Gdynia letnią stolicą designu!

| ŁP

13 czerwca 2012 | Wydarzenia

W dniach 7-15 lipca Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Program wypełnią wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie. Nie zabraknie także pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących, bo Gdynia Design Days to przede wszystkim doskonała zabawa!

Forma w mieście – Miasto w formie
W dniach 7-15 lipca Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Program wypełnią wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie. Nie zabraknie także pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących, bo Gdynia Design Days to przede wszystkim doskonała zabawa!

Forma w mieście – Miasto w formie
Hasło tegorocznej edycji podkreśla związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Wystawy będą okazją, by pokazać sprawdzone rozwiązania oraz innowacyjne produkty z Polski i zagranicy. Spotkania pomogą przedyskutować pomysły i lepiej zrozumieć proces powstania produktu. Będziemy mówić także o projektowaniu przestrzeni publicznej. Co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w Gdyni – mieście dobrze zaprojektowanym.

Terminal Designu
Poszczególne strefy Terminalu przybliżą uczestnikom proces projektowania. O designie będzie się dużo mówić podczas spotkań i wykładów. Wiedzę o projektowaniu będzie można też pogłębiać od strony praktycznej. Młodzi projektanci i studenci wzornictwa będą mieli możliwość spotkania się ze specjalistami podczas warsztatów. Poprowadzą je m.in. kurator festiwalu Janusz Kaniewski (warsztaty z projektowania samochodów) oraz projektanci z trzech renomowanych firm: Satel, Terma Technologie oraz Trefl (“Projektowanie od kuchni”), czy dziennikarze “Design Alive” (“Elevator speach – Niech o tobie napiszą!” warsztaty dla projektantów). Projektanci będą mogli także nawiązać nowe kontakty i wymienić się doświadczeniami podczas panelu biznesowego, w którym udział wezmą firmy wykorzystujące wzornictwo w swoich codziennych działaniach. Moderatorem panelu będzie Ewa Trzcionka, redaktor naczelna “Design Alive”. Z designem będą mogli spotkać się nie tylko zawodowcy. Podczas warsztatów dla dzieci i amatorów projektowania oraz wieczornych pokazów filmowych z designem w roli głównej (m.in. znakomite dokumenty “Narrogin” oraz “Poużywajmy sobie”) organizatorzy GDD pokażą, że wzornictwo to nie tylko biznes, ale styl życia, filozofia myślenia o tym, co nas otacza, a także świetna zabawa. Każdego, kto zechce zabrać trochę dizajnerskich produktów do domu, organizatorzy zapraszają na SuperSam design – targowisko designu, podczas którego będzie można zobaczyć i kupić prace młodych projektantów.
Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki

Ładny kraj
Główna wystawa tegorocznej edycji, “Ładny kraj” będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. – W jednym miejscu pokażemy i poddamy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze? – zachęca kurator wystawy Janusz Kaniewski.
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

Design innowacyjny
Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa “Rzeczy piękne i mądre” pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.
Miejsce: Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Design rosyjski
Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalimy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast.
Miejsce: Klub Marynarki Wojennej “Riwiera”

Przydaśki, wihajstry, pipanty
“Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989” – to pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że “potrzeba jest matką wynalazku”
i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych “dizajnerów”. Na wystawę, której kuratorem jest Janusz Kaniewski składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która uda się zdobyć od prywatnych osób.
Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki

Gdyński plener projektowy
Ważnym punktem tegorocznego programu będą warsztaty plenerowe,, podczas których zaproszeni projektanci, zarówno ci o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i ci dopiero startujący w zawodzie, będą rozwiązywać zdefiniowane problemy projektowe związane z przestrzenią miejską Gdyni. W trakcie trwania festiwalu powstaną konkretne projekty, których celem będzie poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze mają szansę na realizację. Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą wydarzenia organizowane w galeriach i sklepach z dizajnerskimi meblami oraz spacery szlakiem gdyńskiego modernizmu. To wszystko sprawi, że podczas dziewięciu festiwalowych dni Gdynia wypełni się najlepszym designem.

Wstęp na festiwal, wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Organizatorami tegorocznej edycji są miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo. Patronem jest “Design Alive”.

Więcej: www.gdyniadesigndays.eu

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu