Kalendarium 2015 “Design Alive”. Tu trzeba być!

Cieszyn | REDAKCJA

2 stycznia 2015 | Design | Styl życia | Sztuka | Wydarzenia |

Witajcie w Nowym Roku! Nie wiemy jak Wy, ale my w 2015 roku jesteśmy głodni nowych wrażeń. Ojjj, bardzo! Oto gdzie się wybieramy w najbliższym czasie. I – mamy nadzieję, że się tam z Wami spotkamy!

Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH), 19-23.01, Genewa (Szwajcaria), www.sihh.org

Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa w Genewie. Najznamienitsze targi zegarmistrzowskie na świecie prezentujące najlepsze, ale też najdroższe czasomierze. Impreza nie dla każdego. Zapraszani są zarówno wystawcy, jak i klienci. Jeżeli tu trafiłeś, to możesz czuć się wyróżniony.

SIHH

“Razione K – Meals for Soldiers in Action”, 22.01-22.02, Museum Triennale di Milano, Mediolan (Włochy), www.giulioiacchetti.comwww.triennale.org

Wystawa projektanta Giulio Iachettiego została wykonana specjalnie z okazji EXPO 2015, które od maja zagości właśnie w Mediolanie. Szczególną uwagę poświęca w niej posiłkom żołnierzy. Walczący na frontach powinni otrzymywać odpowiednią ilość kalorii, by mieć prawidłową krzepę. Ekspozycja przedstawia, jak wyglądają owe racje polowe przygotowywane w różnych państwach świata.

immagine-7_razione-nuova-zelanda-ld

“… po deszczu”, do 31.01, Galeria Szara, Cieszyn, www.galeriaszara.pl

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem – osobliwym grzybem pasożytem, atakującym insekty, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na ich wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie. Kolejna, po łódzkiej, odsłona przedsięwzięcia to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia. Zwielokrotnienie, zainfekowanie, przetworzenie i wtargnięcie – buduje nowy świat znaczeń i kontekstów.

Konrad-Juscinski-po-deszczu-wystawa-projektu-maczuznik-galeria-szara-2

“Henri Matisse: The Cut–Outs”, do 1.11, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), www.moma.org

Gigant sztuki współczesnej Henri Matisse doczekał się kolejnej ekspozycji swoich prac. Tym razem w nowojorskim Museum of Modern Art. Na wystawie wzięto pod uwagę papierowe kolaże, które artysta wykonywał pod koniec życia. Malowane arkusze zestawiał w abstrakcyjne kompozycje bazujące na grze kolorem i kontrastem.

main

Design it. In Silesia” do 6.02, Berlin (Niemcy), www.berlin.polnischekultur.de

Szansę na zobaczenie najlepszego śląskiego designu otrzymali mieszkańcy Berlina. Instytut Polski gości wystawę premierowych projektów, na którą obiekty wybrali Adrian Chorębała w roli kuratora oraz tegoroczni laureaci Design Alive Awards, czyli Michał Kubieniec i Dominik Tokarski z Geszeftu odpowiedzialni za koordynację ekspozycji.

1designitsilesia_designalive1

“Constructing Worlds: Photography and Architecture in the Modern Age”, do 11.01, Londyn (Wielka Brytania), www.barbican.org.uk

O potędze fotografii świadczą prace pokazane na ekspozycji w Barbican. Wybór 250 prac wykonanych na przestrzeni niemalże 80 lat to lista przemian zachodzących zarówno w architekturze, jak i podejściu artystów do tematu. Główna rola przypadła różnorakich budynkom – od modernistycznych ikon, przez wille do zanikających blokowisk.

New York Nightview

Niemcy nie przyszli”, do 23.02, Muzeum Współczesne, Wrocław, www.muzeumwspolczesne.pl

Pustka, wymazywanie, pamięć, obecność/nieobecność – wokół tych pojęć jest zbudowano najnowszą ekspozycję we wrocławskim Muzeum Współczesnym. Ekspozycja “Niemcy nie przyszli” z jednej strony nawiązuje do rozpowszechnionego wśród mieszkańców, jeszcze na długo po zakończeniu II wojny światowej, lęku przed powrotem do miasta Niemców i jego konsekwencji – przesiedleń, utraty majątku itd. Wystawa odnosi się również do pracy Jerzego Kosałki, zatytułowanej “Demontaż”, z cyklu “Niemcy już przyszli”. Ta ironiczna realizacja przedstawia miniaturowych, niemieckich żołnierzy demontujących wrocławską Iglicę, która w swoim czasie pełniła rolę architektonicznego symbolu polskości i sukcesu władzy socjalistycznej w repolonizacji Ziem Odzyskanych.

ae0ed7a0e60e0c291e52709438dfd999

 

“Alvar Aalto: Second Nature”, do 1.03, Vitra Design Museum, Weil am Rhein (Niemcy), www.design-museum.de

Najbardziej znany fiński architekt doczekał się retrospektywy swoich prac. Organiczne, bo inspirowane skandynawskim krajobrazem i naturą, obiekty to wizytówka twórcy. Ponadto ekspozycja to także prezentacja historycznych modeli architektonicznych, oryginalnych rysunków, mebli, światła czy szkła.

Alvar-Aalto-Second-Nature-Vitra-Design-Museum-furniture

Dance, dance, otherwise we are lost”, do 31.01, Furheart Gallery, Chorzów, www.architecturesnob.pl

Twórcy nie znają barier – o tym chce nas przekonać Furheart Gallery – nowa przestrzeń, która zainaugurowała swoją działalność w połowie grudnia w Chorzowie. Stoją za nią Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina z Architecture Snob. Pierwszą ekspozycją prezentowaną w galerii jest cykl fotografii Bartka Barczyka, jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów. Ekspozycja “Dance, dance, otherwise we are lost” (“Tańczmy, tańczmy, inaczej jesteśmy zgubieni”) łączy dwie sztuki – taniec (ale i jego choreografia, twórcy muzyki) oraz fotografię. A jej tłem jest architektura w stanie agonalnym.

52d930af5e1327521a9eadfadffffd06

IMM Cologne, 19–25.01, Kolonia (Niemcy), www.imm-cologne.com

Miejsce spotkań przedsiębiorców z całego świata, dla którego pretekstem jest wielka międzynarodowa wystawa mebli. Poza gigantyczną przestrzenią wystawienniczą (wedle sprawdzonej przez lata receptury “Create. Furnish. Live”) warto zwrócić uwagę na laureatów i wyróżnionych nagrodami Interior Innovation Award. Każdego roku do Kolonii przyjeżdżają producenci, handlowcy i projektanci z kilkudziesięciu krajów świata, a firm obecnych na targach jest już ponad tysiąc. Wszystko dlatego, że IMM to pierwsza w nowym roku impreza targowa, na której środowiska związane z meblarstwem chcą zaprezentować i skonfrontować najnowsze trendy. To co roku prawdziwy raj nie tylko dla wielbicieli wzornictwa, ale też np. architekt.w wnętrz – targi obejmują kilkadziesiąt kategorii produktów. W zeszłym roku na targach wystawiało się 1,2 tys. firm, a targi odwiedziło 120 tys. osób.

imm_cologne

Maison et Objet, 23–27.01, Paryż, www.maison-objet.com

Tegoroczna edycja targów otwiera ich nową historię. Nie tylko dlatego, że Maison et Objet obchodzi jubileusz swojego 20-lecia. Targi wciąż się rozwijają, i poza najsłynniejszymi paryskimi edycjami, styczniową i wrześniową, możemy już uczestniczyć w ich azjatyckim i amerykańskim wcieleniu. Matecznikiem targów jednak wciąż pozostaje francuska stolica, gdzie pojawiają się nie tylko najnowsze propozycje projektantów, ale także wiele pomysłów architektonicznych. Specjalnym wydarzeniem targów są również nagrody Designer of the Year, którą otrzymują projektanci podczas każdej edycji Maison et Objet. Już wiemy, że w czasie styczniowego wydarzenia nagrodę odbiorą projektanci z japońskiej grupy Nendo. W zeszłym roku wydarzenie odwiedziło niemal 100 tys. gości.

maison_objet

Before Tauron Nowa Muzyka, 6–7.02, Katowice/Warszawa, www.festiwalnowamuzyka.pl

Jej muzykę określono jako taneczny hip–hop spod znaku Diplo, choć z określeniem gatunku muzycznego reprezentowanego przez Elliphant następuje problem. Energiczna Szwedka zagościła na letniej odsłonie festiwalu. Tak porwała tłumy, że zaproszono ją znów. I to na dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się w katowickim Mega Clubie, a dzień później odwiedzi warszawski Basen.

18tnm_23_08_2014_foto_radoslaw_kazmierczak_49

Arena Design, 17–20.02, Poznań, www.arenadesign.pl

Nadchodząca, siódma edycja targów kontynuować będzie tematykę materiałów, tym razem skupiając się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. O materiałach opowiedzą zaproszeni eksperci – polskie i europejskie sławy projektowania, producenci i obserwatorzy trendów. Gościem specjalnym będzie tym razem londyńskie Studio Barber & Osgerby nagradzanych i najchętniej zatrudnianych firm projektowych na świecie, pracująca dla takich marek, jak: Vitra, B&B Italia, Venini, Cappellini, Magis, Swarovski czy Established & Sons.

arenadesign

Ambiente, 13–17.02, Frankfurt (Niemcy), www.ambiente.messefrankfurt.com

Krajem partnerskim tegorocznej imprezy są Stany Zjednoczone. Największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych pozwalają na poznanie trendów. Edycja roku 2015 wskazuje na cztery wiodące: clarity+lightness, craft+culture, history+elegance oraz humour+curiosity. Prezentowane produkty zgrupowano, jak co roku, w trzech branżach tematycznych: Dining, Giving i Living.

L1150808-2

Urodziny Zamku Cieszyn, 27.02-1.03, Zamek Cieszyn, Cieszyn, www.zamekcieszyn.pl

Wystawy, warsztaty, spotkania, rozmowy. Wszystko to w ramach obchodów urodzin Zamku Cieszyn. A jest co świętować! Instytucja obchodzi już dziesięciolecie swojej działalności.

DSC_7768

“Alexander McQueen: Savage Beauty”, 14.03–19.07, Londyn (Wielka Brytania), www.vam.ac.uk

Zorganizowana w 2011 roku wystawa odnotowała rekordowe liczby odwiedzających. Teraz czas, by pokazano ją w rodzinnym mieście projektanta, a dokładniej w londyńskim Victoria & Albert Museum. Ekspozycja stanowi retrospektywny przegląd wszystkich prac – od kolekcji dyplomowej z 1992 roku, przez projekty dla największych tuzów branży tekstylnej, aż po te nieukończone.

IAM_00011217_1000px

International Motor Show and Accesories, 5–15.03, Genewa (Szwajcaria), www.salon-auto.ch

Jedna z najstarszych imprez branży motoryzacyjnej na świecie. I choć impreza odbędzie się po raz 86., tak naprawdę odbywa się w 100. rocznicę swojej pierwszej edycji. Na to wydarzenie co roku przygotowuje się cała branża – każdy z producentów chce zaprezentować nowości, które być może już niebawem będą zdobywać nasze drogi.

La Biennale Internationale Design Saint-Étienne, 12.03-12.04,  Saint-Étienne (Francja), www.biennale-design.com

Organizowane od 1998 roku wydarzenie odbędzie się po raz dziewiąty w alpejskiej miejscowości Saint-Étienne. Na temat przewodni tegorocznej edycji wybrano “Doświadczenia piękna”. Międzynarodowe towarzystwo spajać będą projektanci prosto z Korei. Dzięki inicjatywie UNESCO Cities of Design, kuratorka Kyung Ran Choi zaprezentuje młode talenty prosto ze swojej ojczyzyny.

ESADSE

Basel World, 19-26.03, Bazylea (Szwajcaria), www.baselworld.com

Wiodące targi zegarków i biżuterii odwiedzane rokrocznie przez ok. 150 tys. osób oraz ok. 1400 wystawców i 3500 dziennikarzy. Szacuje się, że ponad 80 proc. światowych kontraktów w branży zegarków i biżuterii jest zawieranych właśnie na Baselworld. Co ciekawe, początki imprezy sięgają… 1917 roku!

BASELWORLD2012

Salone Internazionale del Mobile, 14–19.04, Mediolan (Włochy), www.salonemilano.it

Najważniejsze wydarzenie targowe na świecie, którego specjalnie rekomendować nikomu nie trzeba. Do Mediolanu zjeżdża się cały projektowy świat, ze szczególnym uwzględnieniem branży wyposażenia wnętrz. Wydarzeniem żyje całe miasto, a z głównymi przestrzeniami targowymi na równych prawach funkcjonują galerie i showroomy w wielu mediolańskich dzielnicach. Zbliżająca się 54. edycja być może będzie rekordowa – w Mediolanie coraz częściej mówi się o wychodzeniu z kryzysu, a same targi poszukują nowych rozwiązań, także tych wystawienniczych. Wiemy już, że ceniony architekt i projektant Michele De Lucchi, który w dużym projekcie zatytułowanym “The Walk” zagłębi się w tematykę miejsc pracy we wciąż zmieniającym się świecie nowych mediów, technologii, dostępności itd.

isaloni

Powiązane artykuły:

Nowości wydawnicze. Dziesięć książek, które warto mieć

Nowości wydawnicze

| 9 stycznia 2021

Dziesięć książek, które warto mieć. „Design Alive" poleca!

Spodek z okazji 50. urodzin stał się symbolem marki

Katowicka ikona

Katowice | 6 stycznia 2021

Słynny Spodek z okazji 50. urodzin stał się symbolem marki

Polska artystka odmieni słynny pawilon barceloński Miesa van der Rohe

Ocalić słowo

Barcelona | 22 maja 2020

Nasz głos w słynnym pawilonie Miesa van der Rohe

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa. Koniecznie musicie to zobaczyć!

Ocean krzeseł

Weil am Rhein | 12 maja 2020

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa