Najlepsze dyplomy powstają w trzech krajach

| MARCIN MOŃKA

11 lutego 2011 | Wydarzenia

W Cieszynie trwa wystawa “Najlepsze projekty dyplomowe 2009/10”. Swoje pomysły prezentują absolwenci szkół projektowych z Polski, Czech i Słowacji.

W Cieszynie trwa wystawa “Najlepsze projekty dyplomowe 2009/10”. Swoje pomysły prezentują absolwenci szkół projektowych z Polski, Czech i Słowacji.

Michaela Chmeličkova opracowała zasady działania sklepu z dizajnem, który nie działa pod określonym adresem, a może zaistnieć wszędzie, np. na targach. Zofia Szostakiewicz zaprojektowała nowe logo i elementy identyfikacji Poczty Polskiej. Z kolei Roman Čipek stworzył projekt elektrycznego miejskiego motocykla, nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale i nie zanieczyszcza spalinami środowisko. Piotr Górski przeprowadził analizę ergonomiczną dłoni i stworzył produkt, swoistą “nakładkę” na palec, pomagającą osobom z upośledzeniami motorycznymi dłoni. Z kolei Dawid Żebrowski pochylił się nad losem listonoszy i zaprojektował dla nich torbę, która pozwala przenieść obciążenie z ramion i barków – słabszych odcinków kręgosłupa – na kości biodrowe. To tylko kilka przykładów problemów z jakimi zmierzyli się młodzi projektanci, autorzy najlepszych projektów dyplomowych 2009/2010.

Od dziewięciu lat tego typu przegląd organizuje kwartalnik “2+3D”, od sześciu – oprócz publikacji w piśmie, wyróżnione prace są także prezentowane na ekspozycji przygotowywanej wspólnie z Zamkiem Cieszyn. W ty roku wprowadzono kolejną nowość. Rozszerzono formułę przeglądu i zaproszono do współpracy nowych partnerów czyli czasopisma poświęcone wzornictwu z Czech (“Typo”) i Słowacji (“Designum”), co było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego.

– Tak sobie pomyśleliśmy, po co wciąż taplać się we własnym sosie, fajnie byłoby zaprosić najbliższych sąsiadów. Z jednej strony to rodzaj konfrontacji, z drugiej możliwość nawiązania kontaktów. Nasza wystawa będzie pokazywana i w Czechach, i Słowacji. I co się wtedy stanie? Ci ludzie tam pojadą, napiją się razem piwa, poznają się, pogadają, a to jest najlepszy sposób stworzenia takiego networku inteligenckiego, branżowego. Nie ma nic lepszego. Myślę, że takie oficjalne wymiany nie są tak skuteczne – tłumaczy Czesława Frejlich, redaktor naczelna “2+3D”.

Do tegorocznej edycji przeglądu przysłano 224 prace. Komisja kwalifikacyjna, w której każdą z redakcji reprezentowały po dwie osoby (Zamek otrzymał jeden głos) zakwalifikowała do publikacji we wszystkich trzech magazynach po sześć projektów z każdego kraju. Grono prezentowanych prac na wystawie nieco poszerzono. Zaś kwartalnik “2+3D” postanowił na sowich łamach zaprezentować cztery dodatkowe prace.

– Pomysł organizowania przeglądu najlepszych projektów dyplomowych jest nie do przecenienia. Jeżeli ktoś ma w dossier taką nagrodę to nie ma lepszej rekomendacji. Poza tym w ten sposób wspomagamy promocję młodego designu, szczególnie teraz, gdy “2+3D” organizuje przegląd w międzynarodowej obsadzie. Warto się skupić na promowaniu najbliższych nam krajów, dobrze byłoby jeszcze dołączyć do tego zestawu Węgrów – komentuje Marian Oslislo, rektor katowickiej ASP.

W tym roku nie udało się przypieczętować udziału w przeglądzie węgierskiej strony, ale rozmowy trwają i są duże szanse, że do grona uczestników dołączą młodzi projektanci z Węgier.

no images were found

Powiązane artykuły:

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.

Kalendarium “Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Śląska Rzecz 2014

Cieszyn | 20 czerwca 2015

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polskiej grafice

VeryGraphic

Warszawa | 2 maja 2015

Kompendium wiedzy o współczesnym polskim projektowaniu graficznym.

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.

Kalendarium “Design Alive”. Marzec-lipiec 2015

Dzieje się!

Mediolan | 15 marca 2015

Kalendarium "Design Alive", marzec-lipiec 2015. Tu trzeba być!