Te telewizory to obrazy bez ram!

Na czym skupiają się projektanci telewizorów? Na minimalizowaniu formy. Ograniczaniu jej wpływu na odbiór wrażeń wizualnych płynących z oglądania filmu czy koncertu. Nic już nie przeszkadza. Pozostaje samo sedno – wysokiej jakości obraz.

Niemal 100-letnia historia telewizorów to fantastyczna podróż po tym, jak design dopasowywał się do stylu życia, preferencji estetycznych i rosnących wymagań w zakresie odbioru obrazu. Osadzone w drewnianych pudłach pierwsze telewizory były niewielkim oknem na świat, a wzrok uciekał w stronę ramy, nazwy producenta i panelu do sterowania odbiornikiem. Z czasem funkcje i forma ograniczane były na rzecz ekranu, a dziś taki telewizor jak Samsung Neo QLED 8K QN900A to obraz pozbawiony ramki.

Samsung Neo

Jeszcze w 2007 roku grubość ramek telewizorów Samsung wynosiła 54 mm. W najnowszej generacji QLED 8K to już zaledwie 0,8 mm, której oko obserwujące obraz już nie dostrzega. Krawędzie ekranu zlewają się z otoczeniem tworząc niesamowite wrażenie „lewitującego” w przestrzeni obrazu.

„Mniej znaczy więcej” w przypadku telewizorów Samsung dotyczy również całej smukłej i jednolitej konstrukcji. Grubość ekranu to zaledwie 15 mm. Przymocowany do ściany nieznacznie tylko od niej odstaje. Podstawa telewizora w wersji stojącej ma prostą, wysmakowaną formę, wręcz ascetyczną. Patrząc z boku, konstrukcja stanowi kwintesencję prostoty.

Dążenia do ograniczania przeszkód w oglądaniu obrazu, zmotywowały projektantów do przeprojektowania w tym duchu modułu One Connect, by pasował do różnych środowisk użytkowania, a spłaszczoną i smukłą formą ułatwiał instalację i pomagał estetycznie porządkować przestrzeń wokół urządzeń służących domowej rozrywce.

Samsung Neo

One Connect Pro to krok jeszcze dalej, w którym moduł można zintegrować z podstawą w jedną spójną całość. Projektanci przenieśli przy okazji moduł wejścia kabla z tyłu ekranu na boczną ściankę One Connect Pro ułatwiając użytkowanie telewizora i jeszcze bardziej uspójniając formę.

Co pozostaje na pierwszym planie? Niesamowita jakość obrazu. Jakość i detal obrazu zaskakujący wyrazistością bez względu na to czy na ekranie królują sceny w jasnych, czy ciemnych i mrocznych barwach. Nawet filmy, które powstały w latach 70. czy 80. – tych będą doskonale wyglądały na ekranie telewizora Neo QLED 8K. To zasługa wielu nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji.

Samsung Neo

Nowoczesny Procesor AI Neo Quantum 8K zbudowany w oparciu o sieci neuronowe wykorzystuje udoskonalony proces analizy i skalowania materiałów wideo do jakości zbliżonej do 8K, wykorzystując 16 wielomodelowych sieciach neuronowych. Każda z tych sieci ma swój obszar specjalizacji, dzięki czemu widzowie mogą zobaczyć ulubione filmy w nowej odsłonie – więcej detali, poprawione tekstury czy krawędzie, a także dźwięk.

Prawdziwym przełomem jest też zastosowanie nowego źródła światła, czyli technologii Quantum Mini LED, która odpowiada za precyzyjną kontrolę podświetlenia. Dioda Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED stosowanej dotychczas w telewizorach Samsung, co daje lepszą kontrolę nad ilością światła w poszczególnych fragmentach i przekłada się na jeszcze bardziej szczegółowy obraz.

Samsung Neo

Telewizory Samsung Neo QLED, a szczególnie QN900A to przykład niezwykle udanego mariażu wysublimowanego designu i niezwykle zaawansowanych technologii. Więcej o telewizorach Samsung Neo QLED w super ofercie na stronie www: neoqled-promocja.samsung.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Samsung i Dezeen ogłosili konkurs dla projektantów

Koniec plamy

Warszawa | 11 lipca 2018

Konkurs na projekt grafiki dla trybu Ambient w QLED TV.