Dobry Wzór dla Augustyniaka

| DG

26 października 2010 | Wydarzenia

Innowacyjna suszarka do rąk, miejski pojazd elektryczny i meble multisensoryczne – po raz siedemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody najlepiej zaprojektowanym produktom na polskim rynku.

Innowacyjna suszarka do rąk, miejski pojazd elektryczny i meble multisensoryczne – po raz siedemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody najlepiej zaprojektowanym produktom na polskim rynku.

W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór wzięło udział 126 produktów i 12 usług. Produkty oceniane były w trzech sferach: domu, pracy i publicznej. Po raz pierwszy w historii konkursu, ocenie wzorniczej poddana została również sfera usług. – Przekonanie o konieczności wskazywania konkretnych, dobrych przykładów jest w nas silniejsze, niż potoczne opinie malkontentów przekonujące, że to za wcześnie. Bo nie ma dobrego prawa, bo brakuje regulacji, bo rynek niedojrzały, a infrastruktura daleka od doskonałości. Naszym zdaniem nigdy nie jest za wcześnie na rozwój! Naszedł czas na projektowanie usług i czas na ich ocenę – mówi Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Nagrodę na najlepiej zaprojektowany produkt w sferze domu przyznano kolekcji mebli sensorycznych Meee, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka. Zdaniem jury konkursu, kolorowa stylistyka mebli wzbogaca wyobraźnię i otoczenie dziecka, jednocześnie pełniąc funkcję zabawki. Projekt zaprojektowany przy współpracy psychologów i etnografów, jest przemyślany pod względem bezpieczeństwa, ergonomii i funkcjonalności. Autor projektu, absolwent poznańskiej ASP, ojciec piątki dzieci, został także wyróżniony tytułem Designera Roku 2010.

Drugim nagrodzonym produktem w sferze domu jest projekt łączący funkcje umywalki i toalety w jedną całość. Produkt firmy Roca Polska, zaprojektowany został w ten sposób, aby zużywana w umywalce woda jednocześnie zasilała spłuczkę toalety. Prosty i niezwykle przemyślany przedmiot pozwala zaoszczędzić nawet do 25 proc. wody.

Za Dobry Wzór w sferze pracy uznano, wykonane ze szkła i siatki metalizowanej, ściany stałe i mobilne firmy Sefar i Imperium Szkła. Aranżacje przestrzeni biurowych za pomocą takiego systemu ścian ograniczają przewodnictwo światła i ciepła, dzięki czemu zmniejszają zużycie energii. Drugą nagrodę otrzymał projekt elektronicznego przełącznika ciśnienia PSD-30 firmy Wika Polska do zastosowań przemysłowych. Praktyczny, funkcjonalny i prosty w obsłudze produkt pozwala na redukcję i regulację zużycia energii elektrycznej.

Produkty wykorzystane w sferze publicznej muszą być bezpieczne, funkcjonalne i trwałe, ale przede wszystkim mają ułatwiać użytkownikom codzienne czynności. Suszarka do rąk, autorstwa zespołu projektowego Dyson – zdaniem jury – spełnia wszystkie te kryteria. Pozwala osuszyć ręce w kilka sekund, a dzięki nowej konstrukcji jest łatwa i przyjemna w użyciu. Drugim nagrodzonym w tej kategorii produktem jest dwuosobowy, napędzany energią elektryczną samochód S.A.M. RE-VOLT, przeznaczony do poruszania się po mieście. Ten nietypowy pojazd, pozbawiony skrzyni biegów, sprzęgła oraz oleju, jest przyjazny dla środowiska, a co najważniejsze – wyjątkowo tani w użyciu. 100 km przejażdżki kosztuje jedyne 3 zł. Atuty produktu zadecydowały o przyznaniu mu tytułu Wzoru Roku 2010, nagrody specjalnej ministra gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

Do walki o tytuł Dobrego Wzoru w sferze usług stanęli m.in. bank pomysłów BZ WBK, sklep internetowy Pakamera, interaktywny cmentarz, CH Galeria Malta w Poznaniu oraz telewizja nowej generacji. Zwyciężył projekt, którego współtwórcami mogą być jego klienci. Usługa internetowa BZ WBK pozwala użytkownikom proponować i oceniać pomysły na poprawę funkcjonowania firmy, a najlepsze pomysły są wykorzystywane przez pracowników banku.

Podsumowaniem tegorocznej edycji jest wystawa pokonkursowa, która potrwa do 14 listopada.

Powiązane artykuły:

Tomasz Augustyniak zaprojektował fotel dla Noti

Niepozorna elegancja

Tarnowo Podgórne | 1 marca 2021

Noti prezentuje nowy fotel Nome projektu Tomasza Augustyniaka

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Linoleum od nowa. Konkurs Forbo nie tylko dla architektów

Linoleum od nowa

Poznań | 15 kwietnia 2020

Konkurs Forbo Flooring Polska nie tylko dla archtektów

Zmarł Lubomir Tomaszewski

Odszedł artysta

Nowy Jork | 21 listopada 2018

Odszedł Lubomir Tomaszewski, wybitny projektant ceramiki.

Stwórz swój własny mebel. Uwolnij proporcje

Uwolnij proporcje

Poznań | 13 marca 2018

Fleks - nowa marka, której kolekcje zaprojektował Tomasz Augustyniak.

Do domu i biura

Do domu i biura

Bielsko-Biała | 30 marca 2017

CORBU i GROOVE – premiery Marbet Style.