Świecące wzornictwo na katowickich ulicach

| MM29 maja 2011 | Wydarzenia

Gliwickie studio Sokka zaprojektowało świecące ławki dla Katowic. Teraz designerskie siedziska pojawiają się na ulicach miasta towarzysząc staraniom o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Gliwickie studio Sokka zaprojektowało świecące ławki dla Katowic. Teraz designerskie siedziska pojawiają się na ulicach miasta towarzysząc staraniom o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Ale nie tylko, ponieważ ławki powstały w ramach projektu Design Silesia. I jak przyznają osoby zaangażowane nie tylko w ten konkretny projekt, lecz również dbające o wspólną przestrzeń do życia, nowe ławki nie tylko upiększają naszą rzeczywistość, ale przede wszystkim podnoszą jakość życia jego mieszkańców. W tej perspektywie niezwykle istotna jest również troska o ekologię, a nowy obiekt gliwickiego studia projektowego hołduje właśnie takim ideałom.

Ławki powstały do projektu grupy Sokka, czyli rodzeństwa Katarzyny i Wojtka Sokołowskich. To kolejny projekt grupy poświęcony ławkom w przestrzeni publicznej: zeszłej zimy twórcy z Gliwic stworzyli grzejące ławki dla Wrocławia. Teraz nadszedł czas na Katowice. – Obydwa projekty wymagały od nas dużo pracy, są bowiem prototypami a nie przedmiotami seryjnej produkcji. Ławki dla Katowic powstawały ręcznie, podczas składania były testowane i dopasowywane – przyznaje Katarzyna Sokołowska. Teraz pojawiają się w centrum Katowic, m.in. na ul. Mariackiej, która staje się reprezentacyjnym dla miasta deptakiem oraz przed Rondem Sztuki.

Nowy projekt Sokki nosi nazwę Lightbench. To ławka wykorzystująca odnawialne źródła energii. Do jej powstania wykorzystano m.in. panele solarne. Dzięki temu w ciągu dnia ławka pobiera i kumuluje energię słoneczną, którą już po zmierzchu oddaje w postaci energii elektrycznej – wtedy zaczyna świecić. – Nasze ławki powstały na nieco rzemieślniczych warunkach, a to oznacza precyzję i staranność od której odzwyczailiśmy się zalewani masowo produktami chińskimi – dodaje Katarzyna Sokołowska. Lightbench powstały m.in. ze stali nierdzewnej oraz szkła. A inspiracji konstrukcyjnych projektanci poszukiwali min. w aeronautyce. Ławka ma swoją masę, a wykorzystane materiały sprawiają, że jest trwała i stabilna.

Chociaż ławki wykorzystują znane już technologie (panele solarne), to jednak ich projektanci zwracają uwagę na ideowy wymiar przedsięwzięcia. – To ogromna szansa na popularyzację designu w miejskich przestrzeniach oraz zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w energetyce – mówi Wojtek Sokołowski.
Lightbench zanim pojawiła się w miejskich przestrzeniach, odwiedzała też katowickie galerie. Teraz ma pomóc w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

no images were found

Powiązane artykuły:

OFF Festival 2019 muzyka i zrównoważony rozwój

OFF Festival 2019

Katowice | 6 sierpnia 2019

Tegoroczny OFF Festival odbył się pod szyldem świadomej konsumpcji.

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei

Będą prowokować

Katowice | 26 lipca 2019

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei.

Wyjątkowość Lwowa w Muzeum Architektury

Poznajcie Lwów

Wrocław | 24 września 2016

„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”.

Kryjówka stworzona przez dzieci [zdjęcia, wideo]

Kryjówka

Wrocław | 9 marca 2016

Dzieci same zaprojektowały plac zabaw.

Wraca kultowa Barbara

Kultowa Barbara

Wrocław | 19 lipca 2015

Barbara. Nowa przestrzeń otwarta na polski design.