Krakowskie japandi z myślą o dzieciach

Wnętrze, w którym mają zamieszkać dzieci, jest szczególnie trudne do zaplanowania. Od początku aranżacja musi zakładać szybko nadchodzące zmiany. Podpatrujemy, jak z tym wyzwaniem poradziła sobie krakowska Grupa Nono.

90-metrowy apartament znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku przy ul. Koszalińskiej w Krakowie. Doświetlone z trzech stron mieszkanie składające się ze strefy dziennej, czyli salonu z aneksem kuchennym, sypialni, biura, pokoju dziecięcego, łazienki  oraz komunikacji stanowiło doskonałą bazę, by zaspokoić potrzeby przyszłych mieszkańców – młodej rodziny z dzieckiem.

Właściciele marzyli o wnętrzu przejrzystym, z dużą ilością bieli i w skandynawskim klimacie. Zależało im również na wykorzystaniu szlachetnych materiałów: drewna, kamienia, naturalnych tkanin i szkła.

Aby spełnić to marzenie, projektanci uzupełnili białą bazę ścian meblami wykonanymi na zamówienie oraz kolorystycznymi akcentami – wciąż jednak bazującymi na stonowanej palecie barw.

Wizualnym spoiwem całej przestrzeni jest lastryko – w holu i w łazienkach, wykorzystane na podłodze a w kuchni na ścianie. W strefie dziennej jasną przestrzeń ożywiają odcienie zieleni i terakoty przełamane kroplą czerni, np. w formie opraw oświetleniowych oraz ciepły odcień dębowej podłogi. Dominującym meblem jest tu rogowa sofa MTI Furninova Vesta. W znajdującej się tuż obok części jadalnianej, oddzielającej salon od otwartej kuchni, dostrzeżemy również krzesła marki Paged.

Magazyn Design Alive

NR 42 ZIMA 2022

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

W łazience ponownie odnajdziemy ten sam odcień zieleni co w salonie, tu jednak zestawiony z jasnym drewnem i białą armaturą Omnires. Co ciekawe, dwie umywalki na różnych poziomach są tu podyktowane komfortem dzieci, które dzięki temu mogą się uczyć samodzielności.

Największym, a zarazem najbardziej interesującym pomieszczeniem jest natomiast pokój dziecięcy obejmujący ponad 20 m kw. Zaprojektowano go w duchu popularnej metody Montessori, dzieląc przestrzeń na kącik aktywności, strefę relaksu, miejsce nauki oraz strefę przechowywania. Neutralna baza kolorystyczna pokoju i naturalne materiały sprawiają, że pokój w kolejnych latach będzie można z łatwością dostosować do zmieniających się potrzeb dorastających dzieci bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.

Metoda Montessori to system dydaktyczny dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, który został stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori i który pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka. Duży nacisk w tej metodzie edukacyjnej postawiony jest na środowisko (które także obejmuje materiały wspomagające proces uczenia) oraz nauczycieli tworzących to środowisko.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 10 godz. temu

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile

Siła detalu

Siła detalu

Radom | 23 stycznia 2023

Mieszkanie w 100-letniej kamienicy przeszło pełną koloru transformację

Na fali harmonii

Na fali harmonii

Kraków | 18 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie krakowskiej architektki Magdaleny Gajdy

W starym spichlerzu

W starym spichlerzu

Wrocław | 20 grudnia 2022

Dwupoziomowy apartament w starym spichlerzu przeszedł gruntowną przemianę