Rodzisko, trumienki… Kobiety przełamują tabu

| MARCIN MOŃKA

13 marca 2012 | Wydarzenia

Wystawa “Babski design” to już doroczna tradycja w Zamku Cieszyn. Tym razem jej kuratorki, Marta Noszka-Bubak i Alicja Woźnikowska-Woźniak nie zmierzyły się z obiektami z gatunku łatwych i przyjemnych. Podtytuł tegorocznej ekspozycji brzmi “C’est la vie”, bo życie na ekspozycji oglądamy w rozmaitych jego przejawach.

Wystawa “Babski design” to już doroczna tradycja w Zamku Cieszyn. Tym razem jej kuratorki, Marta Noszka-Bubak i Alicja Woźnikowska-Woźniak nie zmierzyły się z obiektami z gatunku łatwych i przyjemnych. Podtytuł tegorocznej ekspozycji brzmi “C’est la vie”, bo życie na ekspozycji oglądamy w rozmaitych jego przejawach.

– Mówimy o różnych wymiarach egzystencji, nie unikamy zjawisk trudnych, często nieobecnych w szerszym dyskursie społecznym. Cieszy mnie, że kobiety potrafią nie tylko odpowiadać na potrzeby, ale także prowokować do rozmów i dzięki temu czynić życie lepszym, pełniejszym i bardziej zrozumiałym – mówi Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Takich rozmów podczas przechadzki po “Babskim designie” nie brakuje.

Kilka obiektów wręcz “zaprasza” do dyskusji, jeszcze inne wkraczają dyskretnie na teren wciąż objęty społecznym tabu. Trudno np. przejść obojętnie obok sześciu trumienek o różnych rozmiarach, które powstały z myślą o przedwcześnie narodzonych. Stworzyła je holenderska projektantka Brigitte Coremans, absolwentka Design Academy Eindhoven. – Holenderskie prawo mówi, że na pochówek i wpis do ksiąg rejestrowych może liczyć martwe dziecko urodzone po 24 tygodniu ciąży. Mój projekt odpowiada na pragnienie wszystkich matek, które poroniły przed szóstym miesiącem ciąży i chciałyby w godny sposób pożegnać swoje dziecko – mówi Brigitte Coremans. Trumienki przypominające kształtem ziarnka groszku powstały z organicznych materiałów biodegradowalnych i w procesie ich rozkładu w ziemi mogą ją użyźniać.

O innym wymiarze kobiecych doświadczeń mówi jeden z prezentowanych na ekspozycji projektów Czeszki Kristýny Pojerovej, studentki Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. To ceramiczna skarbonka MimiKrikri w kształcie… niemowlaka. – Brak decyzji dotyczącej dziecka to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się współczesne kobiety. Znam go choćby z rozmów z koleżankami. Jako powód odkładania decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość często mówi się o niepewności związanej z pracą oraz brakiem pieniędzy. Pomyślałam więc, że przecież pieniądze na wydatki przyszłego macierzyństwa można odkładać do skarbonki – mówi Kristýna Pojerova. Ponadto projektantka, która była nominowana do Czech Grand Design 2012 w kategorii Debiut Roku, przywiozła do Cieszyna jeden z najbardziej wziętych jej projektów ostatnich miesięcy. To Sklenik, lampa służąca także do domowej uprawy roślin. Zioła uprawia się wewnątrz szklanej lampy, wzdłuż jej ścianek, które tworzą rodzaj rynny wokół centralnego otworu. Pomysł dla miejskich ogrodników pokazuje, w jaki sposób wykorzystywać energię, wytwarzaną przez oświetlenie.

Na cieszyńskiej ekspozycji nie zabrakło także Rodziska – pomysłu Franciszki Korneckiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rodzisko powstało z tworzywa sztucznego, jest rodzajem siedziska, które umożliwia rodzącej kobiecie na przyjmowanie najwygodniejszej pozycji, zarówno podczas porodu domowego jak i w wodzie. Rodzisko już zostało zauważone w konkursach i będzie prezentowane na 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w kwietniu w Genewie.

To tylko kilka wybranych bardzo wyrazistych przedmiotów, jakimi otacza się współczesność. Na ekspozycji nie brakuje przedmiotów, o które możemy ocierać się każdego dnia, nie tylko w sytuacjach szczególnych. Są na wystawie także kobiece kaski do uprawiania wspinaczki (ze specjalnym otworem na warkocz), bielizna (np. biustonosz, który niweluje ruchy biustu podczas biegu), czy przedmioty codziennego użytku zaprojektowane nie tylko z myślą o kobietach.

Są też i nietypowe wynalazki, jak silikonowy lejek o nazwie GoGirl, który umożliwia kobietom oddawanie moczu na stojąco.

Wystawa w Zamku Cieszyn potrwa do 15 kwietnia.

Więcej: www.zamekcieszyn.pl

Powiązane artykuły:

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.

C’est la vie

Jak w życiu

Poznań | 11 września 2015

Aleksandra Korbańska i projekt C’est la vie.

Kalendarium “Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Śląska Rzecz 2014

Cieszyn | 20 czerwca 2015

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta.

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.