Hydra przyszłości

System ekranowania ludzkiego ciała przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego i jego wykorzystanie w globalnej sieci energetycznej to główne założenia Hydry. Autorem zwycięskiego projektu w czwartej edycji Siemens Future Living Award został Miłosz Cichoń, który w ubiegłym roku zajął w konkursie drugie miejsce.

Czwarta edycja konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens postawiła przed biorącymi w nim udział cztery pytania: Jakie ludzkie i społeczne potrzeby pojawią się na przestrzeni 10 lat? Co będzie motorem pojawienia się nowych potrzeb? Jakie nowe potrzeby pojawią się wskutek upowszechnienia się innowacyjnych technologii? Jakich innowacyjnych technologii/urządzeń będziemy potrzebować w przyszłości? Zdaniem Jury to właśnie Hydra autorstwa Miłosza Cichonia najtrafniej udzieliła odpowiedzi na nie, przedstawiając jednocześnie wyzwania współczesności i sposoby mądrego wykorzystanie technologii.

Hydra to sposób na przekształcanie fal elektromagnetycznych w globalną sieć elektryczną dzięki energy harvesting. To także system ekranowania ludzkiego ciała przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego, który może być zastosowany w budownictwie, wystroju wnętrz, przemyśle modowym i wielu innych. Autorem projektu HYDRA jest Miłosz Cichoń, który spróbował swoich sił także w poprzedniej edycji konkursu Siemens Future Living Award, zajmując wtedy drugie miejsce.

Laureaci czwartej edycji konkursu Siemens Future Living Award:

I miejsce
Autor: Miłosz Cichoń
Projekt: Hydra
Nagroda: 15.000 zł
Uzasadnienie jury: Jury przyznając I nagrodę doceniło świadomość wyzwań współczesności i znalezienie odpowiedzi na społeczne potrzeby w mądrym wykorzystaniu technologii. HYDRA to nie tylko działający wielopłaszczyznowo system o szerokich możliwościach zastosowania. Hydra to projekt, który zagrożenie zamienia w pozytywny element gospodarki cyrkulacyjnej.

Hydra

II miejsce
Autor: Andrzej Piechota
Projekt: Mill
Nagroda: 5.000 PLN i ciśnieniowy ekspres do kawy Siemens EQ.9 TI907201RW
Uzasadnienie jury: Zdaniem jury wyróżniony projekt,  nie tylko porządkuje świat naszych kuchni, ale wręcz wymusza swoją obecnością korzystne zmiany w infrastrukturze i usługach miast, generując przy tym poprawę higieny i finansowe oszczędności.

Mill_2

III miejsce
Autorzy: Magdalena Mojsiejuk, Barbara Drozdek, Kamila Kantek
Projekt: Mycell Domestic Swarm Microbots
Nagroda: 3.000 PLN
Uzasadnienie jury: Nagradzamy projekt za uchwycenie potrzeby zachowania cennych zasobów: czasu i uwagi, które nieuchronnie umykają nam w toku codziennego pośpiechu i rosnącej zajętości. Doceniamy wykorzystanie wdrożonych już algorytmów uczących się, zaprojektowanych w formę zwinnych, przyjaznych prawie jak domowe zwierzęta mikrobotów Mycell’s. Wyjście w niedaleką przyszłość do interfejsów mózg-komputer i syntetycznej telepatii uzupełnia połączenie kluczowych potrzeb cywilizacyjnych i najnowszej technologii.

MyCell

III miejsce ex aequo
Projekt: Transhumanista we wszechobecnym mieście
Autor: Nina Pietrzak
Nagroda: 3.000 PLN
Uzasadnienie jury: Jury doceniło całościowe podejście do miasta jako zintegrowanego funkcjonalnie habitatu porozumiewającego się z mieszkańcami przy pomocy sieci. Miasta, które aktywnie realizuje ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, ochrony medycznej, transportu, dostępu do kultury oraz innych obszarów życia miejskiego.

Transhumanista we wszechobecnym miesie

Wyróżnienie
Projekt: Second life of the Earth
Autor: Martyna Mokrzecka
Nagroda: linia śniadaniowa Siemens Sensor for Senses
Uzasadnienie jury: Za rzetelne oparcie w nauce, krytyczne spojrzenie na kierunek, w którym podążamy oraz nadzieję w znalezieniu rozwiązania w harmonii między naturą i rozwojem technologii.

Nagroda Organizatora
Projekt: Skywalker. Podróże międzyplanetarne
Autor: Anna Kubas
Nagroda: suszarka do ubrań Siemens WT7HY780PL
Uzasadnienie: Technologia wirtualnej rzeczywistości czy webcamy pozwalają nam już dziś docierać do trudno dostępnych, a zarazem fascynujących miejsc. Lecz Sky Walker pozwala nam dotrzeć dużo dalej. To łazik marsjański o specjalnej konstrukcji, którym możemy sterować zdalnie i poruszać się po powierzchni planety, podczas gdy zespół kamer transmituje obraz do naszych okularów VR. Dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy osobiście się tam znajdowali. Nagrodę przyznajemy za otworzenie nowych horyzontów i przesunięcie granic niemożliwego.

Nagroda Publiczności
Projekt: Mill
Autor: Andrzej Piechota
Nagroda: zestaw śniadaniowy Sensor for Senses

Siemens Future Living Award 2016 to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest wsparcie równoczesnego rozwoju z dziedziny designu, urbanistyki, nauki oraz humanistyki przyszłości. Celem konkursu jest poszukiwanie inspirujących, niestandardowych i nowatorskich pomysłów, składających się na wizję niedalekiej przyszłości. www.future-living-award.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Slow czy fast?

Slow czy fast?

warszawa | 21 marca 2019

Zakończyła się 6. edycja konkursu Future Living Award marki Siemens.

Siemens nagrodził futurystów

Dzień w 2040

Warszawa | 29 marca 2018

Siemens Future Living Award „Człowiek i technologia 2040".

Zgłoś swoją wizję przyszłości!

Zgłoś wizję

Warszawa | 7 października 2015

Wystartowała trzecia edycja konkursu Siemens Future Living Award.

Zaprojektuj kuchnię przyszłości i wygraj 15 tys. zł!

Wygraj 15 tys. zł!

warszawa | 22 maja 2014

Zaprojektuj kuchnię przyszłości dla marki Siemens i wygraj 15 tys. zł!