Krakowskie japandi z myślą o dzieciach

Wnętrze, w którym mają zamieszkać dzieci, jest szczególnie trudne do zaplanowania. Od początku aranżacja musi zakładać szybko nadchodzące zmiany. Podpatrujemy, jak z tym wyzwaniem poradziła sobie krakowska Grupa Nono.

90-metrowy apartament znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku przy ul. Koszalińskiej w Krakowie. Doświetlone z trzech stron mieszkanie składające się ze strefy dziennej, czyli salonu z aneksem kuchennym, sypialni, biura, pokoju dziecięcego, łazienki  oraz komunikacji stanowiło doskonałą bazę, by zaspokoić potrzeby przyszłych mieszkańców – młodej rodziny z dzieckiem.

Właściciele marzyli o wnętrzu przejrzystym, z dużą ilością bieli i w skandynawskim klimacie. Zależało im również na wykorzystaniu szlachetnych materiałów: drewna, kamienia, naturalnych tkanin i szkła.

Aby spełnić to marzenie, projektanci uzupełnili białą bazę ścian meblami wykonanymi na zamówienie oraz kolorystycznymi akcentami – wciąż jednak bazującymi na stonowanej palecie barw.

Wizualnym spoiwem całej przestrzeni jest lastryko – w holu i w łazienkach, wykorzystane na podłodze a w kuchni na ścianie. W strefie dziennej jasną przestrzeń ożywiają odcienie zieleni i terakoty przełamane kroplą czerni, np. w formie opraw oświetleniowych oraz ciepły odcień dębowej podłogi. Dominującym meblem jest tu rogowa sofa MTI Furninova Vesta. W znajdującej się tuż obok części jadalnianej, oddzielającej salon od otwartej kuchni, dostrzeżemy również krzesła marki Paged.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

W łazience ponownie odnajdziemy ten sam odcień zieleni co w salonie, tu jednak zestawiony z jasnym drewnem i białą armaturą Omnires. Co ciekawe, dwie umywalki na różnych poziomach są tu podyktowane komfortem dzieci, które dzięki temu mogą się uczyć samodzielności.

Największym, a zarazem najbardziej interesującym pomieszczeniem jest natomiast pokój dziecięcy obejmujący ponad 20 m kw. Zaprojektowano go w duchu popularnej metody Montessori, dzieląc przestrzeń na kącik aktywności, strefę relaksu, miejsce nauki oraz strefę przechowywania. Neutralna baza kolorystyczna pokoju i naturalne materiały sprawiają, że pokój w kolejnych latach będzie można z łatwością dostosować do zmieniających się potrzeb dorastających dzieci bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.

Metoda Montessori to system dydaktyczny dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, który został stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori i który pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka. Duży nacisk w tej metodzie edukacyjnej postawiony jest na środowisko (które także obejmuje materiały wspomagające proces uczenia) oraz nauczycieli tworzących to środowisko.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak ze snów

Jak ze snów

Warszawa | 1 czerwca 2024

Oto projekty pokoi dziecięcych, które wyznaczają nowe standardy!

Dyskretny eklektyzm

Dyskretny eklektyzm

Warszawa | 21 maja 2024

Odwiedzamy 100-metrowy apartament w kamienicy tuż przy warszawskich Łazienkach

Męski punkt widzenia

Męski punkt widzenia

Kraków | 9 marca 2024

Odwiedzamy osiedle Wiślane Tarasy 2.0 gdzie jedno z wnętrz urządziła grupa NONO