Polski najazd na Mediolan

| MM

7 kwietnia 2012 | Wydarzenia

Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie to największa impreza związana z wyposażeniem wnętrz na świecie. W dniach 17-22 kwietnia odbędzie się po raz 51., a polska reprezentacja będzie rekordowa. Obliczyliśmy, że Polacy pokażą się w 16 targowych przestrzeniach! Aby było nam je łatwiej odnaleźć, Fundacja Creative Project wraz z “Design Alive” przygotowuje specjalny przewodnik, po miejscach w Mediolanie, gdzie spotkamy Polaków.

Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie to największa impreza związana z wyposażeniem wnętrz na świecie. W dniach 17-22 kwietnia odbędzie się po raz 51., a polska reprezentacja będzie rekordowa. Obliczyliśmy, że Polacy pokażą się w 16 targowych przestrzeniach! Aby było nam je łatwiej odnaleźć, Fundacja Creative Project wraz z “Design Alive” przygotowuje specjalny przewodnik, po miejscach w Mediolanie, gdzie spotkamy Polaków.

Targi w Mediolanie to 200 tys. m kw. stoisk, na których prezentuje się ok. 3 tys. firm i projektantów z całego świata (w zeszłym roku ich stoiska odwiedziło ponad 320 tys. osób). Wśród nich z roku na rok coraz więcej jest polskich marek i dizajnerów. Tym razem Polacy będą się prezentować zarówno na ekspozycjach zbiorowych jak i indywidualnych. Dwie duże prezentacje staną się udziałem Wielkopolski. Dużą ekspozycję “Polish Design. Design From Wielkopolska” organizuje Wielkopolski Urząd Marszałkowski. Wybrane marki z regionu będzie można zobaczyć na Via Tortona w Superstudio Più, w prestiżowym Temporary Muzeum For New Design. – Jest to przestrzeń niezwykła nie tylko dlatego, że w wyjątkowy sposób łączy kreatywność z biznesem, ale jest przede wszystkim miejscem prezentacji najbardziej innowacyjnych na świecie firm, wśród których znalazły się również te z Wielkopolski – przekonują pomysłodawcy wystawy. Druga ekspozycja z Poznania także zadomowi się na Via Tortona, w przestrzeni Temporary Muzeum For New Design. “PERSPECTIVE_S” to właściwie dwie wystawy odbywające wspólne tournee szlakiem ważnych wydarzeń dla światowego designu. Są pokłosiem konkursów Designedforpoznan.pl i Designedinpoznan.pl. – Uczestnicy to najmłodsze pokolenie projektantów z regionu Wielkopolski, od którego zależeć będzie wizerunek polskiego designu najbliższych lat – mówią organizatorzy ekspozycji z Urzędu Miejskiego w Poznaniu.

Trzecią dużą zbiorową polską ekspozycją stanie się “must have from Poland”, która pierwotnie towarzyszyła festiwalowi Łódź Design. – Grupa ekspertów wyselekcjonowała wówczas 150 najciekawszych, zaprojektowanych przez polskich projektantów i wdrożonych do produkcji obiektów, a następnie spośród nominowanych przedmiotów wyłoniła 42 zwycięskie produkty. Wystawa w Mediolanie prezentuje 25 z nich – mówi Marta Piechocka, koordynatorka wystawy. Ekspozycja będzie prezentowana na Ventura Lambrate, czyli miejscu gdzie często “ucieleśniają się” nowe trendy. W tej przestrzeni swoje meble zaprezentuje także Lorens – Pracownia Architektury i Designu. – Są to meble, które “dostosowują się” do naszych potrzeb, możemy nadawać im indywidualne cechy, adaptować do wnętrza i za ich pomocą nadawać wnętrzom charakter – przyznaje Marek Lorens. Jeśli już znajdziemy się na Ventura Lambrate, na pewno warto będzie odwiedzić stoisko Design Centrum Kielce, które przygotowało kolekcję Artetura. – Synteza “architektury” i sztuki to “terapeutyczna” instalacja ceramiczna wnosząca dawkę kolorowego optymizmu, tak bardzo potrzebną w naszym życiu – przekonują w DCK.

