 maja 2019

13 czerwca we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar 11. Noc z Designem.

Design Udomowiony 2014. Design do kupienia

Design do kupienia

wrocław | 3 czerwca 2014

Galeria Wnętrz Domar zaprasza na "Design Udomowiony".