Elon Musk przeznaczy 100 mln dolarów na walkę ze zmianami klimatu

Elon Musk fundatorem nagrody o wartości 100 milionów dolarów za technologię eliminacji dwutlenku węgla. To największa w historii nagroda motywująca, która ma przyciągnąć i zainspirować wynalazców do opracowania i zwiększenia skali rozwiązań w zakresie usuwania dwutlenku węgla, służących walce ze zmianami klimatu.

XPRIZE Carbon Removal – konkurs sponsorowany przez Elona Muska 

XPRIZE, światowy ekspert w opracowywaniu i uruchamianiu programów motywacyjnych mających na celu rozwiązywanie najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością, ogłosił dziś konkurs XPRIZE Carbon Removal o budżecie 100 milionów dolarów, sponsorowany przez Elona Muska i jego Fundację.

– Chcemy osiągnąć naprawdę znaczący wpływ. Ujemny bilans węglowy, a nie neutralność. Ostatecznym celem jest skalowalne wychwytywanie węgla, które jest mierzone na podstawie w pełni uwzględnionego kosztu za tonę, mającego na względzie wpływ na środowisko – powiedział Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny firm Tesla i SpaceX.

– To nie jest tylko teoretyczny konkurs; poszukujemy zespołów, które zbudują rzeczywiste systemy, wywierające wymierny wpływ i skalujące się do poziomu gigaton. Cokolwiek będzie trzeba. Czas jest najważniejszy – dodał miliarder.
 

Kto może wziąć udział w konkursie XPRIZE Carbon Removal

Elon Musk przekonuje, że czteroletni, międzynarodowy konkurs adresowany jest do pomysłodawców i zespołów z całego świata, które mają stworzyć i zademonstrować rozwiązanie umożliwiające wyciągnięcie dwutlenku węgla bezpośrednio z atmosfery lub oceanów i trwałe jego zatrzymanie w sposób przyjazny dla środowiska. Warunkiem zwycięstwa w konkursie jest przedstawienie szczegółowego, zweryfikowanego modelu swojego rozwiązania na poziomie usuwania 1 tony CO2 dziennie, a następnie wykazanie przed zespołem sędziów zdolności swojego rozwiązania do jego ekonomicznej skalowalności do poziomu gigaton. Celem inicjatywy XPRIZE jest stymulowanie i pomoc w zwiększeniu skali efektywnych rozwiązań, które pozwolą wspólnie osiągnąć cel usuwania 10 gigaton dwutlenku węgla rocznie do 2050 r., co pomoże w walce ze zmianami klimatu i przywróci równowagę węglową Ziemi.

Szczegółowe informacje na temat warunków konkursu XPRIZE zostaną ogłoszone 22 kwietnia 2021 roku, czyli w Dzień Ziemi. Tego samego dnia rozpocznie się rejestracja uczestników. Projekt będzie trwał przez 4 lata do Dnia Ziemi w 2025 roku.

Więcej na www.xprize.org

Powiązane artykuły:

Elektryczny samochód Dysona. Marka słynnego wynalazcy i milionera odkrywa sekrety niedoszłego „pogromcy Tesli”

N526 od Dyson

Londyn | 7 czerwca 2020

Marka odkrywa sekrety niedoszłego „pogromcy Tesli”