Ale Mediolan to także międzynarodowe wystawy i firmy, z którymi związani są twórcy pochodzący z Polski. Bashko Trybek zaprezentuje swój nowy projekt (system półek Climb) dla nowej francuskiej marki La Chance, w dodatku w National Museum of Science and Technology na Via S. Vittore. – Kolekcja zostanie pokazana w ramach wydarzenia “Most”, czyli platformy dla innowacyjnego designu stworzonej przez Toma Dixona – mówi Bashko Trybek.

Pochodząca z Polski Matylda Krzykowski wraz z Marco Gabriele Lorusso przygotowała zbiorową wystawę “The front room: colour and geometry” (będzie do zobaczenia przy via Laghetto, nieopodal Duomo). Swoje przedmioty zaprezentuje w Mediolanie również inna projektantka pochodząca z Polski a zamieszkała w Holandii – Agata Karolina Niemkiewicz.

Na zbiorowej ekspozycji “kidsroomZOOM 2 – We Never Give Up” zaprezentuje się z kolei Szymon Hanczar. Znajdzie się wśród kilkunastu twórców z całego świata, którzy tworzą ekscytujące projekty dla dzieci, od przedmiotów użytkowych, poprzez książki aż po architekturę wnętrz. Szymon Hanczar zaprezentuje projekt sań na kółkach. Ekspozycję będzie można oglądać przy via Mellerio 1. Co ciekawe, jej nazwa została zapożyczona od nazwy projektu sań polskiego twórcy (We Never Give Up).

W Mediolanie nie zabraknie dużych marek – część z nich będzie na ekspozycjach zbiorowych (jak choćby te związane z Wielkopolską), inne zdecydowały się na stoiska indywidualne – na Fiera Milano nowości zaprezentuje marka Kler. Nie po raz pierwszy targi odwiedzi również firma Paged Meble. Właściwie marka jest jednym z polskich weteranów iSaloni, prezentuje się tam od 20 lat. Ekspozycję Pagedu zobaczymy na terenie Milan Fairgrounds. W tej samej przestrzeni pojawi się mnóstwo światowych marek, a wśród nich Ligne Roset. W jej nowych projektach jest ważny polski ślad – dwa projekty Marii Jeglińskiej: taboret Goodie i stolik Circles. Jeglińska to projektantka zaliczona przez miesięcznik “Wallpaper” do talentów “Next Generation”. Jej obiekt stał się też częścią projektu pop-up baru pod nazwą Bar Alto, którego pierwsza odsłona miała miejsce w trakcie London Design Festiwalu, a zaproszeni projektanci tworzyli własne wariacje na temat tradycyjnego szkła Duralex. Teraz wystawę “Bar Alto in Basso”, organizowaną przez DesignMarketo będzie można zobaczyć przy via Plinio.

Na targach zaprezentuje się również włoska firma Elite, która wraz z Emo Design zaprezentuje kolekcje Hug, powstałą z nieregularnych fragmentów drewna. W studiu znaczącą rolę odgrywa pochodzący z Polski projektant Łukasz Bertoli. Nowe projekty będzie można oglądać na Milan Fairgrounds.

Tradycyjnie Mediolan odwiedzi marka Planika, która swoją wystawę “The World of Contrasts” pokaże w Superstudio 13. Z kolei na SaloneSatellite pojawi się Patryk Góźdź z własną kolekcją Reve, na którą składają się krzesła oraz stół. To debiut w Mediolanie tego młodego projektanta.

Swoją reprezentację będzie mieć także Oskar Zięta, którego technologią dmuchania stali (FiDU) interesują się specjaliści w wielu europejskich krajach. Jego projekty znalazły się we flagowym salonie Pirelli w Mediolanie. W sklepie można m.in. zaopatrzyć się w wykonane w technologii FiDU deski do skateboardingu.

Tak czy inaczej: jeśli znajdziecie się w Mediolanie i odwiedzicie polskie stoisko, poproście o przewodnik po “polskich akcentach” targów, który redakcja “Design Alive” przygotowuje wspólnie z Fundacją Creative Project. Inicjatywę wsparli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oddział Ministerstwa Gospodarki w Rzymie oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Tegoroczna edycja Salone Internazionale del Mobile odbędzie się od 17 do 22 kwietnia.

Więcej: www.cosmit.it

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Z powodu epidemii koronawirusa targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Wirus nieufności

Mediolan | 26 lutego 2020

Targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Ultralekki

Ultralekki

Wrocław | 27 stycznia 2020

Krzesło lekkie jak powietrze