Miedź odkrywana na nowo. Weź udział w konkursie „Copper and the Home”

Miedź towarzyszy ludzkości od ponad 10 000 lat. Od wieków jest wpleciona w historię rozwoju cywilizacji. Na nowo i coraz śmielej gości w naszych domach w postaci pięknych obiektów wystroju wnętrz i designerskich przedmiotów codziennego użytku. Chętnie sięga po nią Oskar Zięta, który został ambasadorem konkursu „Copper and the Home”.

Miedź motywem przewodnim konkursu „Copper and the Home”

Miedź jest jedynym metalem poza złotem posiadającym własną barwę. Wystawiona na działanie czynników zewnętrznych zmienia swoją barwę od jasnego, charakterystycznego metalicznego koloru, przez opalizujący brąz po zielonkawą śniedź, czyli patynę.

Miedz we wnętrzach działa magicznie, naturalnie bawi się światłem i barwami. Nieoczywista we wnętrzach barwa miedzi dodaje im głębi, szlachetności, współgra z innymi elementami wystroju. To sprawia, że coraz śmielej gości w naszych domach i w świecie designu, a ze względu na swoje właściwości również w nowych technologiach.

W swoich projektach na szeroką skalę miedź wykorzystuje studio Oskara Zięty. Wśród najbardziej charakterystycznych obiektów z kolekcji Zięty tworzonych z miedzi są stołek Plopp, krzesło Chippensteel, jak również zjawiskowy stół G-Table K.

– Lubię pracować z miedzią – mówi Oskar Zięta, dizajner, architekt, projektant procesów. Używamy jej niemal w całej kolekcji, w postaci czystej miedzianej, jak i lakierowanej. – Jest bardzo plastyczna i pięknie się starzeje. Miedź czy też inne metale są niczym żywa istota, pozostawiam jej pewną swobodę przy obróbce. Kontroluje proces, nadaje ogólny kształt, ale ostatecznie to materiał decyduje o niuansach i załamaniach. To nadaje mu piękno i unikalność.

Aby pokazać piękno miedzi, Włoski Instytut Miedzi wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi organizują już od 2006 r. konkurs „Copper and the Home”, którego celem jest motywowanie do eksperymentów w dziedzinie estetycznych i użytkowych zastosowań miedzi oraz jej stopów.

– Pragniemy zachęcać coraz szersze grono osób do badania tych właściwości miedzi, które sprawiają, że jest ona materiałem niezbędnym we współczesnym świecie, i do czynnego ich wykorzystania. Miedź jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze i designie, ale także w energetyce czy medycynie – komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. – Chcemy, aby uczestnicy konkursu odkrywali obszary projektowania użytkowego, które podnoszą komfort życia i ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności, a jednocześnie stanowią wyjątkowy element designu.

Udział w konkursie „Copper and the Home”

Celem konkursu „Copper and the Home” jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: profesjonalnej (w której mogą uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie – indywidualnie lub grupowo – oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych – indywidualnie lub grupowo – uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych).

Udział w konkursie Copper and the Home jest bezpłatny. Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: info@agenziacopyright.it do 31 października 2018 roku. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną.

Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca – 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.

Więcej na: www.copperconcept.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zabawa lekkością

Zabawa lekkością

Warszawa | 21 stycznia 2022

Ultraleggera. Manifest nowoczesnego podejścia do tworzenia w dobie nadprodukcji

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Nowe obiekty Oskara Zięty

Instalacja Zięty

Recklinghausen | 29 października 2018

Instalacja Crystals otwiera nowy wymiar.

Barwiony Zięta

Barwiony Zięta

Mediolan | 8 maja 2018

Oskar Zięta przedstawił nową kolekcję barwionych termicznie produktów.

Wraca kultowa Barbara

Kultowa Barbara

Wrocław | 19 lipca 2015

Barbara. Nowa przestrzeń otwarta na polski design.