Jesień 2019. Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Warszawa | Julia Cieszko

2 września 2019 | Design | Wydarzenia |

Koniec wakacji to idealny moment na przygotowanie jesiennych planów wyjazdowych. Dla wielbicieli dobrego wzornictwa i architektury przygotowaliśmy zestaw 10 wydarzeń, o których nie powinni zapomnieć w tym sezonie. Od targów, premier i nowości przez wystawy, konferencje aż po miejskie imprezy i spotkania

Helsinki Design Week
5-15.09
Helsinki (Finlandia)
www.helsinkidesignweek.com

Helsinki_Design_Week_2015_Design_Market_photo_Aino_Huovio-9492-1400x934

Helsinki Design Week, organizowany od 2005 roku, stał się jednym z największych festiwali projektowania w krajach skandynawskich. Multidyscyplinarne wydarzenie prezentuje design w jego wielu odsłonach, nawiązując również do architektury, mody i kultury miejskiej. W tym roku organizatorzy zapraszają do samego serca Helsinek – neorenesansowego pałacu, otwartego po raz pierwszy dla szerszej publiczności. Tutaj zobaczymy między innymi: przestrzeń eksperymentalną Meiju Niskala i Studio Sotamaa, ceramikę Leeny Kouhia oraz prace Projektantki Graficznej Roku Lotty Nieminen. W ramach festiwalu organizowanych jest również ponad 200 imprez rocznie. Obejmują one wydarzenia skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i do szerokiej publiczności.

Maison & Objet 6-10.09 Paris Design Week 5–14.09
Paryż (Francja)
www.maison-objet.com

Laura Gonzalez_MaisonObjet_designalive
Tytuł Projektantki Roku w Paryżu został przyznany francusce Laurze Gonzalez

Maison & Objet to wiodące, światowe targi w całości poświęcone wzornictwu i aranżacji wnętrz, przenikające również do świata mody, grafiki, sztuki i architektury. Wydarzenie doczekało się dwóch paryskich odsłon – tradycyjnie pierwsza rozpoczyna jesienny sezon targowy w Europie. W nadchodzącej edycji tytuł Projektantki Roku został przyznany francusce Laurze Gonzalez, znanej między innymi z takich realizacji jak: sklepy Cartiera, piekarnia Pierre Hermé, czy też concept store marki Occitane. Charakterystyczny styl projektantki to przede wszystkim klasyczne wzory, ponadczasowa elegancja i paryski szyku. Jak co roku, Maison & Objet wraz z organizowanym równolegle Paris Design Week zmienią przestrzenie Paryża w atrakcyjne centrum dla wielbicieli projektowania. Polecamy!

London Design Festival 
14–22.09 
Londyn (Wielka Brytania) 
www.londondesignfestival.com 

LondonDesignWeek_DesignaliveDisco Carbonara – instalacja. Martino Gamper, Coal Drops Yard, King’s Cross

Dzięki festiwalowi organizowanemu od 2003 roku Londyn konsekwentnie zmienia się w światową stolicę designu. W wydarzenia na styku projektowania, innowacji, architektury i mody zaangażowanych jest co roku ponad 300 partnerów, którzy wkraczają w kulturalny świat miasta. Od 2007 roku w ramach festiwalu najlepsi projektanci i architekci tworzą instalacje związane ze wskazanym materiałem, tematem lub lokalizacją. Dzięki temu w kultowych miejscach Londynu – takich jak muzeum V&A, Southbank Centre czy Tate Modern – mamy okazję zobaczyć rzeźby miejskie i artystyczne interwencje. Ten rodzaj współpracy stał się już wizytówką brytyjskiego festiwalu, pokazując projektowanie w całkowicie nowy sposób i angażując design w życie Londynu. W tym roku Paul Cocksedge zmieni plac na Finsbury Avenue w spektakularną instalację „Please Be Seated”, a Sam Jacob wprowadzi nowe, ciekawe formy do muzeum V&A. Zaskoczy również mistrz Kengo Kuma i jego instalacja „Bamboo Ring”

Feria Habitat Valencia
17–20.09
Walencja (Hiszpania)
www.feriahabitatvalencia.com

feriaValencia_designalive

Hiszpańskie targi co roku przyciągają ponad 600 wystawców i są o tyle interesującą destynacją, że skupiają się przede wszystkim na produktach krajowych. To właśnie tutaj zobaczyć można premiery nowych, często awangardowych marek rodem z Półwyspu Iberyjskiego. Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Feria Habitat jest zjawiskowa Walencja, która we wrześniu staje się idealnym „gospodarzem”.

