Milano Preview 2015

Oto premiery, wystawy i wydarzenia, które warto zobaczyć w Mediolanie podczas słynnego tygodnia designu (14-19 kwietnia). Wybieraliśmy subiektywnie z setek zaproszeń i informacji, które do nas przyszły albo które dla Was wypatrzyliśmy. To więc tylko podpowiedzi. Aha, absolutnie nie próbujcie tego wszystkiego zobaczyć w jeden dzień!

Tom Dixon, www.tomdixon.net
Choć seria The Cinema ma wejść na rynek z końcem roku, projektant już w kwietniu pokaże kilka produktów. Trzy premiery: lampy Melt i Lens oraz krzesła Wingback. Ciekawią najbardziej uformowane z dmuchanego szkła wiszące lampy Melt, które zdobią miedziano-chromowane elementy.

dixon

Brand New World, www.brandnewworld.ch
Vesna i Jovan Jelovac rozpoczęli ideę w 2005 roku na belgradzkim tygodniu designu. W Mediolanie wystawa “Design 2.0” pokaże po raz kolejny najbardziej innowacyjne i kreatywne pracownie łączące koncept “Designers/Makers/Entrepreneurs”. W programie więc: Studio Drift, Tom Strala, Studio Appetit, Adrien Rovero, Buro Belen, Reiner Bosche, Carolina Wilcke i Ilan Garibi.

brand_new_world

“Aesthetics of misery”
“Estetyka nędzy” to tytuł eksperymentalnej wystawy w Palazzo Litta (Corso Magenta 24), którą realizują słynni włoscy projektanci Andrea Branzi i Michele De Lucchi wraz ze studentami. Zaprezentowane projekty oparte na koncepcji nędzy obecnej od zawsze w sztuce, literaturze, czy kinie ale jednak rzadko obecnej w designie, zostały opracowane przez studentów Wydziału Wzornictwa Politechniki w Mediolanie.

aesthetics

Fabrica, www.fuha.info
Fabrica to studio badawcze Grupy Benetton, które pracuje też dla zewnętrznych klientów. W Mediolanie zaprezentuje w tym roku drugą odsłonę projektu dla japońskiej marki Daikin, która jest największym na świecie producentem klimatyzatorów. “Fuha” to artystyczna i interdyscyplinarna instalacja, która “nadaje kształt wiatrowi”. “Fuha” to połączenie dwóch japońskich słów – “Fu” przypomina dźwięk dmuchania na coś, aby to schłodzić, a “Ha” imituje dźwięk wydechu, którym próbujemy coś ogrzać. W projekt był również zaangażowany włoski duet Formafantasma.

FuHa_Kite

COS, www.cosstores.com
Nowojorskie studio Snarkitecture zostało zaproszone do wykonania nietypowej instalacji wraz z marką COS. Daniel Arsham i Alex Mustonen, inspirując się najnowszą kolekcją stworzoną przez Karin Gustafsson, zapełnią przestrzeń Spazio Erbe… tysiącami pasków z wielowarstwowej białej tkaniny. Od sufitu do podłogi.

SNARKITECTURE X COS 03 HIGH CONTRAST

Ventura Lambrate, www.venturaprojects.com
Aż 24 uczelnie zaprezentują się w tym roku w strefie młodych talentów w awangardowej dzielnicy Ventura Lambrate, która podczas mediolańskiego tygodnia designu uchodzi za kuźnię talentów. – Wystawiając się na VL masz możliwość skonfrontowania swoich prac z profesjonalną sceną designu – mówi Torben Nielsen, rektor Aarhus School of Architecture. Strefa organizowana jest o 2010 roku przez Holendrów, więc i szkół projektowych z Holandii jest tu najwięcej, ale tym razem nie zabraknie też Duńczyków, Szwajcarów, Brytyjczyków, Japończyków, Niemców, Szwedów i Czechów. Tutaj też zostanie pokazana główna polska wystawa “Do it your way. Polish Design in Pieces”.

ventura

“Do it your way. Polish Design in Pieces”
Czyli “Zrób to po swojemu!”. Taki tytuł nosi wystawa organizowana przez Culture.pl i Instytut Adama Mickiewicza podczas mediolańskiego tygodnia designu. Kuratorzy wystawy Ewa Solarz oraz grupa Tabanda (Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa), pragnęli stworzyć wystawę, która przełamie dystans między eksponatami a odbiorcami i na nowo pokaże że design tworzony jest dla ludzi. Adres: Ventura Lambrate, Via Ventura 5.

Do it your way

Gooddesign, www.goodesignevent.it
Impreza poświęcona ekoprojektowaniu i zrównoważonemu rozwojowi. Odbędzie się po raz szósty, jednak tym razem potrwa od 14 kwietnia do rozpoczęcia Expo 2015, czyli 3 maja w przestrzeniach Cascina Cuccagna. Wystawa ma na celu podnosić świadomość i prezentować dobre przykłady ekodesignu.

Goodesign

PP Mobler, www.pp.dk
Ikoniczna duńska marka będzie częścią wystawy “Perception” w Palazzo Litta od 14 do 19 kwietnia. Na wystawie zaprezentowane zostaną krzesła i warsztat Hansa Wegnera. Podczas wystawy zobaczymy też nową wersję krzesła Pot (proj. Nana & Jørgen Ditzel; 1953 rok).

PP Mobler

Alessi, www.alessi.com
Włoska marka świętuje w tym roku w Mediolanie 25-lecie ikonicznego Juicy Salif, wyciskacza do cytrusów zaprojektowanego w 1990 roku przez równie słynnego Philippe Starcka. Z tej okazji Alessi wypuści limitowaną edycję numerowanych 299 wyciskaczy wykonanych z brązu i w bieli.

Juicy Salif

Ton, www.ton.eu
Arik Levy skorzystał z innowacyjnej technologii gięcia drewna, które jest dzielone na dwie części, a następnie odginane w odmiennych kierunkach. W ten sposób powstały krzesła Split dla czeskiej marki Ton. Paletę barw zaczerpnięto wprost z natury, m.in. wschodów i zachodów słońca.

ton

Zieta, www.zieta.pl
Modułowy system meblowy Pakiet to propozycja Zieta Prozessdesign. Jedyne surowce, jakie wykorzystano do produkcji, to sklejka i stal nadające obiektom industrialnej surowości. Łatwe w montażu, jak i demontażu. Do obejrzenia na wystawie “Do it your way. Polish Design in Pieces”.

zieta

Studio Job, www.studiojob.be
Popularne od stuleci rzemiosło wzięli na warsztat twórcy ze Studio Job. Żeliwne meble ogrodowe kojarzone z kiczowatością wykorzystali do pokazania charakterystycznych dla nich ornamentóww rockowej wersji mebli ogrodowych. Zarówno krzesła, jak i stoły są niezwykle lekkie i łatwe w montażu.

studio_job

B&B Italia, www.bebitalia.com
Zaprojektowana przez Patricię Urquiolę kanapa to gwarancja komfortowego wypoczynku. Sofę Butterfly dzięki jej modułowości możemy zestawiać w różnorakie konfiguracje. Rodzinę rogowego siedziska dopełniają stoliki i pufy.

b&b_italia

Billiani, www.billiani.it
Włoska marka meblowa zaprosiła do współpracy projektanta Emilio Nanniego. Efektem tej kooperacji jest elegancki fotel Spy. Precyzję i elegancję w wykończeniu widać w uformowanej ramie łagodnie przechodzącej w obite tkaniną siedzisko.

billiani

Bisazza, www.bisazza.com
Pracująca na co dzień w Paryżu India Mahdavi stworzyła dla włoskiej marki Bisazza nową kolekcję mozaik. Znana na całym świecie firma przedstawi w Mediolanie premierowe produkty z wyraźnie zaznaczonymi elementami graficznymi.

bisazza

Caeserstone, www.caesarstoneus.com
Światowy producent marmuru wraz z kanadyjskim projektantem Philippem Malouinem przygotowali instalację “Movements”, która pokazana zostanie w wielkiej sali pałacu. Nowa gama kolorów ujawni się w formie… huśtawek. Prócz nawiązań do beztroski dzieciństwa, autorzy zachęcają do interakcji odwiedzających.

Caesarstone

Cappellini, www.cappellini.it
Antonio Facco dla włoskiego potentata meblowego wykonał nietypowy, zaokrąglony, niski, stół. Anemos bowiem dzięki wewnętrznemu podziałowi pod blatem skrywa dwie pufy, które możemy wysunąć w każdej chwili.

cappellini

Cassina, www.cassina.com
Estetyka Le Corbusiera stała się inspiracją dla hiszpańskiego dizajnera Jaimego Hayóna. Réaction Poétique, czyli premierowa kolekcja to siedem jesionowych stołów zabarwionych czernią. Rzeźbiarskie formy składają się z tac osadzonych na różnej grubości i ilości nóg.

cassina

Glas Italia, www.glasitalia.com
Szkło to główny, a właściwie jedyny, składnik wyprodukowanej przez Glas Italia ławki i szafki. Japończyk Tokujin Yoshioka dzięki innowacyjnej technice cięcia przygotował projekt Prism z grubego szkła o wysokiej przejrzystości. Jak w pryzmacie.

glas_italia

Moroso, www.moroso.it
Od czerwieni do fioletu – taki kolorystyczny melanż serwuje Ron Arad. Ostateczną wersję sofy Glider projektant pokaże na mediolańskich targach. Wykonany dla marki Moroso mebel to miękko zaokrąglone kształty idealne na wypoczynek.

moroso

Nendo, www.nendo.jp
Najlepsze produkty, których autorami są projektanci ze studio Nendo na czele z Okim Sato to główni bohaterowie ekspozycji “Nendo works 2014-2015”. W ciągu 13 lat obecności na mediolańskim wydarzeniu, pracownia pokazała mnóstwo swoich prac. Najnowsza setka do obejrzenia w Museo della Permanente.

Nendo

Nilufar Gallery, www.nilufar.com
Założycielka galerii Nina Yashar zaprasza do “Nilufar Depot”. W nowym magazynie zaprezentuje zarówno ikoniczne, jak i te najnowsze projekty zgromadzone w instytucji na przestrzeni lat. Na ekspozycji m.in. minimalistyczna kanapa Paume Davida Nicholsa.

nilufar

Relacje “Design Alive” z Milan Design Week 2015 wspiera Peugeot.

peugeot

Powiązane artykuły: