Najmniejsi projektanci świata

| MM

30 kwietnia 2011 | Wydarzenia

Już po raz drugi portal designalive.pl zorganizował warsztaty dla najmłodszych. Tym razem odwiedziliśmy prywatne przedszkole Akademia Młodych Odkrywców “Elf” w Bielsku-Białej wraz z grupą projektową Ekodizajn.

Już po raz drugi portal designalive.pl zorganizował warsztaty dla najmłodszych. Tym razem odwiedziliśmy prywatne przedszkole Akademia Młodych Odkrywców “Elf” w Bielsku-Białej wraz z grupą projektową Ekodizajn.

Warsztaty odbyły się w przededniu obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi, więc zaproszenie Ekodizajn (www.ekodizajn.pl) nie było przypadkowe – Katarzyna Nowak oraz Kamil Śliwka od dawna tworzą projekty, w których zastosowanie znajdują przedmioty z recyklingu, a dzięki pracy projektantów wiele z odrzuconych, pozornie niepotrzebnych obiektów otrzymuje “drugie życie”. Taka też była idea spotkania z dziećmi w bielskim przedszkolu: pokazać najmłodszym nasz świat, w którym nieustannie przybywa rozmaitych odpadów, a które przecież przy odrobinie dobrej woli nie muszą wcale lądować na ogromnych wysypiskach i oczekiwać na swoją biodegradacje przez dziesiątki i setki lat.

Trzy grupy wiekowe przedszkolaków dowiadywały się jednak najpierw, kim jest projektant, jakie zadania rozwiązuje w swojej codziennej pracy, jakie są jej efekty, co dzięki projektantowi zmienia się w ich życiu. – Projektant to ktoś, kto buduje nasze domy, to ktoś, kto robi nasze ubrania – odpowiadali uczestnicy warsztatów. – Projektant to również osoba, która najpierw siada i zadaje pytania dotyczące tego, jakie rzeczy chcielibyście mieć, jak powinny wyglądać i do czego służyć – mówiła przedszkolakom Ewa Trzcionka, wydawca portalu designalive.pl.

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, i mimo bardzo młodego wieku udowadniały, że z problemami ekologicznymi już miały się okazję zetknąć: wiedzą o segregacji śmieci czy o długim procesie rozkładu odpadów.

Mali projektanci zadawali też pytania – to dzięki temu, że przystąpili do działania wraz z prawdziwymi projektantami, którzy podobne pytania zadają już od dawna. I nikogo z uczestników nie trzeba było specjalnie namawiać do wspólnej zabawy. Katarzyna Nowak oraz Kamil Śliwka przygotowali bowiem dla uczestników zadanie specjalne: z przygotowanych, oklejonych butelek najmłodsi projektanci świata tworzyli wazony i naczynia, mogli zmierzyć się z krzesłem. Do ich powstania posłużyły bowiem tekturowe rolki, które pozostają po zdjętej z nich folii. – Zamiast wyrzucać takie rolki do śmieci, można z nich stworzyć wygodne siedziska, na których możecie siedzieć podczas zajęć w przedszkolu – wyjaśniał najmłodszym Kamil Śliwka, który wraz z grupami dzieci skonstruował podczas zajęć dwa wygodne, dostosowane dla ich potrzeb foteliki. Dużo zabawy, ale i prawdziwej nauki było przy przygotowywaniu wazoników: dzieci oblepiały je kolorowymi kropkami, i prześcigały się w pomysłach, tworząc z nich także lunety, dekorację “Światło Czacha” czy “Butelkę szalonego naukowca”.

-Zajęcia dzieci z projektantami są nieocenionym przedsięwzięciem. Dzieci nie tylko się bawią, ale i uczą. A zwracanie uwagi na problematykę np. ekologiczną poprzez czynny udział w zajęciach, gdy dzieci własnoręcznie wykonują przedmioty sprawia, że w przyszłości na pewno pozostaną wrażliwsze na problemy współczesnego świata. Dlatego też do takiej formy współpracy będziemy chcieli powracać – mówiła Bogumiła Pasierbek, dyrektor przedszkola.

Z zajęć z najmłodszymi byli również zadowoleni projektanci z Ekodizajn. – Dostrzegliśmy w dzieciach naprawdę ogromny potencjał i dużą wiedzę, mimo przecież młodego wieku. Szczególnie ucieszyła nas pomysłowość, jaką wykazały się dzieci podczas praktycznej części warsztatów i poziom ich prac, które okazały się bardzo przemyślane – podsumowała Katarzyna Nowak.

no images were found

Powiązane artykuły:

Przedszkole da się lubić

Mali Odkrywcy

Chróścice | 20 listopada 2014

Przedszkole przełamujące schematy.

Językowa planeta [zdjęcia]

Językowa planeta

Kościerzyna | 25 września 2014

Przedszkole i żłobek w wykonaniu Pracownia CGL.