PAŹDZIERNIK

Vienna Design Week 
27.09–6.10
Wiedeń (Austria)
www.viennadesignweek.at

chmararosinek_designalivePrace wywodzącego się z Polski studia chmara.rosinke również pojawią się na tegorocznym festiwalu

Największy austriacki festiwal odbywający się w Wiedniu od 2007 roku. Ostatnio gościł ponad 40 000 odwiedzających na około 200 wydarzeniach. Festiwal rok po roku udowadnia, że Wiedeń jest „miastem pełnym designu”. Zobaczymy tutaj zarówno prezentację najnowszych produktów, jak i będziemy mogli śledzić wystawy związane z architekturą, projektowaniem graficznym i działaniami eksperymentalnymi. W tym roku w Wiedniu odbędzie się specjalna prezentacja wzornictwa fińskiego.

 

Berlin Design Week
10-17.10 
Berlin (Niemcy)
www.berlindesignweek.com

berlindesignweek

Berlin Design Week warto odwiedzić z jednego ważnego powodu – 100 lat Bauhausu. W ramach obchodów okrągłej rocznicy powstania najbardziej wpływowej szkoły projektowania, organizatorzy spróbują się zmierzyć z jej wpływem na współczesne wzornictwo. Pod hasłem „Influenced 100” Berlin Design Week zaprasza na szereg wystaw, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów.

Dutch Design Week 
19-27.10 
Eindhoven (Holandia) 
www.ddw.nl

dutchdesignweek_designaliveDutch Design Week 2018. Wystawa “28 Grams of Happiness” © Rive Roshan

Największe wydarzenie projektowe w Europie Północnej przedstawia prace i pomysły ponad 2600 projektantów dla ponad 350 000 gości z kraju i zagranicy. W ponad 110 lokalizacjach w całym mieście DDW organizuje wystawy, wykłady, ceremonie wręczenia nagród, debaty. Niewielkie, holenderskie miasto warto odwiedzić właśnie w październiku – Dutch Design Week jest bowiem uznawane za awangardę, która przeciera szlaki projektantom i daje wskazówki przedsiębiorcom.

Designblok 
17-21.10 
Praga (Czechy) 
www.designblok.cz

LIGHT WORKS 02 - MILANALight works marki Milana

Designblok tradycyjnie pokazuje wybrane prace projektantów i producentów z całej Europy – zarówno nowe, prestiżowe marki, jak i prototypy młodych projektantów i studiów projektowych. W Designblok co roku bierze udział ponad 200 wystawców w ramach takich przestrzeni jak: Superstudio, Openstudio i Art House. Oprócz swojego centrum, Designblok skupia również liczne galerie, showroomy i sklepy w całej Pradze, przygotowując specjalny program dla zwiedzających. Designblok rocznie przyciąga ponad 50 000 odwiedzających zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Budapest Design Week  
4.10–13.10 
Budapeszt (Węgry)
www.designhet.hu

designhet_designalive

To już 16. edycja Budapest Design Week. Wydarzenie jest finansowane przez Węgierski Urząd Własności Intelektualnej, a organizowany przez węgierski Design Council. Kontynuując tradycje z ostatnich lat, organizatorzy Budapest Design Week ogłosili open call w kilku najważniejszych kategoriach. W tym roku gośćmi specjalnymi będą Kraje Bałtyckie: Litwa, Łotwa, Estonia.

 

Warsaw Home
3-6.10
Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą 
www.WarsawHome.eu 

Nie zapomnijmy również o polskich wydarzeniach. Jedno z najważniejszych już w październiku! Warsaw Home zaprasza na kolejne targi branży wnętrzarskiej. Więcej o programie i zaproszonych gościach przeczytajcie w naszym ostatnim artykule.

 

Powiązane artykuły:

W tym roku targi Warsaw Home & Contract nie odbędą się. Jest nowa data

To już pewne

Warszawa | 24 sierpnia 2020

W tym roku targi Warsaw Home & Contract nie odbędą się

Pistolet

Pistolet

Warszawa | 23 lutego 2020

Nowości podczas tegorocznej edycji targów Warsaw Home & Contract