Design ma odmienić Śląsk

| MARCIN MOŃKA

26 października 2010 | Wydarzenia

W jaki sposób zmieniać region, by stał się przyjazny dla mieszkańców, turystów czy inwestorów? Odpowiedzi na to pytanie szukają organizatorzy projektu Design Silesia, który 13 września wystartował w Katowicach.

W jaki sposób zmieniać region, by stał się przyjazny dla mieszkańców, turystów czy inwestorów? Odpowiedzi na to pytanie szukają organizatorzy projektu Design Silesia, który 13 września wystartował w Katowicach.

– Wszystko jest designem, bo uczestnictwo w nim jest jedną z podstawowych funkcji naszego życia, często nawet nie uświadamianą – przekonywał podczas konferencji inaugurującej projekt Design Silesia Pete Kercher, ambasador EIDD Design for All Europe. To wspólne uczestnictwo w designie wpływa na jakość naszego życia, a także całe jego otoczenie. Stąd też idea Design for All, która zakłada ludzką różnorodność zarówno w sferze odbioru zjawisk jak i ich twórców. – Nie ma dwóch takich samych osób na świecie, a jednak możemy tworzyć przestrzeń do życia wspólną dla wielu. To wymaga jednak przede wszystkim współdziałania, dyskusji, wspólnego odnajdywania dróg i dokonywania najlepszych wyborów – przekonywał Kercher.

Ten społeczny wymiar designu od lat promuje jako ambasador Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności. – Design nieustannie się tworzy, a w naszym pojęciu nie ma miejsca na określenia “tego nie można zrobić” czy “to jest zbyt drogie”. Projektowanie jest wyzwaniem, a im więcej przenikających się dobrych wzorców, im więcej punktów widzenia, tym lepiej dla całej przestrzeni publicznej – przekonywał. To dlatego zgodnie z ideami EIDD w projekty są zaangażowani wszyscy, od projektantów i planistów, poprzez przedsiębiorców oraz polityków.

Humanistyczny wymiar, a więc stawiający człowieka w centrum wszystkich znaczeń przedstawiał nie tylko gość z EIDD. Podobną perspektywę zaproponowała Andrea Siodmok z Wielkiej Brytanii, prezentując efekty pracy Dott Cornwall, a więc organizacji która od kilku lat zajmuje się m.in. inicjowaniem zmian w przestrzeni publicznej dzięki współpracy mieszkańców z przedsiębiorcami i politykami. – Głęboko wierzę w design, który pozwala zmieniać świat – deklarowała.

Jako wieloletni praktyk zwracała uwagę na zaangażowanie mieszkańców w rozmaite projekty, które realizowano w Kornwalii. – Ludzie są najważniejsi, a istotną zmianą jest przejście w myśleniu od “ja” do “my”. Wtedy możemy wykorzystać kreatywność wielu ludzi. Chodzi o to, by każdy kto tylko ma na to ochotę wszedł do “pudełka”, w którym powstaje projekt a następnie produkt – dodawała. Taka perspektywa dobrze zdaniem Siodmok funkcjonuje już w Kornwalii, gdzie wiele osób angażuje się w przestrzeń wspólną. – Jeśli chcecie zmieniać region, musicie współpracować z wieloma instytucjami, słuchać ludzi. My staramy się np. wpływać na polityków w Wielkiej Brytanii. Musimy zwracać uwagę na naszą unikalność, a to najważniejsza rzecz przed przystąpieniem do realizacji jakiegokolwiek projektu. Zawsze trzeba odnaleźć właściwy problem którym chcemy się zajmować – przyznała Siodmok.

O wynikach ich pracy dobrze wie prof. Marian Oslislo, rektor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, która kształci studentów na wydziale wzornictwa. – Jesteśmy takimi żołnierzami, którzy z mozołem przyczyniają się do zmian w postrzeganiu problematyki designu. Tworzymy projekty, z których z różnych powodów później nikt nie czyni użytku – deklarował.
Czy zatem Śląsk stać na takie współdziałanie jak największej liczby osób, jak chociażby w Kornwalii – Konferencja była przecież poświęcona społecznej funkcji designu na Śląsku. Najbliższe miesiące i lata pokażą, czy design ma szansę stać się lokomotywą śląskiej gospodarki.

Projekt Design Silesia realizują Śląski Urząd Marszałkowski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Powiązane artykuły:

Projekt z historią w Katowicach. Mieszkanie Karoliny i Wojtka

Moderna w Katowicach

Katowice | 24 września 2019

Gdy design staje się twoją pasją. Poznajcie mieszkanie Karoliny i Wojtka

Kopalnia Nowej Muzyki [wideo, zdjęcia]

Kopalnia muzyki

katowice | 18 sierpnia 2014

Tauron Nowa Muzyka. Tego nie wolno pominąć.