Przetwory przyznane, schronisko najlepsze

| MM

20 grudnia 2011 | Wydarzenia

Już po raz szósty w Warszawie projektanci walczyli o tytuł “Przetworu Roku”. W Rezydencji Twórczego Recyklingu wzięło udział ponad 200 uczestników, którzy jak tylko mogli, “przetwarzali” pozornie niepotrzebne i zbędne przedmioty. Najlepszym projektem okazało się Schronisko dla strajkującego, które stworzyli Aleksandra Siłuch i Michał Wiak.

Już po raz szósty w Warszawie projektanci walczyli o tytuł “Przetworu Roku”. W Rezydencji Twórczego Recyklingu wzięło udział ponad 200 uczestników, którzy jak tylko mogli, “przetwarzali” pozornie niepotrzebne i zbędne przedmioty. Najlepszym projektem okazało się Schronisko dla strajkującego, które stworzyli Aleksandra Siłuch i Michał Wiak.

Tegoroczne Przetwory zdaniem organizatorów były rekordowe: przez dwa dni do dyspozycji uczestników i osób odwiedzających imprezę oddano dwie hale na terenie Soho Factory o łącznej powierzchni ponad 3000 m kw. W sumie wydarzenie odwiedziło ponad 4000 osób. A przed wejściem na Przetwory ustawiały się kolejki. To najlepszy dowód na to, jak bardzo przez 6 lat Przetwory się rozwinęły: od kameralnej imprezy po duże, międzynarodowe wydarzenie, na którym w tym roku pojawili się m.in. przedstawiciele holenderskiej grupy Cascoland, artyści Tejo Remy & René Veenhuizen, którzy pracują dla Droog Design, Be-Studio z Wiednia oraz włoska grupa Dot Dot Dot. Zagraniczni goście nie tylko wygłosili wykłady na temat własnych koncepcji łączenia recyklingu z designem, ale również zaprezentowali projekty.

Młodzi twórcy zainteresowani projektowaniem, ekologią i recyklingiem przez dwa dni na oczach publiczności tworzyli bardzo różne przedmioty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Wszyscy mierzyli się z tegorocznym tematem, którym stał się design społecznie użyteczny. W tym roku konkursowe prace oceniało jury w składzie: Czesława Frejlich (redaktor naczelna kwartalnika “2+3 D”), Grzegorz Niwiński (Towarzystwo Projektowe oraz profesor warszawskiego ASP), Józef Mrozek (historyk wzornictwa, wykładowca warszawskiego ASP), Tomek Rygalik (projektant), Agata Nowotny (socjolog i antropolog designu), Cristina Perillo (menadżerka projektów kulturalnych, związanych z designem) oraz organizatorki projektu Monika Brzywczy i Anna Czarnota.

Najlepszym pomysłem na tegorocznej edycji Przetworów okazało się Schronisko dla bezdomnych, które zrealizowali Aleksandra Siłuch i Michał Wiak. Projekt powstał z bambusowych tyczek i metalowych linek, które posłużyły jako trwały stelaż dla podwieszanego kokonu śpiwora z banerów reklamowych. Na zwieńczeniu konstrukcji pozostała przestrzeń dla transparentów. Jury doceniło w tej pracy odpowiedź na tegoroczny społeczny temat Przetworów, jego aktualność oraz przemyślaną konstrukcję, która zapewnia równocześnie stabilność konstrukcji oraz mobilność.

Drugie miejsce zajęli Jan Lutyk i Stanisław Czarnocki za projekt sofy z balonów. Plastikowa paleta znaleziona w magazynie Przetworów została przełamana na pół a w jej otworach umieszczono potrójne, nadmuchane balony, które stworzyły siedzisko wraz z oparciem o wyjątkowej strukturze, wygodne oraz sprężyste. – Powietrze stało się materiałem dla dizajnerów – chwaliło projekt jury. Laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard za torby Mam Airbag wykonane z bardzo trwałego i do tej pory nie recyklingowanego materiału z poduszek powietrznych oraz Kasia Kempa i Tomasz Korzewski za Katarynkę wykonaną z butli po gazie oraz drewna. Jest to pierwszy w historii Przetworów projekt adresowany do dzieci, entuzjastycznie testowany podczas imprezy przez najmłodszych. Prosty, estetycznie wykonany i funkcjonalny – odgrywa rytmiczne “melodyjki”.

Nominacje i wyróżnienia otrzymali także:
• Separator przestrzenny autorstwa grupy Beza Projekt (Ania Łoskiewicz oraz Zosia Strumiłło-Sukiennik). Metalowe kubiki w zamyśle projektantek mają służyć do wydzielenia z przestrzeni oraz oswojenia elementów brzydkich i drażniących.
• Kurtka zgrzewana z torebek foliowych – Agnieszka Jaśkiewicz. Za estetykę oraz dobry bilans wykorzystanej energii w stosunku do efektu pracy.
• Komplet mebli Płynny parkiet – grupa projektowa Tabanda. Za prekursorskie i estetyczne zrecyklingowanie klepek podłogowych.
• Tojlla – kreacja z papieru toaletowego – Monika Makowska. Za wyjątkowo estetyczną, wyszukaną formę, którą projektantka otrzymała przy pomocy najbardziej banalnego materiału.
• Lampka z łyżeczek Spoonflowers EjTU – Bogumiła Zawada, Katarzyna Gołaszewska. Za urodę i bezpretensjonalność gestu, którym jest wrzucenie plastikowych łyżeczek do szklanki.
• Kubki z masy betonowej – Prakseda Yerka i Joanna Niedzielko. Za przemyślany obiekt, kubek tworzony podczas imprezy na bazie wyrzucanych, pobieranych od widzów plastikowych kubków jednorazowych.
• Lampy – Tomasz Pokropski. Za twórcze i innowacyjne wykorzystanie postfabrycznego odpadu z maszyn wtryskowych.

Wystawa pokonkursowa Przetworów 6 odbędzie się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Więcej: www.przetworydesign.com

Powiązane artykuły:

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Tylko polski design

Warszawa | 7 lipca 2020

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Natural Born – projektowanie a zrównoważony rozwój

NATURAL BORN

Warszawa | 26 września 2019

Nowy projekt Tomka Rygalika

Nobonobo z Tomkiem Rygalikiem

Nowe Nobonobo

Warszawa | 12 września 2019

Nowa nazwa, nowa identyfikacja, nowe projekty Rygalika

Wspaniałe rzeczy mogą osiągać tylko entuzjaści

Wieczór Architektów

warszawa | 17 czerwca 2019

Pierwszy z cyklu Wieczór Architektów odbył się w salonie 9design.

Tomek Rygalik został dyrektorem artystycznym marki Inspirium

Model włoski

Warszawa | 10 czerwca 2019

Tomek Rygalik został dyrektorem artystycznym marki Inspirium.