Styczeń 2021: Tu warto być!

Mimo obostrzeń styczeń 2021 obfituje w liczne wydarzenia z dziedziny designu, sztuki użytkowej i mody. Gdzie warto się wybrać, a co zobaczyć zdalnie? Wybieramy dla Was najciekawsze wydarzenia początku roku

Witaj w lepszym domu! Witaj w Warszawie!
08.12.2020–10.01.2021
www.um.warszawa.pl

W tym roku mija 30 lat samorządu warszawskiego i… 30 lat od otwarcia pierwszego sklepu IKEA w Polsce. To właśnie z tej okazji szwedzka marka wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy sięgnęła do zasobów archiwów i na stacji Metro Wilanowska zaprezentowano wystawę pokazującą historię trzech dekad dynamicznych zmian w stolicy. Co ważne, wystawa jest dostępna również online, gdzie na 28 planszach zobaczymy, jak przez ostatnie lata zmieniły się nie tylko nasze cztery kąty i życie mieszkańców stolicy, ale także samo miasto.

Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka
14.01.2021–11.041.2021
www.idkielce.pl

Serwis kawowy, krzesło, maselniczka, barek na kółkach, zabawka. Przedmioty codziennego użytku. Wszystkie mają swoje historie. Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” prezentuje przedmioty codziennego użytku wybrane przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”. To 35 eksponatów na co dzień funkcjonujących we własnym domowym kontekście, mających subiektywną i obiektywną wartość. Część z nich to ikony dizajnu – przedmioty symbolizujące czasy swego powstania. Część z nich jest ważna jedynie dla użytkowników. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez ich właścicieli i przez historyków dizajnu, których perspektywy łączy wystawa

Coming OuT Najlepsze Dyplomy ASP
styczeń 2021
www.comingout.asp.waw.pl

Podczas 12. edycji wystawy „Coming OuT” prezentowane są najlepsze prace dyplomowe z dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Zarządzania Kulturą Wizualną. Tym razem zamiast na tradycyjną ekspozycję organizatorzy zapraszają gości na dedykowaną projektowi stronę internetową www.comingout.asp.waw.pl, na której możemy w niezwykle atrakcyjnej formie wizualnej zapoznać się z pracami i sylwetkami 31 wyróżnionych młodych twórców.

Majstersztyki – wystawa sztuki użytkowej
styczeń 2021
ig.com/smallna_vintage_gallery

Czy można wyprofilować sklejkę tak, by oparcie fotela przypominało postawiony na sztorc kołnierz? Jak wygląda projekt siedzisk, który oczarował Jeana Paula Gaultiera do tego stopnia, że u anonimowego designera postanowił zamówić parę egzemplarzy? Czy to zbieg okoliczności, że w latach 50. XX w. w Polsce i Stanach Zjednoczonych narodziły się dwie ikony: Wire Chair Charlesa i Ray Eamsów i GRID55 Czesława Knothe wykonane ze stalowej siatki? W Elektrowni Powiśle trwa wystawa, po obejrzeniu której nie tylko dowiecie się wiele o polskim i światowym wzornictwie, ale zamarzycie, by przemeblować własne domy. Kluczem do wystawy jest fenomen fotela. Dlaczego? Piotr Płoski, kurator wystawy, uważa, że to papierek lakmusowy projektowego talentu; obiekt-wyzwanie, w którym trzeba pogodzić funkcję i formę. Na ekspozycji znalazło się ich kilkadziesiąt – od 100-letniego fotela dentystycznego, przez sztandarowe projekty kolejnych dekad po – przyszłą ikonę jak uważa kurator – Moroso Fjord Chair Patricii Urquioli z lat 90. 

kalendarium_listopad_helmut_newton_designalive

Helmut Newton: Lubię silne kobiety
16.10.2020–28.03.2021
www.csw.torun.pl

Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie zobaczymy na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton. Dla odwiedzających przygotowane zostały również filmy dokumentalne o artyście oraz odbędą się spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu. Wystawę można zwiedzać za pomocą wirtualnego spaceru.

A, B, C – Architektura bliżej ciebie
styczeń 2021
www.abc.tychy.pl

Kiedy wszystko jest zamknięte można zwiedzać… online! Ośmiu fotografów, dziewięćset zdjęć i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury. „A, B, C – Architektura bliżej ciebie” to projekt Muzeum Miejskiego w Tychach zrealizowany we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu. Zbiór fotografii z lat 1951-1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca również do poszukiwań na własnym podwórku: jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie, jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie, jakich informacji dostarcza fotografia?

Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie
styczeń 2021
www.cmwl.pl

Wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. W każdym z pięciu domów zlokalizowanych na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej  – obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i rzemieślniczych z danego okresu – znajdują się pomieszczenia odnoszące ukazane mikrohistorie do szerszych realiów życia w Łodzi.

Eksperymenty 2020 – Postój ze sztuką
18.12.2020–17.01.2021
www.tarasin.pl

Jedenaście wyjątkowych prac artystów związanych z Kaliszem pojawiło się w przestrzeni miasta w ramach projektu „Postój ze Sztuką” jako prezentacja towarzysząca wystawie laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4. Dominującą grupę eksperymentów malarskich i ceramicznych zrównoważyły intrygujące kadry z prac Tomka Wolffa i Mariusza Hermanna oraz projekt instalacji multimedialnej Ziemowita Fincka z wizją Wehikułu służącego do teleportacji. Prace zaprezentowano na aż siedmiu kaliskich przystankach.

Gdańskie Biennale Sztuki 2020
styczeń 2021
www.ggm.gda.pl

Gdańskie Biennale Sztuki 2020 zagościło w Gdańskiej Galerii Miejskiej już po raz szósty. I choć pandemia nie pozwala na stacjonarne zwiedzanie, na stronie GGM możne zrobić to online! Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik, a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów.

Powiązane artykuły:

Piękna ściana. O trendach w wystroju wnętrz rozmawiamy z twórcami marki Kalithea

Piękna ściana

Leszno | 15 lutego 2021

O trendach w wystroju wnętrz rozmawiamy z twórcami marki Kalithea

Z wizytą w pracowni Jankowski i Opyrchał. Synergia architektury i sztuki

Niczym drugi dom

Warszawa | 29 października 2020

Z wizytą w pracowni Jankowski i Opyrchał

Lifestyle Designers Point&Cafe. Nowy koncept w Elektrowni Powiśle

Miejsce spotkań

Warszawa | 24 września 2020

W Elektrowni Powiśle powstał Lifestyle Designers Point&Cafe