Farma do (s)tworzenia

| MON

26 października 2010 | Miejsca

Czy farma w Danii może przerodzić się w ekscytującą przestrzeń dla artystycznego studia? Ostatni projekt Svendborg Architects przekonuje że tak.

Czy farma w Danii może przerodzić się w ekscytującą przestrzeń dla artystycznego studia? Ostatni projekt Svendborg Architects przekonuje że tak.

Studio Svendborg Architects z Kopenhagi postanowiło przyjrzeć się popularnym formom zabudowań, jakie dostrzec można niemal w każdym, najmniejszym nawet zakątku północy. A to właśnie klimat najczęściej decyduje, jaki rodzaj architektury staje się najbardziej pożądany, odpowiadający potrzebom mieszkańców. Okazuje się, że potrzeby różnych środowisk mogą być zbliżone, a domek na rolniczej farmie po pewnych architektonicznych zabiegach może stać się intrygującą przestrzenią dla artystów.

I właśnie z taką popularną formą, znaną przede wszystkim w rolniczych regionach kraju, postanowili zmierzyć się architekci z Kopenhagi. Poszukali najprostszych rozwiązań: skoro ściany strukturalne sprawdzały się przez lata w rolniczym fachu, dlaczego nie zaproponować jej artystom? Dlatego też w myśl projektu Duńczyków ściany pozostały, uzupełnione o aluminiowe konstrukcje, które “wsparły” nowy dach, wyrastający w miejscu tego istniejącego pierwotnie.

Dach ma formę dwuspadową, a wnętrze które mieści się w wytworzonej w ten sposób przestrzeni zadziwia: otóż na jednej ze ścian umieszczono lustra, które odbijają światło i obraz ze świetlików usytuowanych po przeciwnej stronie. Ta niecodzienna gra oświetleniem sprawia, że w przyszłej pracowni artystycznej panuje niezwykła przejrzystość. Nie mówiąc już o doświetleniu.

Duńskie studio odwołuje się do opinii przyszłych użytkowników nowego domku na farmie: “Chodzenie w tym miejscu sprawia, że czuję się bardziej wolna i myślę zdecydowanie lepiej” – mieli usłyszeć architekci od potencjalnych użytkowników.

Projekt Duńczyków ma również pewien zewnętrzny rytm – dawna farma nie traci swojego charakteru, bowiem kolor wybrany przez projektantów nawiązuje do pozostałych okolicznych zabudowań.

Powiązane artykuły:

Klasyka po du?sku

Klasyka po du?sku

Kopenhaga | 29 stycznia 2014

Kolekcja Tribute to Albers to specjalna dedykacja dla Josefa Albersa.