Dzieci w Meksyku twierdzą: Okulary są super!

| MM

22 marca 2011 | Wydarzenia

To prawdziwy design dla wszystkich. Od zeszłego roku w Meksyku trwa program “See Better to Learn Better”, w którym współpracują rząd meksykański, lokalną firmą Augen Optics oraz projektantem Yvesem Beharem z Fuseproject. Dzieci polubiły swoje okulary, w których nie tylko uczą się na lekcjach, ale grają również w piłkę nożną.

To prawdziwy design dla wszystkich. Od zeszłego roku w Meksyku trwa program “See Better to Learn Better”, w którym współpracują rząd meksykański, lokalną firmą Augen Optics oraz projektantem Yvesem Beharem z Fuseproject. Dzieci polubiły swoje okulary, w których nie tylko uczą się na lekcjach, ale grają również w piłkę nożną.

Dzięki współpracy różnych środowisk powstała kolekcja okularów korekcyjnych o nazwie Collección Escolar 2010, przeznaczonych dla uczniów meksykańskich szkół, od 6 do 18 roku życia. – Chcieliśmy zaprojektować przedmioty, które będą dostosowane dla specyficznych potrzeb dzieci, życia i środowiska – przyznaje ich projektant. Zaprojektowane przez niego okulary są trwałe, wygodne, powstały w różnych kolorach i są dostosowane do różnego wieku swoich użytkowników. Dzięki temu noszenie okularów stało się popularne wśród młodych Meksykanów.

Oczywiście program nie powstałby, gdyby nie wyniki badań wzroku wśród zwłaszcza najuboższych mieszkańców Meksyku. Okazało się bowiem, że w niektórych stanach (m.in. Morelos, Sonora i Chiapas) aż 60-70 procent dzieci uczących się w szkołach wymaga korekty wzroku. Średnia dla meksykańskiej klasy to ok. 11 proc.

Do niedawna jednak w Meksyku noszenie okularów nie tylko nie było w modzie, ale traktowano jako pewną ułomność. Projektant jednak postawił, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów, na ich różnorodność. Oprawki jakie wymyślił, tworzą dwie niezależne ramki, które są w pełni konfigurowalne i można je do siebie dopasowywać – ramki mają różne kolory, dlatego też ich użytkownicy mogą tworzyć własne zestawy kolorystyczne. Oprawki powstają w 7 kolorach i kształtach do wyboru, są produkowane w 53 rozmiarach.

Dzieci w szkołach są zachęcane do tworzenia własnych okularów, korzystając z dostępnych wariantów kolorystycznych. Nie są w żaden sposób zniechęcane, więc mogą stworzyć własny styl. – W szkołach wprowadzono także interaktywną zabawę, dzięki której mogą wybrać swoje pierwsze okulary – mówi Yves Behar. Okulary dla uczniów są przeznaczone nie tylko do stosowania podczas zajęć lekcyjnych. Dzięki zastosowanym do ich produkcji materiałom z tworzyw sztucznych, bardzo elastycznych, uczniowie mogą w nich nawet grać w piłkę nożną.

Program objął tysiące dzieci z rodzin, których nie byłoby stać na badania wzroku, nie mówiąc już o zakupie okularów. Badania wzroku przeprowadzają bowiem specjaliści w szkołach, a następnie młodzież konstruuje swoje okulary, które firma po wyprodukowaniu dostarcza do szkół.

Program “See Better to Learn Better” dla dzieci i młodzieży uczącej się pozostaje w bliskim związku i filozofią OLPC (One Laptop Per Child), który jest realizowany w wielu krajach na całym świecie, także w Meksyku.

Więcej: www.fuseproject.com

Powiązane artykuły:

Minimalistyczna architektura i kolory gorącej ziemi. Weekendowe domy marzenie!

Wśród sosen

Valle de Bravo | 17 sierpnia 2020

Weekendowe domy według projektu Héctora Barroso

Starożytna energia Casa Merida

Casa Mérida

Merida | 18 maja 2020

Surowy i wszechobecny beton w projekcie Godefroya

Telewizor portalem do świata sztuki: Yves Behar opowiada o The Frame

Nowe reguły gry

Warszawa | 3 grudnia 2017

Telewizor portalem do świata sztuki: Yves Behar opowiada o The Frame.

Twórca idei

Twórca idei

Aarhus | 28 sierpnia 2016

Henrik Lindberg: – Kluczem jest prostota i poszukiwanie doskonałego rozwiązania.

Tylko i aż takie proste

Aplikacja Tylko

Warszawa | 4 października 2015

Tylko, czyli unikatowe meble na zamówienie. Spersonalizowane